نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون همه چیز درباره جشنواره فیلم کن + تصاویر
جشنواره کن ، ‌ جشنواره جهانی کن
“جشنواره کن” یکی از معتبر ترین جشنواره های سینمایی جهان است که هر ساله در کن فرانسه برگزار میشود.
بازدید : 5,013 نفر

با جشنواره کن، معتبرترین جشنواره فیلم دنیا آشنا شوید

جشنواره کن، جشنواره ای سالانه است که در کن فرانسه برگزار می شود. جشنواره کن یکی از بزرگترین و باشکوه ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش نمایش فیلم های جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به شمار می آید.

 هر سال در جشنواره کن دو نخل طلا اهدا می شود؛ یکی برای بهترین فیلم بلند و یکی برای بهترین فیلم کوتاه. فیلم هایی که در جشنواره کن نمایش داده می شود کمتر در بقیه جشنواره ها مورد توجه قرار می گیرند. نخل طلا بالاترین افتخاری است که در جشنواره کن نصیب یک فیلمساز می شود.

جشنواره کن از اولین سال های تأسیس اش در سال 1946 به گواه اکثر سینما دوستان و منتقدان سینمایی، معتبرترین جشنواره اروپایی و یکی از معتبرترین جشواره های جهان است. فیلم های جشنواره کن هرساله در سطح برترین فیلم های سینمای جهان از لحاظ سینمایی و نه سرگرمی (برخلاف اسکار) قرار دارند. نام فیلم هایی که در جشنواره کن برنده جایزه می شوند در تاریخ سینما ماندگار خواهد شد. حضور بزرگترین کارگردانان و ستارگان کهکشان سینما در جشنواره کن، به این رویداد فرهنگی جهانی اعتبار زیادی بخشیده است. 

جشنواره کن، بهترین مکان برای تهیه کنندگان
جشنواره کن از هفت بخش اصلی تشکیل شده است. جشنواره فیلم کن جشنواره ای کاملاً اختصاصی است و فقط اهالی سینما آن هم با کارت دعوت ویژه حق حضور در آن را دارند. به علاوه ی رسانه های دنیا، جشنواره کن بهترین نقطه برای تهیه کنندگان دنیا است که از طریق آن می توانند فیلم های خود را به بزرگترین کمپانی های دنیا نشان دهند. 

هدف از برگزاری جشنواره کن چیست؟

وب سایت رسمی جشنواره کن این رویداد را جشنی برای تجلیل از هنر سینما توصیف کرده است. پس می توان گفت که در معتبرترین جشنواره فیلم جهان در وهله نخست فیلم ها و مستندهای ژانرهای مختلف سینما از کشورهای متفاوت به نمایش در می آیند.

برخی از بزرگترین آثار سینمایی جهان برای نخستین نمایش جهانی خود، جشنواره کن را انتخاب می کنند و بسیاری از این آثار پس از نمایش در کن پیروزمندانه تا انتهای فصل جوایز سینمایی پیش می روند.

 

تاریخچه جشنواره کن

جشنواره سینمایی کن

جشنواره کن برای اولین بار در سپتامبر 1939 در شهر کن فرانسه برگزار شد

 

تاریخچه جشنواره فیلم کن به اواخر دهه 30 بازمی گردد؛ زمانی که «ژان زای»، وزیر آموزش ملی دولت فرانسه با حمایت آمریکا و انگلیس تصمیم گرفت در واکنش به نفوذ دولت های فاشسیت آلمان و ایتالیا در انتخاب فیلم های جشنواره ونیز، جشنواره ای سینمایی راه اندازی کنند. 

در ژوئن 1939 بود که «لویز لومیر»، از بنیانگذاران صنعت فیلم هالیوود پذیرفت تا اولین رییس جشنواره فیلم کن نام بگیرد که قرار بود از اول تا 30 سپتامبر برگزار شود. اما حمله آلمان به لهستان و متعاقب آن اعلام جنگ فرانسه و انگلیس علیه آلمان موجب شد تا اولین دوره جشنواره کن پیش از آنکه آغاز شود پایان یابد. 

جشنواره کن در سال 1946 با حمایت وزارت خارجه فرانسه باردیگر راه اندازی شد و با وجود آنکه ماهیت اصلی شکل گیری آن رقابت با جشنواره ونیز بود، اما مقامات این دو فستیوال در توافقی پنهانی پذیرفتند تا برگزاری هر دو فستیوال در سال های متمادی را جشن گرفته و رسمی بدارند. جشنواره کن در اولین سال برگزاری به موفقیت چشمگیری دست یافت و در سال دوم در پیشرفتی قابل توجه، 16 فیلم به بخش رقابتی آن دعوت شدند و تصمیم گرفته شد برای اجرای عدالت در جشنواره کن، هیات داوران متشکل از یک نماینده از هر کشور باشد. 

جشنواره کن، این رویداد سینمایی معتبر در سال های 1948 و 1950 به علت مشکل بودجه برگزار نشد و در سال 1951 بود که به لطف روابط حسنه میان فرانسه و ایتالیا، زمان برگزاری جشنواره کن به بهار منتقل شد و جشنواره ونیز در همان پاییز ماند. موقعیت جشنواره کن در سال های 1960 در جهان فرهنگ و هنر تثبیت شد و از آن زمان به عنوان معتبرترین جشنواره فیلم در دنیا شناخته می شود. از سال 1955 بود که جایزه نخل طلا به عنوان جایزه اصلی جشنواره فیلم کن معرفی شد.

 

کن کجاست؟

جشنواره سینمایی کن

برگزاری جشنواره فیلم کن، مهم ترین جاذبه شهر کن فرانسه است

 

کن شهری واقع در فرنچ ریورا در جنوب فرانسه و مکانی تجملاتی است که هر سال بسیاری از چهره های پولدار و سرشناس را به خود جلب می کند. البته مهم ترین جاذبه این شهر هم جشنواره بین المللی فیلم کن است. تمامی هتل های این ساحل بی نظیر از یک سال قبل برای جشنواره کن رزرو کامل می شود.

 

داوری فیلم های جشنواره کن به عهده چه کسانی است؟

جشنواره سینمایی کن

در جشنواره کن دو هیات داوران وجود دارد

 

هر سال بیش از هزار فیلم از سراسر جهان به جشنواره کن فرستاده می شود. کمیتۀ انتخاب به تماشای تک تک فیلم ها نشسته و از میان آن ها فیلم های حاضر در جشنواره کن را انتخاب می کنند. در جشنواره فیلم کن دو هیات داوران وجود دارد :یکی برای فیلم های بلند و یکی برای فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون. داوری بخش نوعی نگاه و دوربین طلایی را هم هیات های داوری برعهده دارند. در جشنواره کن برای انتخاب برنده، اعضای هیات داوران به صورت مخفی رای می دهند و در نهایت فیلمی که بالاترین رای را دارد، برنده می شود. تمامی داوران جشنواره فیلم کن به دعوت کمیته انتخاب به جشنواره کن می آیند و همگی از فعالان صنعت سینمای جهان و اغلب کارگردان و بازیگر هستند.

 

یکی از نکات جالب جشنواره کن این است که داوران می توانند با در نظر گرفتن فیلم های حاضر در بخش رقابتی جایزه ای به این جشنواره اضافه کنند. برای نمونه ساموئل ال.جکسون سال 1991 برای فیلم «تب جنگل» به کارگردانی اسپایک لی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گرفت که در جشنواره کن وجود ندارد.

 

برنامه های جشنواره کن

جشنواره سینمایی کن

نخل طلایی جشنواره کن از طلای 24 عیار ساخته شده است

 

برنامه های جشنواره کن از هفت بخش اصلی مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم تشکیل شده است.

 

1. بخش مسابقه جشنواره کن: در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن معمولا 20 فیلم حضور دارند که نامزد دریافت نخل طلا هستند که کسب جایزه کن تاثیر بسزایی در فروش آن فیلم در اکران های عمومی خواهد داشت.

 

2. خارج از مسابقه جشنواره کن: تعداد زیادی از فیلم های سینمایی بلند در این بخش جشنواره کن به نمایش گذاشته می شوند که معمولا فیلم هایی هستند که ازسوی هیئت انتخاب برای بخش مسابقه انتخاب نمی شوند، اما ازنظر برگزارکنندگان جشنواره کن شایستگی حضور در این جشنواره را دارند. یکی از برنامه های این بخش جشنواره فیلم کن، نمایش بخش های تدوین نشده فیلم های درحال تولید کارگردانان مطرح سینما است.

 

3. بخش نوعی نگاه: این بخش از جشنواره کن برای اولین بار در سال 1978 برگزار شد که به معرفی آثار برجسته سینمای جهان اختصاص دارد. این بخش غیررقابتی است.

 

4. بخش سینه فونداسیون جشنواره کن: این بخش به مسابقه فیلم های کوتاه اختصاص دارد در سال 1998 به برنامه های جشنواره کن اضافه شد. حدود 15 فیلم کوتاه از سراسر جهان که عموما توسط دانشجویان مدرسه های فیلم ساخته شده، توسط جشنواره فیلم کن انتخاب می شوند. این بخش از جشنواره کن هیات داوری جداگانه دارد و سه جایزه به فیلمهای برگزیده اعطا می شود.

 

5. بخش هفته منتقدان: این بخش از جشنواره فیلم کن به عنوان قدیمی ترین بخش جنبی جشنواره کن در سال 1962 پایه گذاری شد و توسط انجمن منتقدان فیلم فرانسه اداره می شود. این بخش از جشنواره فیلم کن به معرفی آثار فیلم سازان جدید جهان می پردازد.

 

6. بخش دوهفته کارگردانان: این بخش از جشنواره کن در سال 1968 هم زمان با اعتصاب های سراسری فرانسه که به لغو برگزاری جشنواره کن در آن سال انجامید آغاز به کار کرد. این بخش به رادیکال ترین بخش جشنواره کن مشهور است و به معرفی فیلم های بلند و کوتاه فیلم سازان جهان می پردازد.

 

7. بخش مارش دو فیلم: مارش دو فیلم و یا همان بازار فیلم از دیگر بخش های اصلی جشنواره کن است. بازاریاب ها و پخش کننده های فیلم از سراسر دنیا برای خرید، فروش و گرفتن اجازه پخش جهانی فیلم به جشنواره کن می آیند. این بازار در نوع خودش مهم ترین و بزرگ ترین بازار فیلم جهان محسوب می شود.

 

نخل طلای جشنواره کن

از سال 1939 تا 1954 جایزه ای تحت عنوان "جایزه بزرگ جشنواره کن" به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اعطاء می شد اما در سال 1965 هیئت داروان جشنواره فیلم کن پیشنهاد دادند جایزه ی بزرگ جشنواره کن هر سال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود.

 

در اواخر سال 1954 هیئت مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی "نخل" دعوت کردند و در نهایت «لوچینه لازون» طراحی نخل طلای جشنواره کن را انجام داد. دریافت نخل طلا بالاترین افتخاری است که در جشنواره کن نصیب یک فیلمساز می شود. در حقیقت هر سال در جشنواره کن دو نخل طلا اهدا می شود؛ یکی برای بهترین فیلم بلند و یکی برای بهترین فیلم کوتاه، اما معمولا وقتی کسی به این جایزه جشنواره کن اشاره می کند منظورش همان نخل طلای بهترین فیلم بلند است.

نخل طلایی جشنواره کن از طلای 24 عیار ساخته شده است و به بالشی از جنس کریستال تکیه دارد.

 

اولین جایزه نخل طلای جشنواره کن در سال 1955 به «دلبرت مان» کارگردان آمریکایی برای فیلم «مارتی» اعطاء شد و تا سال 1964 نخل طلا جایزه اصلی این رویداد سینمایی بود تا اینکه بدلیل برخی مشکلات مرتبط با کپی رایت، جایزه بزرگ دوباره جای نخل طلا را گرفت.

در سال 1975 جایزه نخل طلا دوباره به عنوان جایزه اصلی جشنواره کن معرفی شد و تا به امروز جایزه سمبولیک این رویداد سینمایی باقی مانده است.

 

ژانر فیلم های برنده نخل طلای جشنواره کن

جشنواره سینمایی کن

دریافت نخل طلا بالاترین افتخاری است که در جشنواره کن نصیب یک فیلمساز می شود

 

نگاهی به فهرست برندگان جایزه نخل طلای جشنواره کن نشان می دهد، 28 و نیم درصد از فیلم های برنده نخل طلا، با موضوع جنگ و درگیری های نظامی بوده اند که تا کنون آثار ذیل را شامل می شوند:

• «طبل حلبی» فولکر شلوندروف( 1979)

• «اینک آخر الزمان» فرانسیس فورد کوپولا( 1979)

• «کاگه موشه» آکی را کوروساوا( 1980)

• «مرد آهنین» آندره وایدا ( 1981)

• «گمشده» کوستا گاوراس( 1982)

• «وداع با محبوبه ام» چن کایگه ( 1993)

• «زیرزمین» امیر کاستاریکا( 1995)

• «پیانیست» رومن پولانسکی( 2002)

• «فارنهایت 9/11» مایکل مور( 2004)

• «بادی که به مرغزار می وزد» کن لوچ (2006)

• «روبان سفید» (2009).

 

فیلم های با موضوع خانوادگی در رتبه دوم، بیشترین آثار برنده نخل طلای جشنواره کن قرار دارند که تاکنون 20 درصد، یعنی هفت فیلم را دربرمی گیرند:«راه» ساخته یلماز گونی ( 1982)، «ترانه غم انگیزی از نارایاما» ساخته شوهی ایمامورا (1983)، «پاریس، تگزاس» ساخته ویم وندرس ( 1984)، «وقتی پدر به ماموریت رفت» ساخته امیر کاستاریکا ( 1985)، «پله فاتح» ساخته بیل آگوست ( 1988)، «رازها و دروغ ها» ساخته مایک لی ( 1996)، «اتاق پسر» ساخته نانی مورتی (2001).

 

فیلم های رمانیتک و عاشقانه تاکنون شامل چهار فیلم، حدود 11 و نیم درصد از مجموع فیلم های برنده نخل طلای جشنواره کن را تشکیل می دهند؛ «جنسیت، دروغ ها و نوار ویدئو» ساخته استیون سودربرگ ( 1989)، «بهترین نیات» ساخته بیل آگوست (1992)، «پیانو» ساخته جین کمپیون ( 1993)، «مارماهی» ساخته شوهی ایمامورا ( 1997)و «عشق» (2012)

 

فیلم «طعم گیلاس» ساخته عباس کیارستمی که در سال 1997 نخل طلای جشنواره کن را کسب کرد، به همراه فیلم «ابدیت و یک روز» ( 1998) ساخته «تئو آنجلوپولوس» کارگردان سرشناس یونانی تنها کارگردانانی هستند که تا کنون طی 35 سال اخیر در ژانر مرگ موفق به کسب نخل طلای جشنواره کن شده اند.

 

نمایی از فیلم طعم گیلاس

فیلم «طعم گیلاس» در سال 1997، نخل طلای جشنواره کن را کسب کرد

 

در ژانر فیلم های مذهبی، «ماموریت مذهبی» ساخته «رولند جافه» ( 1986) و «زیر خورشید شیطان» ساخته موریس پیالا ( 1987) تاکنون تنها دو اثر برنده نخل طلای جشنواره کن هستند.

 

در ژانر فیلم های جنایی، «پالپ فیکشن» ساخته کوئنتین تارانتینو (1994) و «قلبا وحشی» ساخته دیوید لینچ ( 1990) مجموعا 5 و 7 دهم درصد از کل فیلم های برنده نخل طلای جشنواره کن را تشکیل می دهند.

 

فیلم های با موضوع کودکان با دو اثر «کودک» ساخته برادران داردن (2005) و «چهارماه، سه هفته و دو روز» ساخته کریستین مونگیو ( 2007) دراین گزارش دیده می شوند.

 

تاکنون در زمینه صنعت و اقتصاد دو فیلم «All That Jazz» ساخته باب فاس (1980) و بارتون فینک ساخته برادران کوئن ( 1991)، در بخش فیلم های همراه با تخیلات ذهنی دو فیلم «رزتا» ساخته برادران داردن ( 1999) و «رقصنده در تاریکی» ساخته لارس فون تریر ( 2000) و هم چنین در بخش فیلم های با موضوع محیط های آموزشی، دو فیلم «کلاس» ساخته لاورنت کانته ( 2008) و «فیل» ساخته گاس ون سنت ( 2003) موفق به دریافت نخل طلای جشنواره کن شده اند.

 

اولین فیلم سه بعدی جشنواره کن

جشنواره کن

اولین فیلم سه بعدی جشنواره کن

 

فیلم سینمایی ها را گیری:مرگ یک سامورایی اولین فیلم سه بعدی تاریخ سینما است که به بخش مسابقه جشنواره کن راه یافته است.

 آیا حضور در جشنواره کن ضوابط خاصی دارد؟

فیلم های بخش رقابتی، خارج از رقابت و نوعی نگاه جشنواره کن باید حداکثر 12 ماه پیش از این رویداد ساخته شده، و پیش از این جشنواره کن نباید در هیچ جشنواره دیگر یا در سطح جهان نمایش داده شده باشند. فیلم های بلند حاضر در جشنواره کن محدودیتی از نظر زمان فیلم ندارند، اما فیلم های کوتاه باید حداکثر 15 دقیقه باشند.

حضور ایران در جشنواره ایران

عباس کیارستمی

عباس کیارستمی برنده جایزه نخل طلایی جشنواره کن

 

ایران تنها یک بار در سال 1997 توانسته است برای فیلم طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی برنده جایزه جشنواره کن شود.

جشنواره کن ، تاریخچه برگزاری جشنواره فیلم کن

همه چیز درباره جشنواره فیلم کن + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از بیتوته - /ک
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف