نمناک اخبارسیاست “جلال طالبانی” رئیس جمهور سابق عراق درگذشت + زندگینامه
جلال طالبانی ، کردستان عراق
جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق و از رهبران کردهای این کشور درگذشت. رسانه های کردی در پی انتشار اخباری از وخامت حال “جلال طالبانی” ، رئیس جمهور پیشین عراق درگذشت وی را تایید کردند.
تاریخ انتشار : 11 مهر 1396

جلال طالبانی از رهبران کردهای عراق درگذشت

جلال طالبانی که از رهبران کردهای عراق محسوب می شود از 7 آوریل 2005 تا 24 ژوئیه 2014 رئیس جمهور عراق بود گرچه در پی یک سکته مغزی شدید در سال 2012، عملا از همان سال از صحنه سیاسی عراق خارج شد.

جلال طالبانی که شخصیتی کاریزماتیک در میان کردهای عراق و تقریبا تمامی کردها محسوب می شد، بیشتر عمر خود را به عنوان پیشمرگ در مبارزه با رژیم بعث عراق گذرانده و رهبری جنبش های مسلحانه مختلفی را علیه حکومت صدام بر عهده داشت.

جلال طالبانی (زاده 12 نوامبر 1933 در اربیل) رئیس جمهور عراق در فاصله سالهای 2005 تا 2014 میلادی و رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان و از رهبران جنبش ملی گرایی کرد بود که امروز سوم اکتبر 2017 در آلمان درگذشت.

جلال طالبانی

جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق

زندگینامه جلال طالبانی

بعد از تجزیه حزب دموکرات کردستان (KDP)، طالبانی عضو گروهی به نام دفتر سیاسی بود که از ملا مصطفی بارزانی جدا شده بودند. شکست و فروپاشی نهضت کُردها در سال 1975، بحران عمیقی برای کردستان به همراه داشت. حزب میهنی کردستان عراق (PUK) دو ماه بعد از این فروپاشی با هدف بازسازی، جهت دادن به حرکت و مقاومت کردها و ساماندهی جامعه کرد به شیوه های مدرن و دموکراتیک، به وسیله طالبانی و تعدادی از روشنفکران کرد پایه گذاری شد. این حزب در 1976 فعالیت ها و مقاومت های مسلحانه خود را در داخل خاک عراق علیه حکومت حاکم بر عراق و با نیم نگاهی به رقابت با رقیب حاکم و سنتی خود - حزب دموکرات کردستان- شروع کرد.

پس از اخراج نیروهای عراق از کویت در سال 1991، حزب PUK نقش رهبری را در شورشهای ناموفق کردها در شمال به عهده داشت و نیروهای آن موفق به تصرف چندین شهر شدند ولی این پیروزی کردها دیری نپایید و نیروهای عراقی مبارزان کرد را شکست داده و میلیون ها نفر را مجبور به فرار به کوه های اطراف مرز ترکیه نمودند. پس از آن هر دو حزب PUK و KDP مذاکره با حکومت عراق را از سر گرفتند و اعلام منطقه پرواز ممنوع در شمال و جنوب عراق توسط نیروهای ائتلاف در جنگ خلیج فارس، فرصتی طلایی برای هر دو حزب، فراهم کرد.

در ماه مه 1992، در کردستان عراق انتخابات محلی برگزار شد و حزب میهنی 42/2٪ آراء را کسب کرد و با توجه به اینکه هیچ کدام از دو حزب اکثریت آرا به دست نیاوردند توافق شد که کردستان به دو بخش مساوی تقسیم شده و هر کدام به اداره بخشی از آن بپردازند. تقسیم کردستان بین احزاب دموکرات و میهنی و تفاوت استراتژی و عملکرد دو حزب، جنگ داخلی شدیدی را بین دو حزب در 1994 به دنبال داشت.

با تلاش های خارجی و پس از برگزاری چند نشست بین اعضای ارشد دو حزب، سرانجام در سال 1998 و در واشنگتن توافق نامه صلحی بین رهبران دو حزب - مسعود بارزانی و جلال طالبانی - به امضا رسید. ارتباط دو حزب در سال 2002 به عالی ترین سطح خود رسید تا جائیکه «برهم صالح» نخست وزیر حکومت میهنی به خبرنگاران اعلام کرد که هر دو حزب توافق کرده اند اداره کردستان را یکی کنند.

بعدها بر اساس قانون اساسی عراق که در آن رییس جمهوری برای کردها در نظر گرفته شده، جلال طالبانی به عنوان اولین رییس جمهوری غیر عرب عراق دو سال پس از سرنگونی صدام، در سال 2005 انتخاب شد.

جلال طالبانی ، علت مرگ و بیوگرافی کامل جلال طالبانی

“جلال طالبانی” رئیس جمهور سابق عراق درگذشت + زندگینامه
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از خبرآنلاین - /م
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف