نمناک اخبارسیاست برنده جایزه صلح نوبل 2015 معرفی شد
جایزه صلح نوبل ، جایزه صلح نوبل2015
کمیته چهارجانبه گفت وگوهای ملی تونس به عنوان برنده جایزه صلح نوبل در سال 2015 معرفی شد.
تاریخ انتشار : 17 مهر 1394

جایزه صلح نوبل 2015

بنیاد نوبل «کمیته چهارجانبه گفت و گوهای ملی تونس» را به عنوان برنده جایزه صلح نوبل در سال 2015 معرفی کرد. 

این کمیته به دلیل تلاش برای گفت و گوهای صلح آمیز میان شهروندان در جریان انقلاب تونس به عنوان برنده صلح نوبل امسال انتخاب شد. 

جایزه صلح نوبل یکی از پنج جایزه نوبل است که توسط «آلفرد نوبل» صنعت گر و مخترع سوئدی وقف شده و اینجایزه برای اولین بار در سال 1901 اعطا شد. جایزه نوبل صلح تنها جایزه نوبل است که در «استکهلم» پایتخت سوئد اعطا نشده بلکه هر سال در «اسلو» پایتخت کشور نروژ به یک نفر که از سوی کمیته نروژی نوبل انتخاب شده، اهدا می شود. 

در واپسین روز ها تا اعلام نام برنده جایزه صلح نوبل امسال، برخی رسانه های غربی لیستی از نام نامزدهای احتمالی دریافت اینجایزه را ذکر کرده بودند که از آن میان نام دکتر محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان، همچنین نام «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در کنار نام «پاپ فرانسوآ» و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان دیده می شد. 

حضور ظریف و کری در طول دو سال دیپلماسی و برگزاری دو سال مذاکره در موضوع هسته ای ایران را که به توافق هسته ای منجر شد، دلیلی برای احتمال دریافت جایزه صلح نوبل امسال برای یکی از این دو وزیر خارجه عنوان شده بود. 

برندگان پیشین صلح نوبل چه کسانی بودند؟ 

جایزه صلح نوبل سال گذشته، 2014، به طور مشترک به «ملاله یوسف زی» دختر 16 ساله پاکستانی که قربانی حمله تروریستی گروهک طالبان قرار گرفته بود و همچنین به «کایلاش ساتیارتی» فعال هندی حمایت از حقوق کودکان کار، اعطا شد. 

جایزه صلح نوبل سال 2013 میلادی، سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی بود که به دلیل تلاش های گسترده برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی موفق به دریافت این جایزه شد. 

 همچنین اتحادیه اروپا به دلیل اقدامات موثر در روند تغییر چهره اروپا از قاره ای در حال جنگ به قاره ای در صلح، برنده جایزه صلح نوبل سال 2012 میلادی شد. 

اما به نظر می رسد جایزه نمادین صلح نوبل همواره به دلیل اقدامات صلح جویانه اعطا نشده بلکه برندگان آن با غرض ورزی های سیاسی انتخاب شدند. سال 2009 میلادی، باراک اوباما رئیس جمهور کشور جنگ افروز آمریکا اندکی بعد از آغاز اولین دور ریاست جمهوری خود، به عنوان برنده جایزه صلح نوبل انتخاب شد. 

بنیاد نوبل مدعی شده بود ازجمله دلایل انتخاب باراک اوباما تلاش های بی وقفهٔ او در تقویت دیپلماسی بین المللی و همکاری میان مردم بود. 

این چنین روندی در انتخاب چهره های جنگ افروز و معارض با صلح بین الملی پیش از آن نیز وجود داشت. در سال 1973 بنیاد نوبل، «هنری آلفرد کیسینجر» مشاور اسبق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا را به عنوا برنده نوبل اعلام کرده بود. این بنیاد مدعی شده بود به خاطر تلاشهای کیسینجر برای پایان بخشیدن به جنگ ویتنام، وی برگزیده آن سال برای صلح نوبل بود. 

بامروری بر برندگان صلح نوبل می بینیم که برخی مقامات رژیم غاصب صهیونیستی نیز به چشم می خورند. بنیاد نوبل در سال 1978 «مناخیم بگین» ششمین نخست وزیر اسرائیل غاصب و در سال 1994 «اسحاق رابین» پنجمین نخست وزیر، مشترکا با «شیمون پرز» نهمین رئیس اسرائیل غاصب را به عنوان برندگان صلح نوبل معرفی کرد. 

اولین برندگان جایزه صلح نوبل در سال 1901 میلادی، «ژان هانری دونان» از کشور سوئیس و «فدریک پسی» از کشور فراسنه بودند. انتخاب «ژان هانری دونان» به دلیل تاسیس کمیته بین المللی صلیب سرخ و همچنین ابتکار در ایجاد کنوانسیون ژنو و انتخاب «فدریک پسی» از فرانسه به دلیل اینکه از اصلیترین بنیان گذاران اتحادیه میان پارلمانی و نیز مسئول اصلی اولین کنگره جهانی صلح بود، انجام گرفت.

جایزه صلح نوبل ، دکتر ظریف بنده جایزه صلح نوبل نشد

برنده جایزه صلح نوبل 2015 معرفی شد
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 4
برگرفته از فارس-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف