نمناک سبک زندگیروابط عاطفی مضرات جر و بحث با همسر
جر و بحث با همسر ، جر و بحث
جر و بحث با همسر می تواند به بروز مشکلاتی برای سلامت بدن، مانند افزایش فشار خون یا خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی و دردهای عضلانی منجر شود.

جر و بحث با همسر برای سلامتتان مضر است

جر و بحث با همسر و بگومگو کردن با او یکی از معمول ترین و اما خطرناک ترین اتفاقات در زندگی است . همیشه میگویند که دعوا نمک زندگی است اما حواستان باشد که شورش نکنید . جر و بحث با همسر میتواند سلامت بدنتان را به خطر بیاندازد و موجب بیماری شما شود . شاید به نظر ساده بیاید اما همین اتفاق معمول در زندگی میتواند شما را با بیماری های زیادی عجین کند که حتی فکرش را هم نمیکنید.
تحقیقات نشان می دهد جر و بحث و بگومگو در روابط زناشوئی، می تواند به بروز مشکلاتی برای سلامت بدن، مانند افزایش فشار خون یا خطر بروز بیماری های قلبی -عروقی و دردهای عضلانی منجر شود.

تاثیر منفی جر و بحث با همسر بر سلامتی

گفته می شود که عواطف و احساسات ما بر سلامتی مان اثر می گذارد، خصوصا زمانی که احساساتمان منفی یا خیلی شدید باشد. خشم مزمن، ناراحتی، احساس عجز و شکست و ترس در افراد باعث می شود که چنین افرادی همواره احساسی بیمارگونه داشته باشند، هرچند این که کدام احساس به کدام بیماری ربط پیدا می کند موضوعی است که در سال های اخیر چندان بررسی نشده است.

بررسی جدیدی بر روی پژوهش های قدیمی درباره زوج های متأهل، نشان دهندهٔ وجود برخی ارتباط های چشمگیر در همین زمینه بوده است. در دههٔ 80 میلادی دانشمندان دانشگاه برکلی از زوج هایی دعوت به عمل آوردند که حدقل 15 سال از ازدواجشان با یکدیگر می گذشت. آنها می خواستند درفضای آزمایشگاهی، برخی از نقاط مثبت و منفی صمیمیتِ رابطهٔ آنها را بازسازی کنند.
نخست زوج ها به مدت 15 دقیقه دربارهٔ اتفاقات همان روز با هم صحبت کردند، از آنها خواسته شد تا دوباره دربارهٔ مسئله ای صحبت کنند که همیشه در رابطه شان جریان داشت؛ در واقع قصد داشتند آنها را به نوعی وادار به بحث کنند که همین اتفاق هم افتاد. مشاجره های مورد نظر، حدود 15 دقیقه و عاری از هرگونه احساسات شدید و بحث کلی ادامه یافت. تمام اثرات متقابل زوج ها به شکل نامحسوسی با ویدئو ضبط شد. هم چنین زوج ها پرسش نامه های مفصّلی را دربارهٔ وضعیت سلامت خود پُر کردند. از آن زمان هر پنج سال و به مدت حدود دو دهه این زوج ها به آزمایشگاه مراجعه کرده، همین موارد را تکرار می کردند.

جر و بحث با همسر

جر و بحث با همسر میتواند زمینه ساز بیماری های زیادی باشد

از این آزمایش می شد اطلاعات مفید و مؤثری دربارهٔ ازدواج طولانی و سلامت زوج ها به دست آورد، اما در تحقیق اخیر محققان دانشگاه برکلی، حالت های صورت سوژه ها و صدایشان هنگام بگومگو و جر و بحث مورد سنجش قرار گرفت. سپس سیگنال های احساسی افراد (نمونه هایی از این دست که مثلا وقتی فردی عصبانی است ابروهایش حالت افتاده پیدا کرده، چشم هایش گشاد و لب هایش فشرده شده و صدایش اوج پیدا می کند) حین جر و بحث، با اطلاعات درون پرسشنامهٔ سلامت آنها مقایسه شد.

بر اساس این گزارش، در زوج ها، خصوصا در شوهرهایی که هنگام جر و بحث سرشار از خشم و عصبانیت می شدند، نسبت به زوج هایی که آرامش بیشتری داشتند، خطر بروز علائم عروقی مانند درد سینه یا فشار خون بالا در سنین بالاتر بیشتر دیده شد؛ آن دسته از افرادی که به سؤالات پاسخ نداده یا چندان وارد بحث و بگومگو نشدند نیز نسبت به سایرین بیشتر در معرض تشدید مشکلات عضلانی مانند کمردرد و گردن درد قرار داشتند. زوج های عصبانی بندرت دچار کمردرد می شدند و زوج های کارشکن و طفره رو هم کمتر و بندرت دچار علائم عروقی می شدند. افرادی که بارزترین واکنش آنها در جر و بحث، ابراز حالت غم یا ترس بود در این آزمایش، چندان دچار مشکلات عروقی یا مشکلات عضلانی استخوانی نشدند.

یکی از محققان این تحقیق گفت:«همهٔ ما می دانیم افرادی که ازدواج های بدی داشته اند اغلب وضعیت سلامت خوبی ندارند اما ما توانسته ایم پیش بینی کنیم که چه مشکلاتی ممکن است برای سلامت آنها پیش آید. اگر بحث و بگومگوی شما اغلب با داد و فریاد همراه بوده و تشدید پیدا می کند، حتما سعی کنید به یک متخصص قلب مراجعه کرده و وضعیت سلامت خود را بررسی کنید».

مضرات جر و بحث با همسر

مضرات جر و بحث با همسر
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از سلامت آنلاین / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف