نمناک اخبارورزشی 10 بازی فراموش نشدنی تاریخ جام جهانی فوتبال + تصاویر
رقابت های جام جهانی ، عجیب ترین اتفاقات در جام جهانی فوتبال
گرچه هر یک از دیدارهای جام جهانی فوتبال، زیبایی و خاطره سازی خاص خود را داشته اند اما برخی از آن ها با اتفاقاتی خاص و البته عجیب همراه بوده است.
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1397

آشنایی با برترین رقابت های تاریخ جام جهانی فوتبال

جام جهانی فوتبال که اصلی ترین اتفاق ورزشی جهان به حساب می آید، از سال 1930 و هر 4 سال یک بار برگزار می شود.

گرچه تمامی رقابت های جام جهانی فوتبال زیبایی و حساسیت ویژه خود را داشته اند، اما بعضی رقابت ها به شکلی ویژه در افکار فوتبال دوستان جهان باقی مانده است. از دیدارهایی که بعضا نتایجی همراه با اعجاب داشته تا جدال دو تیم بزرگ، با اتفاقی خاص.

10 رقابت فراموش نشدنی جام های جهانی 

در این گزارش با 10 نمونه از برترین رقابت های تاریخ جام جهانی از نظر گل های شگفت انگیز و رویدادهای جالب آشنا خواهیم شد.

1950

برزیل 1 - اروگوئه 2
قوانین صعود و امتیازدهی در بین چهار گروه مقدماتی در جام جهانی سال 1950 با قوانین امروزی تفاوت چشمگیری داشت. در این دوره از رقابت ها، تیم ملی برزیل با گذشت از دو تیم سوئد و اسپانیا با نتیجه 7-1 و 6-1 مدعی قهرمانی در جام جهانی بود. بازیکنان و مربی تیم قبل از آخرین بازی با اروگوئه به صراحت از پیروزی در جام سخن می گفتند و روزنامه های محلی فارغ از انگیزه اروگوئه در بازی نهایی، همواره از پیروزی زودهنگام برزیل صحبت می کردند.

 جام جهانی فوتبال

رویدادهای جالب در رقابت های جام جهانی فوتبال

این رقابت برای اولین بار با رکورد 200 هزار تماشاگر ماندگار شد و صدای تماشاگران، رقابتی مملو از هیجان را رقم زد، تیم ملی برزیل با گل فریکا پیروزی زودهنگام را جشن گرفت، اما اروگوئه در مدت زمان اندکی دو گل را وارد دروازه حریف کرد تا در نهایت این شکست باعث سرازیر شدن اشک از چشمان پله ستاره برزیل شد.

1966

انگلیس 4 - آلمان غربی 2

 جام جهانی فوتبال

خاطره ساز ترین رقابت های جام جهانی فوتبال 

جام جهانی 1966 حتی قبل از شروع رقابت ها پرشور و پرهیجان بود، چرا که در آن زمان جام دزدیده شده بود و برای اولین بار نسخه کپی آن ساخته شد، تا این که در نهایت نمونه اصلی آن توسط یک سگ در فضای سبز شناسایی شد!

این رقابت ها که به میزبانی انگلیس برگزار شد، در نهایت با نتیجه مطبوع این کشور به پایان رسید. قهرمانی بریتانیایی ها البته خالی از حاشیه نبود و اتفاقاتی در آن رقم خورد که باعث شد بعد از گذشت بیش از 50 سال از آن جدال، هنوز هم علامت سوال بزرگی در خصوص درستی تصمیم داور مسابقه وجود داشته باشد.

در دقیقه 101 ضربه جف هورست، مستقیم به زیر دیرک افقی دروازه برخورد کرد و به سمت خط دروازه روانه شد، داور کنار پس از تایید عبور توپ از خط باعث پیشی گرفتن انگلیس از آلمان غربی با نتیجه 3 بر 2 شد.

پس از گل برتری انگلیس، بازیکنان آلمان از هر فرصتی برای جبران استفاده کردند اما حملات احساسی در نهایت با گل مجدد جف هورست، پیروزی مردان جزیره با نتیجه 4-2 قطعی شد.

هرچند این اولین و آخرین قهرمانی انگلیس در ادوار جام جهانی بوده اما همین یک برد بزرگ مقابل آلمان، آن هم پس از جنگ های جهانی سبب شده تا هم چنان طرف پیروز بگوید:«ما دو جنگ جهانی و یک جام جهانی را از آلمان برده ایم.»

1970

برزیل 1 - انگلیس صفر

جام جهانی فوتبال

خاطره ساز ترین رقابت های جام جهانی فوتبال 

اعتماد به نفس بازیکنان تیم ملی برزیل در این دوره با حضور ستاره هایی هم چون پله، جرزینیو، ریولینو و کارلوس آلبرتو بسیار فراتر از انتظار بود و مردان جزیره نیز به خوبی می دانستند که نمی توان به آسانی از سد دفاعی نارنجی پوشان برزیلی عبور کرد.

در نهایت آنچه که این رقابت را متمایز ساخت، عملکرد جالب توجه دو ستاره انگلیسی یعنی گوردون بنکس و بابی مور بود. ستاره تیم ملی انگلیس با عملکرد جالب توجهش که به "نجات" معروف شد، توانست حملات پله، ستاره سرشناس برزیل را فراتر از دیوار دفاعی شناسایی و خنثی کند و حلقه گلرهای معروف جام جهانی را در هم بشکند.

دومین لحظه جالب این رقابت، تکل زیبای مور بر روی جرزینیو بود که باعث شد اولین گل برزیل به تاخیر افتاده و آن ها را از اجرای بیش تر نقشه های حمله عاجز کند.

با استمرار خط حمله برزیل، دفاع قهرمانانه انگلیسی ها در دفاع از دروازه به نتیجه نرسید و با تک گل جرزینیو در دقیقه 59 پیروزی برزیل رقم خورد و این تیم در نهایت با پیروزی 4 بر یک، ایتالیا را در رقابت فینال به حاشیه راند و جام را برای سومین بار تصاحب کرد.

1970

ایتالیا 4 - آلمان غربی3
تیم ملی ایتالیا برای رسیدن به فینال، یکی از بهترین بازی های تاریخ جام جهانی معروف به "بازی قرن" را رقم زد تا با انگیزه کامل به سمت تصاحب جام گام بردارد.

در این بازی لاجوردی پوشان با گل زودهنگام دقیقه 8 عملا برنده بازی محسوب می شدند، اما گل وقت اضافه ستاره آلمانی، نتیجه را به تساوی کشاند و هر دو تیم برای رقابت در وقت اضافه آماده شدند.

جام جهانی فوتبال

برترین رقابت های تاریخ جام جهانی فوتبال 

ستاره آلمان، فرانس بکن بائر که در نیمه نخست شانه خود را هم در رفته می دید، مجبور به ماندن در زمین شد تا دو تعویض دیگر به موقع انجام شود. در وقت اضافه این بازی و در طول 13 دقیقه یعنی بین دقیقه 98 تا 111، در کمال شگفتی 5 گل رد و بدل شد و ایتالیا بار دیگر برای حضور در بازی فینال جام جهانی آماده شد. فینالی که البته عاقبت شیرینی نداشت.

1982

ایتالیا 3 - برزیل 2

 جام جهانی فوتبال

رقابت های تاریخ جام جهانی فوتبال

در جریان بازی های سال 1982 تیم ملی برزیل به علت ارائه بازی روان و فوق العاده به عنوان تیم برتر مسابقات انتخاب شد.

در این بازی با وجود این که در طول بازی بیش تر شاهد حضور تیم برزیل در زمین ایتالیا بودیم، اما شانس زدن گل بیش تر از برزیل ساقط شد و ایتالیا با اختلاف تنها یک گل برنده این رقابت شد. دفاع ناب ایتالیا به اندازه ای قوی و قدرتمند بود که همه فراموش کنند این تیم در فاز هجومی ضعیف تر از یک تیم قهرمان است.

1982

آلمان غربی 3 - فرانسه 3، ( پیروزی 5 بر 4 آلمان در ضربات پنالتی)

رقابت نیمه نهایی بین دو تیم آلمان غربی و فرانسه یکی از چالش برانگیزترین بازی های جام جهانی 1982 را رقم زد. در این رقابت با وجود مصدومیت جدی و خروج کارل هاینز، ستاره تیم ملی آلمان، گل زودهنگام این تیم در دقیقه 17 رقم خورد و گل دقیقه 90 فرانسه بازی را به وقت اضافه کشاند.

 جام جهانی فوتبال

رویدادهای جالب در رقابت های جام جهانی فوتبال 

جنجالی ترین لحظه این بازی در دقیقه 60 اتفاق افتاد، درست در زمانی که پاتریک باتیسون پاس هم تیمی اش را به خوبی مهار کرد ولی هرگز متوجه حضور دروازه بان در پشت سرش نشد.
ضربه دست دروازه بان پس از برخورد به سر وی منجر به بیهوشی او شد و دو عدد از دندان هایش شکست و مهره ها و دنده های وی به شدت آسیب دیدند. دروازه بان هیچگونه اخطار و کارتی دریافت نکرد و پس از خروج باتیسون بازی ادامه یافت.

در زمان اضافی چهار گل برای هر دو طرف رد و بدل شد و دو تیم مجبور به زدن ضربات پنالتی شدند. ضربات پنالتی سرانجام باعث پیروزی 5 بر 4 آلمان شد.

1986

آرژانتین 2- انگلیس 1

اگر در مورد مهارت های فوق العاده مارادونا چیزی نمی دانید، باید هرچه زودتر بازی تاریخی انگلیس و آرژانتین را چند بار تماشا کنید. در این مسابقه ستاره پیشین تیم ملی آرژانتین دو موقعیت خاطره انگیز در تاریخ جام جهانی فوتبال را تنها در بازه زمانی چهار دقیقه خلق کرد.

اولین موقعیت استثنایی که مارادونا خلق کرد در خاطره تمام فوتبال دوستان به گل " دستان خدا" معروف شد. در این مسابقه مارادونا پس از چند اشتباه موفق شد تا دروازه پیتر شیلتون را باز کند، وی با کسب یک موقعیت استثنایی موفق شد تا با کمک دست توپ را وارد دروازه کند و در عین حال داور نیز امتیاز این گل را پذیرفت.

 جام جهانی فوتبال

 برترین رقابت های تاریخ جام جهانی فوتبال 

دومین موقعیت استثنایی مارادونا در این مسابقه درست چهار دقیقه بعد با عنوان " گل قرن" ثبت شد. مارادونا برای خلق این موقعیت استثنایی از سد دفاعی پنج نفره انگلیس گذشت و پس از جا گذاشتن دروازه بان، توپ را راهی دروازه کرد.

اگرچه در این مسابقه گری لینکر توانست یکبار دروازه آرژانتین را باز کند اما این شکست باعث شد که انگلیس شانس ارتقا را برای همیشه از دست بدهد.

2002

ترکیه 1 - سنگال 0

شاگردان سنول گونش در جام جهانی 2002 شروعی خوب داشتند و در برابر برزیل گرچه با تک گل حسن ساس پیش افتادند، اما زرنگی ریوالدو سبب شد تا این تیم 10 نفره شود و شاگردان اسکولاری با 2 گل عقب ماندگی خود را جبران کنند. در ادامه تساوی دلسردکننده مقابل کاستاریکا امید یاران هاکان شوکور را کمتر از قبل کرد تا همه نگاه ها به دیدار با چین باشد. ترکیه چین را شکست داد و در آن سو برزیل هم بین هم گروهی هایش فرق نگذاشت و از سد کاستاریکا هم گذشت.

بعد از آن ترکیه از سد ژاپن، یکی از دو میزبان جام جهانی با تک گل امیت داوالا گذشت تا رقیب سنگالی شود که در مرحله گروهی دست به کاری بزرگ زد و فرانسه را حذف کرد. جدال متسو و گونش در پایان 90 دقیقه با نتیجه بدون گل به قانون گل طلایی رفت.

جام جهانی فوتبال

رقابت های جام جهانی فوتبال

شاید وقتی اسکار ریوز بر سوت پایان 90 دقیقه مصاف دمید، کسی فکر نمی کرد در حضور بازیکنانی مثل الحاجی دیوف، هنری کامارا، حسن ساس، امره بلوزوغلو و حتی باشتورک، این ایلهام مانسیز باشد که بتواند گره بازی را باز کند.

ضربه هوشمندانه مانسیز سبب شد تا ترکیه شگفتی جام را کامل کند و برای نخستین بار بین 4 تیم برتر جهان قرار گیرد.

2006

ایتالیا 2 - آلمان 0
کمتر کسی فکرش را هم می کرد که آلمان میزبان با یورگن کلینزمن نتواند طلسم شکست ناپذیری ایتالیا را بشکند، اما شاگردان مارچلو لیپی که با استفاده از قرعه ای مناسب به راحتی به جمع 4 تیم برتر جهان رسیده بودند، نمی خواستند به این راحتی پا پس بکشند.

وست فالن میزبان دیدار آلمان و ایتالیا بود، دیداری که در 90 دقیقه به نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل نرسید تا همه چیز به وقت اضافه کشیده شود.

جام جهانی فوتبال

خاطره ساز ترین رقابت های جام جهانی فوتبال 

ایتالیا در آخر در دقیقه 119 با گل فابیو گروسو پیش افتاد، زمان به ثمر رسیدن این گل آن قدر بد و برای آلمان ها غم انگیز بود که پشت سر این گل، دل پیرو تازه نفس تیر خلاص را بر پیکره ینس لمان وارد کند.

2010

اروگوئه 1 - غنا 1، (پیروزی 4 بر 2 اروگوئه در ضربات پنالتی)

درخشش تیم ملی غنا در جام جهانی 2010 برای همه کارشناسان فوتبال شگفت انگیز بود چرا که تاکنون هیچ تیم آفریقایی به این مرحله صعود نکرده بود.

در جریان این بازی یکی از بازیکنان غنا موفق شد تا از فاصله 36 متری دروازه حریف را باز کند و دیگو فورلان نیز توانست در دقیقه 55 یک ضربه آزاد استثنایی را به گل تبدیل کند.

با کشیده شدن بازی به وقت اضافه و ضربات پنالتی، وضعیت هر دو تیم به موقعیت بحرانی بدل گشت، چرا که یکی از بازیکنان تیم ملی غنا با هدف گرفتن تیرک افقی یک شانس برد را از دست داد.

جام جهانی فوتبال

عجیب ترین اتفاقات در جام جهانی فوتبال 

در خاتمه ضربات پنالتی به نفع تیم ملی اروگوئه به پایان رسید و نمایندگان قاره سیاه با ناامیدی زمین را ترک کردند.

اما نقطه اوج این مسابقه در هنگام ضربات پنالتی نبود، سختی همه جانبه در دقیقه 120+1 جواب داد و شوت سرکش آساموآ ژیان در حال ورود به دروازه بود که لوییز سوارس فداکارانه توپ را از روی خط با دست بیرون کشید تا علاوه بر دریافت کارت قرمز از داور مسابقه، شانسی مجدد به تیمش هدیه کند.

تاریخچه جام جهانی فوتبال

با آنکه فدراسیون جهانی فوتبال- فیفا- در سال 1904 تاسیس شد اما نخستین جام جهانی 26 سال بعد برگزار شد. فیفا در 28 مه سال 1928 در نشست سالانه خود در آمستردام خبر از برگزاری تورنمنتی داد که تیم فوتبال تمام اعضای این فدراسیون می توانستند در آن شرکت کنند.

اولین دیدار بین دو تیم ملی فوتبال در سال 1872 و بین تیم های انگلستان و اسکاتلند انجام گرفت اما در آن سال ها فوتبال خارج از بریتانیای کبیر بعد زیادی نداشت. پس از افزایش محبوبیت فوتبال در آغاز قرن بیستم، این ورزش در المپیک های تابستانی 1900 و 1904 و المپیک میانی 1906 به عنوان ورزش ناظر (بدون اهدای مدال) شرکت کرد.

 

جام جهانی فوتبال

 نخستین جام جهانی 

در المپیک تابستانی 1908 بالاخره فوتبال یکی از ورزش های رسمی گشت. مسابقات فوتبال در آن سال توسط «انجمن فوتبال» (فدراسیون فوتبال در انگلستان) برگزار می شدند و تنها بازیگران آماتور در آن شرکت داشتند و گاها بیشتر یک نمایش بود تا یک مسابقه. تیم ملی آماتورهای فوتبال انگلستان هم در المپیک 1908 و هم در المپیک 1912 فاتح مسابقات شد.

با توجه به این که مسابقات فوتبال المپیک تنها بین تیم های آماتور برگزار می شد، مسابقات «نشان سر توماس لیپتون» توسط «سر توماس لیپتون» در 1909 و در تورین برگزار شدند.این مسابقات معمولا به عنوان اولین تورنمنت جدی جهانی شناخته می شوند و اکثر باشگاه های خوب جهان از ایتالیا، آلمان و سوئیس در آن ها شرکت داشتند. تیم وست آکلند، تیمی آماتور از روستایی در شمال شرق انگلستان، فاتح این مسابقات شد. وست آکلند در مسابقات بعدی در 1911 نیز قهرمان شد و بر طبق قوانین بازی ها، نشان سر توماس را تا ابد به خانه برد.

در 1914 فیفا توافق کرد که مسابقات المپیک را به عنوان «مسابقات قهرمانی فوتبال آماتورها» به رسمیت بشناسد و مسئولیت برگزاری آن را به عهده بگیرد. این باعث شد که مسابقات فوتبال المپیک تابستانی به اولین تورنمنت فوتبال بین قاره ای بدل شود.

بهترین و فراموش نشدنی ترین بازیهای جام جهانی فوتبال

10 بازی فراموش نشدنی تاریخ جام جهانی فوتبال + تصاویر
: امتیاز : 5 تعداد رای : 2
این مطلب مفید بود ؟
2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف