نمناک سبک زندگیگردشگری جاذبه های گردشگری روستای رشم در دل کویر + تصاویر
روستای رشم ، روستای رشم گرمسار
روستای رشم جاذبه ای بسیار دیدنی یادگار تاریخ ایران در دل کویر است،از دامغان به سمت جنوب که راهی کویر می شویم، 10 کیلومتر مانده به معلمان این روستا جلوه ای زیبا از خود نمایان می کند .

معرفی روستای رشم یکی از جاذبه های گردشگری کویری

روستای رشم؛ روستایی با هویت در پیچ و خم های کویر یکی از بهترین و تاریخی ترین مناطق دیدنی ایران به شمار می رود.

کویر همیشه همراه با راز و رمز های بسیاری است. در میان گاه در فواصل دور از یکدگیر روستاها و آبادی های وجود دارد که بسیار با اصالت و هویت هستند. رشم یکی از این روستاها است.از دامغان به سمت جنوب که راهی کویر می شویم، 10 کیلومتر مانده به معلمان جایگاه روستایی به نام «رشم» است. کویر همیشه پر رمز و راز بوده و هست. این روستای اصیل و با هویت نیز از راز و رمزهای کویر است. نام رشم با نام معادن کوه های اطراف، معادن شداد گره خورده است.

روستای رشم

در این منطقه معادن بسیاری وجود دارند که علاوه بر اینکه جزو منابع اقتصادی و درآمدزایی محسوب می شوند، به ما نشان می دهند مردمان روزگار قدیم از وجود آن ها مطلع بودند و استخراج هم می کردند.

این روستا در دامنه کوه انارو واقع شده است، در دیواره ورودی به کویر مرکزی ایران از طرف دامغان به جندق است. کنار جاده دامغان به جندق در سمت چپ آن روستا رشم با دوچشمه آب قرار دارد که برای مسافران خسته از کویرخشک نعمتی بی بدیل است.

معماری رشم صخره ای و پلکانی است و خانه های آن پشت به کوه دارند و از روبرو به زمین های زراعی نظر دارند. وجود چشمه هایی همچون چشمه علی و جاری شدن آن ها به روستا شادابی و زندگی را به ارمغان آورده اند. وجود چنین مکانی در دل کویر که گاهی تا کیلومتر ها اثری از زندگی در آن نیست، آنچنان شگفت آور است که ایران شناسی همچون مهرداد بهار را تحت تاثیر قرار داده است.

جاذبه های گردشگری رشم

سنگ نگاره های باستانی

روستای رشم

اوج شکوه و عظمت این روستا وجود سنگ نگاره هایی است که در دامنه کوه های مرتفع شمال غربی آن قرار دارد. نقش هایی که در جای جای ایران تکرار شده اند و در این دیار کویری همچون دیگر نقاط ایران وجود دارند. در دامنه شرقی یکی از مرتفع ترین کوه های منطقه به نام کوه دختران یا چهل دختران بر سنگ های سخت، نقش های متعددی از بز کوهی (نماد آب خواهی) حکاکی شده اند. اگرچه تعداد آن ها کم و معدود است، ولی ارزش و پیام ملی آن ها بسیار فراوان است.

گورستان تاریخی رشم

جالب ترین چیزی که به دره رشم عظمت و شکوهی تاریخی می دهد، گورستان این دره است؛ گورستانی به پهنای تقریبی 200 متر و به درازای یک کیلومتر در جانب شرقی بستر خشک دره رشم. گفته می شود قدمت بعضی ار این قبر ها به 3000 سال می رسد.

روستای رشم

کهنسال ترین گورهای این گورستان در قسمت شمال قرار دارند و هر چه به سمت جنوب می رویم از عمر گورها کمتر می شود، تا سرانجام در جنوبی ترین حد گورستان به گورهای رشمی های معاصر برمی خوریم که در کنار آرامگاه امامزاده عباس قرار دارند. ظاهرا گورهای حد شمالی مربوط به اوایل صدر اسلام هستند و از آن مردمی که هنوز اسلام نیاورده اند. چون جهت آن ها شرقی غربی نیست.

در این گورستان عظیم که در طول زمان به کرات غارت شده و مورد دست برد حفارهای شبانه قرار گرفته است، سنگ های قبرها به صورت هندسی حجاری نشده است، بلکه نام صاحب گور را بر قلوه سنگی بزرگ نقش کرده اند.

در میان گورهای بزرگ و کوچک، گوری وجود دارد که سه متر عرض و شش متر طول دارد و اطراف آن را با تخته سنگ های بزرگی جدول بندی شده است. این گور بزرگ از طول به دو قسمت شده است و بر قلوه سنگ بزرگی که در وسط این دو قسمت قرار دارد به خط زیبایی نوشته شده است:«عباسه».

روستای رشم

تنها گوری که از بنای مختصری برخوردار بود، گوری بود با یک طاق، چهار پایه آجری که سقفش ریخته بود و در داخل طاق حفاری وسیعی صورت گرفته بود.

اهالی محل این گورستان را «قبرستان ایراج» می خوانند و آن را از عهد شداد و متعلق به شهر «بی سرخس» می دانند.

همچنین آن را به «ایرجی ها» منسوب می کنند. ایرج یکی از سه پسر فریدون، پادشاه اساطیری ایران بود که بخش میانی دنیا که ایران هم جزو آن بود به او رسید.


آرامگاه امامزاده عباس(ع)

روستای رشم

آرامگاه این امامزاده که شاهزاده عباس نیز نامیده می شد، عبارت است از یک فضای هشت گوش با یک گنبد پلکانی که معمول این منطقه است. از پلکانی که در جبهه شرقی بنای آرامگاه قرار دارد و به سقف گنبدی منتهی می شود، برمی آید که از فراز این بنا علاوه بر گفتن اذان به جای برج دیده بانی هم استفاده می شد. رشم با موقعیت جغرافیایی خاص خود، ضمن اینکه تسلط کامل بر کوره راه کاروان رو و حاشیه شمالی کویر بزرگ نمک دارد، در دهانه معبر میان کوه های انارو و دزینا، با روستاهای شمالی کوه های شمالی کویر بزرگ نمک هم در ارتباط است. گنبد امامزاده عباس (ع) هم به راه شرقی غربی حاشیه شمالی کویر تسلط دارد و هم بر دهانه معبر یاد شده است.

گفتنی است دامغان یکی از کهن ترین شهرهای ایران است و از قدیم تا حال دارای اهمیت خاصی است. نام این شهر از مغان گرفته شده و به «ده مغان» معروف بوده و گفته اند که مغان باعث آبادی آن شده اند. بعدها در اثر گذشت زمان حرف ه از میان رفته و الف جای آن قرار گرفته است. بنای شهر دامغان را به هوشنگ نبیره کیومرث که از پادشاهان پیشدادی بوده نسبت می دهند و روزگاری نیز پایتخت اشکانیان بوده و همینطور دامغان را جزو اقلیم چهارم می دانسته اند.

در اغلب کتب جغرافیا و تاریخ نام دامغان برده شده که تمامی نوشته های آن ها اشاره بر اهمیت و اعتبار شهر قدیمی دامغان دارد، چرا که دامغان در سر راه جاده ابریشم و مسیر گذر از غرب به شرق از گذشته های دور تا به امروز بوده و صحت و دلیل این ادعا این است، زمانی که یونانی ها به شهر تاریخی دامغان می رسند، آن را آباد می بینند و به خاطر بزرگی و وجود آذوقه و علوفه فراوان آن را «هکاتم پلیس» می نامند که هنوز هم به نام های هکاتم پلیس و صد دروازه معروف و مشهور است. دلیل دیگر این ادعا وجود کاروانسراها، قلعه ها و تپه های قدیمی و برج و بار و حصار عظیم داخل و خارج شهر دامغان است.

جاذبه های گردشگری روستای رشم در دل کویر + تصاویر

جاذبه های گردشگری روستای رشم در دل کویر + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از پرشین وی - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف