نمناک سبک زندگیکار و زندگی علت جرقه زدن بدن چیست؟ + تصاویر
جرقه زدن بدن ، ناخودآگاه
شاید بارها اسن سوال که دلیل جرقه زدن بدن چیست؟در این بخش نه تنها دلایل این پدیده را در اختیارتان گذاشته ایم بلکه ترفندهای از بین بردن این جریان الکتریسیته را برایتان آموزش داده ایم.

دلایل جرقه زدن بدنو راه حل آن

مطمئنا بارها برای شما این اتفاق افتاده است که وقتی به وسیله ای دست می زنید ناخودآگاه بین دست شما و آن وسیله یک جرقه الکتریکی بوجود بیاید!! اما دلیل این جرقه ها چیست؟

جرقه زدن بدن

الکتریسیته ساکن در موادی تولید می شود که عایق های خوبی هستند، مثل پلاستیک، پشم و نخ.

این مواد به این دلیل که نمی توانند بار الکتریکی را به خوبی هدایت کنند، آن را ذخیره می کنند و با اضافه شدن بار الکتریکی (که می تواند از سایش این مواد به یکدیگر به وجود بیاید) مقدار ذخیره الکتریسیته به تدریج بیشتر و بیشتر می شود و انرژی پتانسیل آن به حدی می رسد که به مقاومت هوا غلبه می کند و به صورت جرقه ای الکتریکی در هوا به جریان می افتد و تخلیه می شود.

این الکتریسیته ذخیره شده درست مانند الکتریسیته ذخیره شده در ابرهاست و آن جرقه های کوچک، در حقیقت صاعقه هایی مینیاتوری هستند که گاهی باعث می شوند یک شوک الکتریکی خیلی خفیف هم به ما وارد شود.

اگر این جرقه ها اذیت تان می کند، سعی کنید قبل از اینکه به مواد رسانا (مانند در آسانسور یا اتومبیل) دست بزنید، با پشت دست آنها را لمس کنید تا جرقه کمتر اذیت تان کند.

یک راه دیگر هم این است که مشکل را از اساس حل کنید و لباس هایی به تن کنید که کمتر الکتریسیته ساکن تولید می کنند.

یک راه حل فانتزی هم این است که مثل تریلی ها و مخازن حمل سوخت، یک سیم رسانا از خودتان به زمین وصل کنید تا به تدریج الکتریسیته ساکن بدن تان را تخلیه کند!!

جرقه زدن بدن و شوک الکتریکی بعد از بازی کردن

دلیل وارد شدن شوک الکتریکی یا به اصطلاح برق دار بودن وسایل، به الکتریسیته استاتیک یا ایستا باز می گردد. شنیدن داستان این پسر بچه، به روشن تر شدن مسئله کمک می کند.

جرقه زدن بدن

بازی کردن باعث می شود که وی الکترون های اضافی به خود جذب کند. به همین دلیل است که هنگام بالا و پایین پریدن، موهایش در هوا صاف می ایستند؛ زیرا تمام بارهای منفی که در بدن پسربچه ساخته شده، می خواهند یکدیگر را دفع کنند. هنگامی که او می خواهد با پدرش دست دهد، تمام الکترون های اضافی از طریق انگشت به دست پدر منتقل شده و شوک الکتریکی ایجاد می گردد.

ایجاد بارهای اضافی، هنگام راه رفتن شما بر روی فرش نیز رخ می دهد. هنگامی که در حال حرکت هستید، بدن شما هم الکترون ها را جذب می کند و هم آن ها را رها می سازد (بستگی به نوع پوشش پای شما دارد.) بنابراین، هنگامی که دستگیره در را لمس می کنید، میلیون ها الکترون اضافی از دستان شما به دستگیره منتقل می شوند (یا برعکس) که نتیجه این فرایند، شوک الکتریکی خواهد بود.

الکتریسیته ساکن ، پدیده ای رایج است که بر اثر نا برابری میان بارهای الکتریکی مثبت و منفی ایجاد میشود. این پدیده در اجسامی با جنس خاص و در برخی از فصول ، به خصوص روزهای سرد و خشک زمستانی ، بیشتر به وقوع می پیوندد . ایجاد الکتریسیته ساکن ، امری حتمی و اجتناب ناپذیر است ؛ اما می توان با انجام ترفند هایی که در ادامه معرفی می کنیم ، آن را منتقل کرد و به حداقل رساند.

 

 

 

چگونه جرقه زدن بدن ، لباس ، مو و محیط اطراف خود را از بین ببریم ؟

یکی از مکان هایی که شاید بیشتر از سایر نقاط ، نابرابری بارها و ایجاد الکتریسیته ساکن در آن اتفاق می افتد ، ماشین است که قبلا نحوه پیاده شدن از ماشین بدون برق گرفتگی توسط الکتریسیته ساکن را در انزل وب آموزش دادیم. در ادامه نحوه از بین بردن الکتریسیته ساکن در بدن انسان ، منزل ، محیط اطراف و… معرفی می کنیم.

حذف الکتریسیته ساکن در خانه

سه راه برای از بین بردن این پدیده در منزل وجود دارد:

استفاده از مرطوب کننده های محیط

الکتریسیته ساکن در مکان های خشک ، بیشتر از سایر قسمت ها به وجود می آید؛ به خصوص در فصل زمستان و زمانی که اختلاف دمای داخل منزل با خارج زیاد است. استفاده از دستگاه های مرطوب کننده هوا ، راهکار خوبی در این زمینه است ؛ شما می توانید خودتان نیز در منزل یک مرطوب کننده دستی بسازید. کافی است یک ظرف پر از آب را روی حرارت قرار دهید تا با بخار آب ، فضا مرطوب شود.

وجود گل و گیاه در اطراف منزل نیز تا حدودی بر رطوبت هوا می افزاید و بنابراین در کاهش این پدیده موثر است.

جرقه زدن بدن

استفاده از اسپری های ضد الکتریسیته ساکن

استفاده از این اسپری ها ، به صورت ویژه برای فرش و موکت توصیه میشود و سبب کاهش الکریسیته ساکن از روی فرش و پوشش زیر پا میشود. برخی از کارخانه های تولید کننده فرش ، این اسپری ها را تولید می کنند و همراه با فرش عرضه می کنند. برخی نیز به در ساختار فرش های تولید شده ، از مواد ضد الکتریسیته استفاده می کنند. خود شما نیز می توانید این اسپری ها را به صورت دستی تهیه کنید. برای این کار کافی است یک فنجان پر مایع نرم کننده را داخل ظرف پر از آب بریزید و با نسبت برابر ، ان را روی فرش ها اسپری نمایید.

جرقه زدن بدن

ماساژ مبلمان و صندلی ماشین با دستمال

با یک دستمال خشک ، صندلی خودرو و سایر صندلی ها را بمالید و این کار را تا زمان خالی کردن بارهای اضافی از هر قسمت انجام دهید.

جرقه زدن بدن

از بین بردن الکتریسیته ساکن از بدن

در ادامه علت برق گرفتگی بدن و سه راه برای حذف الکتریسته ساکن از بدن را میخوانید :

مرطوب نگه داشتن سطح پوست

استفاده از کرم های مرطوب کننده و لوسیون های بدن به خصوص بعد از استحمام ، در کاهش الکتریسیته ساکن و از بین بردن برق بدن موثر است.

تعویض جنس لباس ها

اگر از لباس های پلاستیکی ، پلی استر و نایلونی استفاده می کنید ، بهتر است که از این پس جنس لباس خود را تغییر دهید و از کتان و نخ استفاده کنید.

جرقه زدن بدن

استفاده از کفش های مناسب

جنس کفش در پراکنده کردن الکتریسیته ساکن موثر است. بر این اساس کفش های چرمی بیشتر از کفش های دیگر مثل کفش های پلاستیکی ، الکتریسیته را ساکن می کنند و در خود ذخیره می کنند و یکی از علت جرقه زدن و برق داشتن بدن میباشد . بهتر است تا حد ممکن در منزل بدون کفش یا دمپایی پلاستیکی راه بروید.

جرقه زدن بدن

از بین بردن الکتریسیته ساکن حین شستن لباس ها

چهار راه برای از بین بردن الکتریسیته ساکن لباس در حین شست و شوی وجود دارد:

استفاده از بیکینگ پودر حین شستن لباس ها

استفاده از یک تا دو قاشق چای خوری بیکینگ پودر برای لباس های کم ، یک چهارم فنجان بیکینگ پودر برای حجم متوسطی از لباس ها و یک دوم فنجان برای لباس های بیشتر ، علاوه بر حذف الکتریسیته ساکن ، سبب نرمی و لطافت لباس ها میشود.

جرقه زدن بدن

استفاده از سرکه حین شست و شو

استفاده از یک چهارم پیمانه یا فنجان سرکه ، سبب نرمی و از بین بردن الکتریسیته ساکن میشود.

جرقه زدن بدن

استفاده از لیف مرطوب

در 10 دقیقه پایانی شست و شو لباس ها در ماشین لباس شویی که مرحله خشک کردن آغاز میشود ، برای گرفتن الکتریسیته لباس یک لیف حمام مرطوب به آن اضافه کنید. این کار سبب افزایش رطوب محیط و کاهش الکتریسیته میشود.

جرقه زدن بدن

تکان دادن لباس ها

بلافاصله بعد از خشک شدن لباس ها ، لباس ها را تکان دهید تا الکتریسیته جمع شده در یک نقطه ، تخلیه شود.

جرقه زدن بدن

ترفند هایی برای از بین بردن الکتریسیته ساکن در بدن انسان

با روش هایی که گفته شد ، سعی داریم از ایجاد الکتریسیته ساکن یا همان برق گرفتگی مشهور بدن جلوگیری کنیم و یا آن را انتقال دهیم. حال اگر این الکتریسیته در لباس یا روی بدن شما ایجاد شده است ، با سه راه حلی که معرفی می کنیم ، می توانید سریع تر آن را تخلیه کنید.

وصل کردن سنجاق به لباس ها

روی بخش یقه لباس ها یا درز و شکاف پایین شلوار ها ، یک سنجاق وصل کنید تا الکتریسیته تجمع یافته تخلیه شود.

جرقه زدن بدن

استفاده از چوب لباسی فلزی برای لباس

وصل کردن لباس روی چوب لباسی فلزی یا قرار دادن آن ها روی یا زیر لباس ، در کاهش و تخلیه و از بین بردن الکتریسیته ساکن مو ، بدن و.. موثر است.

جرقه زدن بدن

حمل یک شی فلزی به همراه سایر وسایل

همیشه در میان وسایلتان یا داخل جیب ، یک شی فلزی نظیر سکه به همراه داشته باشید. این کار از جمع شدن الکتریسیته جلوگیری می کند.

جرقه زدن بدن

توجه به نکات زیر در کاهش الکتریسیته ساکن به شما کمک می کند:

  • وقتی الکتریسیته ساکن در بخشی از بدن وجود داشته باشد ، برخورد با هر نقطه سبب ایجاد شوک یا جرقه میشود ؛ برای تخلیه بدن ، می توانید بخش های غیرحساسی نظیر دست و آرنج را روی سطح دیوار بتنی بکشید.
  • مواد فرار را از اماکنی که بیشتر در معرض تجمع الکتریسیته قرار دارند ، دور کنید.
  • حین سوختگیری گاز ، مسافران را پیاده کنید و اجازه ندهید کسی داخل ماشین باشد؛ این کار از ایجاد تعامل میان الکتریسیته ساکن موجود در بدن یا روی لباس افراد با سوخت ماشین ، جلوگیری می کند.
  • زمانی که از اسپری حاوی مرطوب کننده روی سطح فرش ها استفاده می کنید ، مطمئن باشید که سطح کاملا خشک شده باشد و سپس روی آن راه بروید.
  • حین حمل مواد و سایل قابل اشتعال ، حتما بدن باید عاری از الکتریسیته ساکن باشد.

 

علت جرقه زدن بدن چیست؟ + تصاویر

علت جرقه زدن بدن چیست؟ + تصاویر
: امتیاز : 5 تعداد رای : 12
برگرفته از سیمرغ - روزیاتو - انزل وب -/ ل
این مطلب مفید بود ؟
12 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف