نمناک اخبارورزشی تلخ ترین روز پاییزی برای جامعه کوهنوردی و مردم ایران
جامعه کوهنوردی ، مرگ کوهنوردان ایرانی
آذر ماه 96 حادثه تلخی رخ داد و چند تن از کوهنوردان ایرانی در اشترانکوه جان خود را از دست دادند و جامعه کوهنوردی ایران را سیاه پوش کردند.
تاریخ انتشار : 20 آذر 1396

سفیدی اشترانکوه جامعه کوهنوردی را سیاه پوش کرد

17 آذرماه 96 یکی از تلخ ترین روزهای پاییزی است که برای جامعه کوهنوردی و مردم ایران به ثبت رسید. کوهنوردی یکی از بهترین و مفرح ترین ورزش هایی است که در سراسر جهان مخاطبین زیادی را در بر گرفته است. این ورزش به خاطر ارتباط مستقیم با طبیعت و ایجاد سلامتی و نشاط به عنوان یکی از ورزش هایی است که نه فقط کوهنوردان حرفه ای، بلکه عموم مردم همواره از آن استقبال می کنند. کشور ایران با وجود داشتن اقلیم های مختلف و کوهستان های سر به فلک کشیده برای کوهنوردان داخلی و خارجی دارای جذابیت های خاص است.

ارتباط با طبیعت، انگیزه های اجتماعی و در نهایت لذت کشف و ماجراجویی است که باعث شده کوهنوردی تا به این اندازه از آن استقبال شود، ولی در این بین نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد لذت بردن از این ورزش نیاز به رعایت اصول و مقرراتی دارد که رعایت هر یک از آنها در تندرستی و سلامتی کوهنورد بسیار موثر است. اما با توجه به همه نکات ایمنی که همواره به کوهنوردان در مواقع صعود توصیه می شود ولی متاسفانه هرازگاهی شاهد اتفاقات تلخی هستیم.

جامعه کوهنوردی

سیاه پوش شدن جامعه کوهنوردی در آذر ماه 96

17 آذرماه 96 یکی از تلخ ترین روزهای پاییزی است که برای جامعه کوهنوردی و مردم ایران به ثبت رسید. روزی که شاید تا سال ها هیچگاه از یاد کوهنوردان پاک نشود. بهمن این بار خیلی زودتر رخت سفید خود را بر تن آذر کشید و اشترانکوه نامهربانی خود را نشان داد. سفیدی اشترانکوه خیلی زود رخت سیاه را بر جامعه کوهنوردی ایران پوشاند و صعود هشت تن از کوهنوردان مشهدی ناتمام ماند. در این روز 14 تن از کوهنوردان مشهدی به همراه یک راهنما به قله اشترانکوه لرستان صعود کردند ولی در راه برگشت به دلیل کولاک و بارش برف و در نهایت ریزش بهمن متاسفانه هشت تن از کوهنوردان به همراه راهنما جان خود را از دست دادند.

یکی از نکات ایمنی برای کوهنوردان موقع صعود بررسی شرایط آب و هوایی است که می توان گفت این کار ابتدایی ترین اقدام برای هر صعودی محسوب می شود. اشترانکوه یکی از قله های سخت و فنی برای صعود است و احتیاط های لازم برای صعود به این کوه باید مورد توجه و بررسی باشد و جای سوال دارد که کوهنوردان اعزامی از مشهد که همگی سابقه چند ساله در این رشته را دارند و صعودهای مختلفی داشتند به این نکته توجه کافی را نداشته اند. هشدارهای هواشناسی نیز گواه این بود که این کوهنوردان کار سختی را در پیش دارند و متاسفانه 9 نفر به خاطر این صعود جان خود را از دست دادند.

برای اطلاع از چگونگی صعود این کوهنوردان و بررسی اتفاق پیش آمده گفتگویی را به سه تن از پیشکسوتان این کوهنوردی ایران انجام دادیم که در زیر به آن می پردازیم.

جامعه کوهنوردی

سیاه پوش شدن جامعه کوهنوردی در آذر ماه 96

گفتگویی با سه تن از پیشکسوتان کوهنوردی ایران:

حمید مساعدیان، مسئول کمیته جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی:

متاسفانه بی توجهی به وضع هواشناسی مهم ترین عامل بود که باعث شد جان این عزیزان گرفته شود. بارش چند ساعت برف در اشترانکوه کافی است که این اتفاق رخ دهد. بهمن وقتی می آید دیگر به کسی رحم نمی کند. متاسفانه هشدارهای کافی قبل از صعود به این کوهنوردان داده شده بود ولی با وجود اینکه با حضور در محل وضعیت آب و هوایی را دیدند بازهم به صعود خود ادامه دادند تا در نهایت این اتفاق پیش آمد. برخلاف بعضی اخبار که در فضای مجازی مبنی بر بدون مجوز بودن این کوهنوردان منتشر شده باید بگویم که همچین خبری صحت ندارد و اعزام این کوهنوردان توسط یکی از باشگاه های معتبر ما صورت گرفته و مجوز صعود نیز داشته اند و با برنامه قبلی این کار را انجام دادند. سهل انگاری انجام شده در این صعود هزینه سنگینی را برای جامعه کوهنوردی ایران در پی داشت. منتظر دریافت گزارش رسمی در فدراسیون هستیم و این اتفاق ناگوار با حضور مسئولین، باشگاه مربوطه و مسئولین کوهنوردی استان لرستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. راهکارهایی را پیش بینی کرده ایم و جلسه ای در این خصوص برگزار می شود که دیگر شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم. باید فرهنگ سازی کنیم که همه کوهنوردان رعایت ایمنی را برای صعودها لحاظ کنند.

حسن نجاریان، پیشکسوت کوهنوردی کشور:

سرتیتر هرچیزی در ورزش کوهنوردی توجه به آب و هواست. شرح وظایف نکته مهم دیگر در این ورزش است و هر کوهنورد و سرپرستش باید به وظایف خود به نحو احسن عمل کنند. نباید هرکسی را به دلیل حفظ حرمت پیشکسوتی به عنوان سرپرست برای تیم های اعزامی انتخاب کنیم. یک کوهنورد خارجی وقتی به ایران می آید مجهز به GPS و فناوری روز برای جلوگیری از مشکلات و خطرات احتمالی است ولی متاسفانه در ایران با تکنولوژی روز بیگانه هستیم. بارها همچون حادثه اشترانکوه شاهد حوادث دیگری در کشور بودیم که در هر حادثه جان چند تن از کوهنوردان گرفته شده است. در عکسی که از این 9 نفر گرفته شده مشخص است که در حال بارش شدید برف این صعود صورت گرفته است. چرا باید بدون مطالعه کوهنوردان با تجربه ما این صعودها را انجام دهند. دره دایی در اشترانکوه تله انفجاری است که اولین اصل برای عبور از آنجا رعایت نکات ایمنی و فنی است. سرپرست نقش اساسی را در صعودها ایفا می کند.

جامعه کوهنوردی

سیاه پوش شدن جامعه کوهنوردی در آذر ماه 96

فریدون بیاتانی، پیشکسوت کوهنوردی کشور:

اشترانکوه یک کوه فنی و وحشی است و شرایط خاصی برای صعود دارد. کوهنوردانی هم که از مشهد برای صعود به این کوه رفته بودند از افراد باتجربه بودند و راهنمایشان نیز از رهنماهای باتجربه بود که متاسفانه بی توجهی به شرایط آب و هوایی برای این عزیزان حادثه ساز شد. در سالیان گذشته تا به الان حدود 100 نفر از کوهنوردان به دلیل بی احتیاطی دچار حادثه شده اند و جان خود را از دست دادند. در صعودهای حرفه ای اولین اشتباه، آخرین اشتباه خواهد بود. دره دایی یکی از خطرناک ترین دره های ایران است که به دلیل کولاک شدید کوهنوردان در این دره دچار حادثه شدند. در آذر سال 85 نیز همچین اتفاقی افتاد و چند نفر از کوهنوردان جان خود را از دست دادند. در آن سال به دلیل وجود برف زیاد پیکر کوهنوردان در پاییز سال بعد پیدا شد.

تلخ ترین روز پاییزی برای جامعه کوهنوردی و مردم ایران

تلخ ترین روز پاییزی برای جامعه کوهنوردی و مردم ایران
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 4
برگرفته از برنا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف