شهربازی

جزئیات سقوط ترن هوایی پارک ارم تهران + تصاویر

تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1393کد مطلب : 6811زمان مطالعه : 4 دقیقه
جمعه شب ترن هوایی شهربازی لونای 1 پارک ارم تهران بر اثر نقص فنی سقوط کرد و 3 مصدوم بر جای گذاشت. در ادامه آخرین جزئیات این حادثه را می خوانید.
جمعه شب ترن هوایی شهربازی لونای پارک ارم سقوط کرد و حادثه تلخی را رقم زد. در ادامه نگاهی به این حادثه و جزئیات آن از زبان حاضرین در محل داریم.
 
سقوط ترن هوایی پارک ارم
 
در اولین خبر از سقوط ترن هوایی حسین درخشان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:ساعت 23:15 شب گذشته وقوع حادثه در شهربازی لونای 1 پارک ارم از طریق تماس های مردمی به هلال احمر  اعلام شد. بلافاصله تیم های امدادی این سازمان به محل حادثه اعزام شدند و در بررسی های اولیه مشخص شد به علت سقوط ترن هوایی سه زن مجروح شدند.
 
وی ادامه داد:این زنان که 26، 28 و 30 ساله بودند از ناحیه سر، دست و نخاع دچار ترومای شدید شده بودند و پس از اقدامات اولیه دو نفر از آنها توسط اورژانس و یک نفر دیگر نیز توسط هلال احمر به بیمارستان حضرت رسول منتقل شدند.
 
به گفته سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر، حال این افراد وخیم گزارش شده است.
 
سقوط ترن هوایی شهربازی لونای
 
 
مصدومیت شدید سه دختر جوان در سقوط از وسایل بازی پارک ارم
پدر یکی از این مصدومان بامداد شنبه در تماس تلفنی  ضمن بیان این مطلب افزود:ساعت 11 شب جمعه، نقص فنی ترن هوایی سبب شد تا سه دختر 22 تا 25 ساله از ارتفاع چند متری به زمین سقوط کرده و به شدت مصدوم شوند.
 
وی که خود را ˈقربانیˈ معرفی کرد، ادامه داد:این سه جوان در داخل کابین بودند که ناگهان به دلیل نقص فنی، کابین از ارتفاع بیش از6 متری به زمین سقوط می کند.
 
به گفته وی، سه دختر جوان به شدت مصدوم می شوند به طوری که گردن هر سه شکسته و ریه یکی از آنها سوراخ شده است. 
 
وی افزود:فرزندش در این حادثه ضمن شکستگی های مختلف از جمله لگن، دچار آسیب نخاعی نیز شده است.
 
پارک ارم تهران
 
 
وی گفت:مصدومان در اورژانس بیمارستان رسول اکرم(ص) بستری هستند.
 
اورژانس بیمارستان رسول اکرم(ص) در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا، ضمن تایید این حادثه، از بیان جزئیات بیشتر خودداری کرد.
 
قربانی خاطرنشان کرد که یکی از مسوولان مجموعه پارک ارم در تماس تلفنی با خانواده یکی از مصدومان تاکید کرده که پیمانکاران بخش خصوصی که دستگاه ها و وسایل را اجاره کرده اند باید در این زمینه پاسخگو باشند و آنها مسوولیتی در این زمینه ندارند!
 
یکی از اعضای خانواده مصدومان این حادثه به خبرنگار ایرنا در بیمارستان رسول اکرم(ص) گفت:این سه دختر جوان به تازگی فارغ التحصیل شده و برای جشن اتمام تحصیلات دانشگاهی به پارک ارم رفته بودند.
 
ترن هوایی پارک ارم
 
 
وی اسامی مصدومان این حادثه که در پارک ارم 2 رخ داد را «نگار قربانی» ، «مونیا یوسفی» و «رکسانا فرحی ایروانی» اعلام کرد.
 
پارک ارم در کیلومتر 4 اتوبان تهران کرج واقع است. این پارک، دو شهربازی با بیش از 60 دستگاه بازی تفریحی دارد. استاندارد نبودن وسایل بازی این پارک و عدم بازرسی های تعمیر و نگهداری سبب شده تا در چند سال اخیر شاهد حوادث تلخی در این مجموعه باشیم.
 
جان باختن 6 دانش آموز دختر در حادثه پارک شهر در سال 1385، ترکیدگی سرسره بادی در شهربازی تهرانپارس در سال 1386، سقوط 2 نفر از چرخ وفلک پارک ارم در سال 1383، سقوط دختر و پسر جوانی به دلیل شکسته شدن میله های نگهدارنده بشقاب پرنده بوستان شاهد در سال 1387، سقوط صندلی پرنده یکی از شهربازی های اطراف تهران در همان سال، مرگ دختر 16 ساله در شهربازی بسیج و سقوط مرگبار دختر نوجوان از ترن هوایی شهربازی ورامین در سال 91 از مهم ترین حوادث رخ داده در شهربازی ها در چند سال اخیر هستند. 
 
حادثه ترن هوایی شهربازی تهران
 
 
در حالی سریال حوادث تلخ شهربازی ها همه ساله تکرار می شود که بررسی کارشناسان آتش نشانی و سازمان استاندارد نشان می دهد بیشتر دستگاه های شهربازی ها در استان تهران غیراستاندارد هستند. 
 
روند واگذاری شهربازی ها به بخش خصوصی نیز بر این مشکلات افزوده است به طوری که دیگر هیچ سازمانی مسوولیت حوادث رخ داده در شهربازی ها را برعهده نمی گیرد و دستگاه های مسوول فقط مسوولیت حوادث را به گردن اجاره کنندگان این وسایل که پیمانکاران بخش خصوصی هستند، می اندازد.
 
 
حادثه ترن هوایی تهران
 
نخستین واکنش به حادثه شهربازی ارم
رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران گفت:شهربازی ارم که تنها شهربازی پایتخت است تجهیزات فرسوده ای دارد و با توجه به حوادثی که دراین پارک رخ می دهد،شورا می تواند درخواست متوقف شدن فعالیت این شهربازی را بدهد.
معصومه آباد با اشاره به اینکه شورای شهر مسئول نظارت بر تمامی اتفاقاتی است که در شهر تهران می افتد گفت:مسئولیت شهربازی ارم با شهرداری تهران نیست اما این موضوع باعث نمی شود ما نسبت به حادثه ای که جان سه تن از شهروندان دختر تهران را به خطر انداخته و سبب ضایع نخاعی آنها شده است بی تفاوت باشیم.
 
او ادامه داد:عدم ایمنی لازم و فرسودگی دستگاههای شهربازی ارم که تنها شهربازی تهران هم محسوب می شود سبب بروز حوادث مشابه در این مجموعه شده است. متاسفانه کنترل و نظارت درستی نیز بر این تجهیزات وجود ندارد.
 
مصدومان ترن هوایی پارک ارم
 
 
آباد با اشاره به اینکه به دلیل نبود شهربازی در پایتخت با ازدحام مردم در شهربازی ارم مواجه هستیم گفت:برای جلوگیری از حوادث مشابه شورا به این موضوع ورود پیدا کرده و از مسئولان این شهربازی می خواهد تا در این زمینه به نمایندگان مردم تهران پاسخگو باشند.
 
این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که سایر نهادها به جز شهرداری چقدر به تذکرات شورا توجه می کنند گفت :باید نظام پاسخگویی مسئولان به یک رویه تبدیل شود تا بتوان از بروز حوادث بعدی پیشگیری کرد.
 
او در پاسخ به این پرسش که با توجه به تکرار حوادث مشابه در پارک ارم و فرسوده بودن تجهیزات آن چه نهادی می تواند مانع فعالیتهای این مجموعه شود گفت:شورای شهر می تواند با توجه به حواثی که در پارک ارم می افتد فعالیت آن را متوقف کند و این موضوع در کمیته ایمنی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

ترن هوایی ، سقوط ترن هوایی شهربازی لونای پارک ارم

469
این مطلب مفید بود ؟5514
برگرفته از مهر , ایرنا - /م
وبگردی