نمناک سبک زندگیگردشگری جاذبه های گردشگری از چالوس تا جاده هراز + عکس
جاذبه های گردشگری ، جاده چالوس
کشور ایران دارای جاذبه های گردشگری زیادی است جاده هراز و چالوس هم جزو این جاذبه های زیبا محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری زیبای ایران

جاده 77 یا جاده هراز ، به همراه جاده 59 (کرج-چالوس) ، مهم ترین جاده تهران - مازندران است. این جاده از درهٔ رود هراز می گذرد و نزدیک ترین راه اصلی به قله دماوند است. این جاده یکی از زیباترین و تاریخی ترین جاده های جهان است که به انتخاب مردم ایران در سال هشتاد و نه زیباترین جاده ایران انتخاب شده است، همچنین این جاده تاریخ منطقه عظیم البرز و دماوند ، آمل و ایران را بیان می کند.

همچنین این جاده کوتاه ترین مسیر تردد میان دو شهر تهران و آمل است. برآورد می شود که فقط در ایام نوروز ، این جاده میزبان 5 میلیون مسافر باشد. حجم زیاد تردد در کنار ظرفیت کم جاده گاهی موجب به وجود آمدن ترافیکهای بسیار طولانی می شود. به همین لحاظ پروژه چهاربانده کردن این جاده در دست اجرا بوده و هم اکنون حدود نیمی از این مسیر چهاربانده شده است.

جاده هراز دارای 14 تونل بوده که طولانی ترین آن ها بیش از 1500 متر طول دارد. کار ساخت این جاده 233 سال به طول انجامید.اگرچه استفاده از دره هراز به عنوان راه ارتباطی آمل به شهر ری سابقه بسیار طولانی دارد، ولی جاده هراز یکی از جدیدترین جاده های اتوموبیل روی منتهی به شمال کشور است. در اطراف این جاده جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی وجود داشته و همین امر نیز موجب ترغیب مسافران بیشتری به استفاده از این جاده شده است.

 

جاذبه های گردشگری

از چالوس تا جاده هراز

جاذبه های گردشگری

از چالوس تا جاده هراز

 

تاریخچه جاده هراز

آثار بجای مانده از راه باستانی هراز تنگه بند بریده. در محل تنگه بند بریده، آثاری از راه باستانی ری به آمل به چشم می خورد. این آثار حکایت از آن دارد که حداقل از زمان ساسانیان، محور رودخانه هراز، به عنوان یک جاده مستقل مورد استفاده بوده است، جاده هراز از قدیمی ترین جاده های جهان است.جاده اتوموبیل رو هراز در سال 13422 بعنوان یک راه دسترسی اصلی در دره هراز، به بهره برداری رسید. کار ساخت این جاده 23 سال به طول انجامید.

تا پایان سال 1389 حدود نیمی از مسیر این جاده چهاربانده شدهو قرار است است این جاده تا پایان سال 1391 چهاربانده شود.پیمانکار این طرح، قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران است.

 

جاذبه های گردشگری

از چالوس تا جاده هراز

جاذبه های گردشگری

از چالوس تا جاده هراز

 

موقعیت مسیر

جاده هراز از حد فاصل دو شهر بومهن و رودهن از جاده دماوند به فیروزکوه منشعب شده و پس از عبور از شمال شهر دماوند بالادست دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه و لاریجان را پشت سر می گذارد و در نهایت به شهر آمل متصل می شود.

در 90 کیلومتری آمل راه فرعی لاسم-ارجمند به جاده فیروزکوه نیز از جاده هراز منشعب می شود.

 

جاذبه های گردشگری

از چالوس تا جاده هراز

جاذبه های گردشگری از چالوس تا جاده هراز + عکس

جاذبه های گردشگری از چالوس تا جاده هراز + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از پول نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف