نمناک سبک زندگیگردشگری جاذبه های گردشگری بوداپست مجارستان + تصاویر
بوداپست ، مجارستان
برترین جاذبه های گردشگری و دیدنی ترین مکان های بوداپست در مجارستان در این مطلب گردهم آورده شده اند.

پرطرفدارترین مکان های تفریحی بوداپست

در پایان قرن نوزدهم با ادغام سه شهر بودا (Buda)، پست (Pest) و اوبودا (Óbuda)شهر بوداپست شکل گرفت که البته تاریخ آن به بیش از یک هزار سال قبل باز می گردد.

بوداپست پایتخت مجارستان است و برخی آن را پاریس شرق می نامند. این شهر یکی از مهم ترین کلان شهرهای اروپای شرقی از لحاظ فرهنگی است و بسیاری از آثاری ثبت شده ی یونسکو در آن قرار دارد. اگرچه بشر از دوران عصر حجر در این منطقه سکونت داشته اما این شهر زیبا به طور رسمی از سال 1872 و با ترکیب شدن 3 شهر قدیمی مستقل، یعنی بودای قدیمی، بودا و پست ایجاد شده است تا مرکز اداری، تجاری و صنعتی مجارستان باشد. این شهر با تاریخی غنی خود، آثار تاریخی بسیاری در دل خود جای داده است که همگی نشان از قدمت دیرینه ی آن دارد.

بوداپست در کنار رود دانوب امتداد یافته و معماری و چشمه های آب گرم آن شهرت بسیار دارد؛ از ماقبل تاریخ از این چشمه ها به منظور درمان بیماری ها استفاده می شد. امروزه بوداپست هر ساله میزبان بیش از 20 میلیون گردشگر از سراسر دنیا است که برای بازدید از بناهای تاریخی بی شمار، موزه ها، گالری های هنری، سالن های ورزشی، استادیوم ها و مسابقات فرمول 1 مجارستان، عازم این کشور می شوند. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارید مقصد سفر بعدی شان بوداپست باشد، در ادامه همراه ما باشید تا تمامی جاذبه های گردشگری این شهر زیبا را به شما معرفی کنیم.

معرفی جاذبه های گردشگری شهر زیبای بوداپست

تپه تماشایی قلعه ( Spectacular Castle Hill)

بوداپست مجارستان

تپه ی قلعه بر فراز رود دانوب قرار دارد و بسیاری از بناهای تاریخی و مهم قرون وسطایی بوداپست و موزه های آن در این منطقه واقع شده است

تپه ی قلعه بر فراز رود دانوب قرار دارد و بسیاری از بناهای تاریخی و مهم قرون وسطایی بوداپست و موزه های آن در این منطقه واقع شده است. بدون شک یکی زیباترین سازه ای که در این منطقه قرار دارد، قلعه ی بودا است که در قرن 18 ساخته شده و دارای 200 اتاق است و مانند بسیاری از نقاط شهر، شب ها چراغ های آن روشن شده و منظره ی زیبایی خلق می کند. از دیگر مهم ترین قلعه های این تپه، قلعه ی ماهیگیر (Fisherman's Bastion) است که در اواخر قرن 19 میلادی ساخته شده است.

این قلعه در جایی بنا شده که ماهیگیران محلی در قرون وسطی، تاسیسات دفاعی خود را در آن ایجاد کرده بودند. این قلعه پشت کلیسای ماتیاس (Matthias Church) قرار دارد و برج های نئورومانسک، ستون ها و باروهای آن به طور کامل بازسازی شده است. در تپه ی قلعه همچنین می توانید مجسمه های بسیار زیبا و فوق العاده ای را هم ببینید.

تپه گلرت (Gellert Hill)

بوداپست مجارستان

تصویر پانورمای بوداپست، از تپه ی 235 متری گلرت است که از جنس دولومیت بوده و دامنه ی آن به رود دانوب می رسد

یکی از بهترین جاها برای داشتن تصویر پانورمایی از بوداپست، تپه ی 235 متری گلرت است که از جنس دولومیت بوده و دامنه ی آن به رود دانوب می رسد و به آن منتهی می شود. گسلی زیر این تپه قرار دارد که محل جوشیدن چشمه های آب گرم شهر است که آب مورد نیاز آب گرم گلرت و حمام روداس (Rudas Baths) را تامین می کند و از قرن 13، افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای استفاده از خواص درمانی آن، به بوداپست می آمدند. نام این تپه از اسم راهب مسیحی گرفته شده است که در سال 1046 فوت کرد. در شیب شمال شرقی این تپه، مجسمه و بنای یادبود گلرت قرار دارد؛ مجسمه ی مشهورترین کشیش مجارستان در بالای آبشاری مصنوعی قرار دارد که از آن بالا می توانید نمایی بسیار زیبا از شهر را هم به تماشا بنشینید.

دژی که در این تپه قرار دارد، توسط اتریشی ها در سال 1851 در بالای تپه ساخته شده و یکی دیگر از جاذبه ها و بناهای تاریخی تپه ی گلرت است. از دیگر جاذبه های مهم این منطقه می توان به بنای آزادی اشاره کرد که در سال 1947 و گرامی داشت سربازان شوروی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند، ساخته شده است. در آخر اگر انرژی خود را از دست دادید، در اطراف پارک Jubilee قدم بزنید؛ در اینجا چندین مسیر پیاده روی، باغچه های گل زیبا و مجسمه های هنری باارزش قرار دارد.

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا مهم ترین گالری هنری بوداپست, بزرگ ترین مجموعه از آثار استادان قدیمی اروپا در آن قرار دارد

موزه ی هنرهای زیبا نه تنها مهم ترین گالری هنری بوداپست است، بلکه یکی از بزرگ ترین مجموعه های آثار استادان قدیمی که در اروپا یافت می شود، در آن قرار دارد. مجموعه ی وسیعی از نقاشی های ایتالیایی، اسپانیایی و هلندی در ساختمان زیبا و کلاسیک قرن 19 در معرض دید عموم قرار گرفته است. در اتاق های بزرگ تر نقاشی های بزرگ تر و در قفسه ها اشیای کوچک تر نگهداری می شوند و همگی در فضایی با معماری جذاب مانند رنسانس هال به نمایش گذاشته شده است.

 بوداپست مجارستان

این موزه در سال 1870، پس از آن که مجارستان مجموعه ی زیبایی از نقاشی ها و نسخه ها را به ارث برد، تاسیس شد. این موزه به شش بخش تقسیم می شود:هنر مصری، هنر باستانی، گالری مجسمه های قدیمی، گالری نقاشی قدیمی، مجموعه ی مدرن و مجموعه ی گرافیک. کاخ هنر نیز در نزدیکی موزه ی هنرهای زیبا قرار دارد و موزه ی هنرهای معاصر این شهر بوده میزبانی بسیاری از نمایشگاه های موقت است.

موزه ملی مجارستان

 بوداپست مجارستان

باغ های این ساختمان شبیه پارک است و مجسمه های افراد مشهور در آن قرار دارد

با وجود این که موزه ی ملی مجارستان در سال 1802 تاسیس شده است، در سال 1847 بود که به ساختمان فعلی خود که بنایی کلاسیک با دو حیاط زیبا است، نقل مکان کرد. علاوه بر ایوان بسیار بزرگ این بنا، یادبود شاعر مشهور مجارستانی، Janos Arany از جذابیت های این ساختمان محسوب می شود. باغ های این ساختمان شبیه پارک است و مجسمه های افراد مشهور در آن قرار دارد. نمایشگاه های اصلی این موزه شامل اشیای سلطنتی (شامل تاج باشکوه سنت استفن با سنگ های قیمتی و مروارید)، اشیای ماقبل تاریخ و تاریخ باستان مجارستان، از عصر حجر تا دوران حکومت رومیان و قرون وسطی می شود.

از دیگر جذابیت های این موزه می توان به نمایشگاه ها و اثار تاریخی مربوط به مبارزات این کشور برای به دست آوردن استقلال، همچنین سلاح های تاریخی مجارستان و ترکیه اشاره کرد. کسانی که به موسیقی علاقه مند هستند، می توانند پیانوی بزرگ بتهوون را که بعدها از آن Franz Liszt شد، در موزه ی ملی مجارستان ببینند.

ساختمان پارلمان و جواهرات سلطنتی

بوداپست مجارستان

پارلمان مجارستان، سومین ساختمان پارلمان بزرگ در جهان است که در سال 1886 به سبک نئوگوتیک و به افتخار 1000 سالگی این کشور ساخته شد

یکی از کارهای جذابی که می توانید در بوداپست انجام دهید، قدم زدن در مناطق تاریخی و پیاده روهای زیبای سنگ فرش اطراف ساختمان پارلمان (و در نزدیکی آن، موزه ی قوم نگاری و وزارت کشاورزی) است. پارلمان مجارستان، سومین ساختمان پارلمان بزرگ در جهان است که در سال 1886 به سبک نئوگوتیک و به افتخار 1000 سالگی این کشور ساخته شد (پس از آن این کشور بخشی از امپراطوری اتریش-مجارستان بود). این بنا 691 اتاق و 19 کیلومتر راهرو و راه پله دارد. در زمان هایی که دولت در این ساختمان نشستی نداشته باشد، تورهای بازدید از آن اجرا می شود که معمولا حدود 45 دقیقه است و در آن از مهم ترین بخش های ساختمان مانند ورودی اصلی تالار، لابی های مختلف و جواهرات سلطنتی مجارستان بازدید می شود.

تفرجگاه دانوب

بوداپست مجارستان

مجموعه ای از 60 جفت کفش برای ادای احترام به یهودیان کشته شده در جنگ جهانی دوم در ساحل رود دانوب ساخته شده است

رود دانوب در سراسر بوداپست، از شمال به جنوب کشیده شده و در برخی از نقاط آن که در محدوده ی این شهر قرار دارد، عرض آن به 640 متر هم می رسد. برای لذت بردن از مناظر باشکوه و زیبای این رودخانه، جاهای بسیار زیادی وجود دارد. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که در کرانه ی دانوب قدم بزنید و از دیدن معماری خیره کننده ی شهر لذت ببرید. در ساحل شمال شرقی دانوب و در نزدیکی ساختمان پارلمان مجارستان، یادبود کفش ها را می توانید ببینید که مجموعه ای از 60 جفت کفش است که برای ادای احترام به یهودیان کشته شده در جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

این یادبود در امتداد تفرجگاه دانوب، در کنار مسیر قدیمی ساحل رودخانه ( که از پل الیزه تا پل Szechenyi کشیده شده است) قرار دارد. یکی دیگر از بهترین راه ها برای گشت وگذار در دانوب، استفاده از قایق است. تورهای گردشگری با قایق به طور مرتب از Vigado ter در ساحل پست و Bem Jozsef ter در ساحل بودا انجام می گیرد که می توانید در آن ها شرکت کنید. دیدن این قایق ها از پل تاریخی آزادی هم می تواند تجربه ی لذت بخشی باشد.

میدان قهرمانان و بنای یادبود هزاره

 بوداپست مجارستان

در هر دو طرف ستون، ستون هایی به شکل نیم دایره قرار گرفته اند و بین آن ها مجسمه های حاکمان مجارستان قرار دارد

میدان قهرمانان اثر معمار Albert Schickedanz است، کسی که مسئول موزه ی هنرهای زیبا بود که در کنار این فضای بزرگ قرار دارد. بنای یادبود هزاره از دیگر آثار برجسته ی این میدان است، ستونی با ارتفاع 36 متر که در بالای آن مجسمه ی Archangel Gabriel قرار دارد و در اواخر قرن 19 ساخته شده است. در اطراف پایه ی این ستون می توانید گروهی از اسب سواران برنزی را ببینید که یادآور پیروزی شاهزاده Magyar Prince Arpad و شش تن از جنگاوران او است. در هر دو طرف ستون، ستون هایی به شکل نیم دایره قرار گرفته اند و بین آن ها مجسمه های حاکمان مجارستان قرار دارد. در بالای ستون های آخر آثار برنزی زیبایی از از زالا (Zala) وجود دارد. در مقابل بنای یادبود هزاره، بنای یادبودی برای سرباز گمنام قرار گرفته است.

پارک سیتی وودلند (Varosliget)

بوداپست مجارستان

پارک سیتی وودلند با دریاچه ی زیبایی که دارد، یکی از پرطرفدارترین مکان های تفریحی برای مردم محلی بوداپست و گردشگران است

پارک سیتی وودلند با دریاچه ی زیبایی که دارد، به یکی از پرطرفدارترین مکان های تفریحی هم برای مردم محلی بوداپست و هم برای گردشگران ایجاد کرده است. این پارک که در قرن 19 ساخته شده، حدود 302 هکتار زمین را شامل می شود و طراح آن باغ آرای مشهور فرانسوی، Nebbion بود. امکانات متعدد فرهنگی و تفریحی در طول سال ها در این پارک ایجاد شده که از آن جمله می توان به 2 موزه ی بزرگ هنری (موزه هنرهای زیبا و کاخ هنر که در بالا به آن ها اشاره شد)، باغ گیاه شناسی و باغ جانورشناسی اشاره کرد.

از دیگر دیدنی های جذاب پارک سیتی وودلند موزه ی حمل و نقل بوداپست است که در آن یکی از قدیمی ترین مجموعه ی الگوهای راه آهن به نمایش گذاشته شده است. پارک تفریحی تیولی (Tivoli ) هم می تواند محل بازی و سرگرمی کودکان شما باشد. حمام درمانی روباز Szechenyi هم از دیگر بخش های جالب پارک سیتی وودلند است. از دیگر جاهای مهم و برجسته ی این پارک می توان به قلعه ی افسانه ای Vajdahunyad، استادیوم 100 هزار نفری و چند سالن ورزشی کوچک تر اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری بوداپست مجارستان + تصاویر

جاذبه های گردشگری بوداپست مجارستان + تصاویر
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از کجارو -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف