جاذبه سیارات منظومه شمسی
منظومه شمسی 8 سیاره به نام های مشتری، مریخ، زمین، عطارد، زهره، زحل، نپتون و اورانوس دارد که همه این سیارات دارای جاذبه و گرانش می باشند.

بیشترین جاذبه سیارات در کدام سیاره است؟

برخی تصور می کنند که قدرت جاذبه و گرانش تنها در کره ی زمین وجود دارد اما اینطور نیست و برخی از سیارات دیگر منظومه شمسی گرانشی بیشتر از کره زمین دارند که در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک سیاره ای که بیشترین جاذبه و گرانش را دارد معرفی خواهیم کرد.

منظومه شمسی متشکل از 8 سیاره به نام های عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است و در بین آنها بیشترین جاذبه را مشتری دارد. درواقع تنها ستاره در منظومه شمسی که گرانش بیشتری نسبت به مشتری دارد، خورشید است.

جاذبه سیارات

بیشترین جاذبه و گرانش در میان سیارات منظومه مشسی

نیروی گرانشی ای که جسم ساطع می کند متکی به سه چیز است، تراکم، جرم و اندازه آن ؛ باوجود اینکه مشتری دارای سومین سیاره با کمترین میزان تراکم است، (1.33 جرم در هر سانتیمتر مکعب)، تنها پس از اورانوس (1.27) و زحل (0.69)، بعنوان بزرگترین سیاره در منظومه شمسی از لحاظ جرم و..... آن می باشد.

حجم مشتری تقریبا 2.5 برابر بیش از دیگر سیارات منظومه شمسی است. قطر آن 139،822 کیلومتر است؛ برای مقایسه زحل، در جایگاه دوم 116،464 کیلومتر و یا زمین، دارای قطری مساوی 7،917،5 کیلومتر می باشد. مشتری بقدری بزرگ است که بتواند همه سیارات را در خود جای دهد، البته به استثنای خورشید و زحل.

جاذبه سیارات دیگر

مقدار جاذبه سیارات منظومه شمسی

جاذبه مشتری در مقایسه با دیگر سیارات منظومه شمسی

گرانش زمین بعنوان گرانش استاندارد برای محاسبه دیگر اجرام آسمانی بکار می رود. گرانش سیاره ما مساوی 9.807 متر هر ثانیه مربع است. این بدان معنی است که اگر چیزی در بالا باشد و سپس بیافتد، با سرعت 9.8 متر در ثانیه به سطح زمین می افتد.

گرانش سیارات منظومه شمسی

سیاره مشتری بیشترین جاذبه در بین سیارات را دارد

دانستن این اطلاعات به شناخت هر چه بهتر گرانش مشتری کمک می کند. اگرچه آنچه مهم است این است که مشتری غول پر از گازی است که سطحی ندارد. اینگونه تصور می شود که ایستادن در سطح سیاره فقط منجر به غرق شدن در آن خواهد شد. بنابراین ، گرانش در سطوح مشتری و دیگر اجرام غول آسای گازی، با نیروی جاذبه در ابرهای موجود تعریف می شود.

سیاره ای که در میان سیارات منظومه شمسی بیشترین جاذبه را دارد

4.550
این مطلب مفید بود ؟455
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی