نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت راه های جلوگیری از خونریزی بینی
خونریزی بینی ، خونریزی بینی در کودکان
خونریزی بینی یکی از مشکلاتی است که به خصوص برای کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می افتد، خونریزی بینی معمولا نگران کننده نیست اما اگر شدت پیدا کند و یا مداوم باشد باید به پزشک مراجعه شود.

جلوگیری از خونریزی بینی با انجام این نکات:

هر زمان که دچار خونریزی بینی می شوید باید آن را متوقف کنید خونریزی بینی  به دلیل فشار به  رگ های خونی در داخل بینی بوجود می آید. کودکان بین دو تا ده سال  معمولا دچار خونریزی بینی  می شوند  زیرا  رگ های  بینی ضعیف تر دارند و  عروق خونی به پوسته مخاطی بینی در کودکان نزدیکتر است .خونریزی بینی می تواند بعد از آسیب دیدن بینی، تحریک یا فین کردن زیاد یا زمانی که هوا در محیط بسیار خشک می باشد، اتفاق بیفتد. علاوه براین صدماتی هم که به صورت وارد می شوند نیز ممکن است سبب خونریزی بینی شوند. تکنیک های ساده کمک های اولیه می توانند به طور طبیعی به شما برای متوقف کردن خونریزی بینی کمک کنند.

 

راه های جلوگیری از خونریزی بینی 

 راه های جلوگیری از خونریزی بینی

جلوگیری از خونریزی

به محض اینکه متوجه خونریزی از بینی تان شدید در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید و هرگز دراز نکشید. وزن خود را به جلو متمایل کنید و سوراخ های بینی خود را با هم بگیرید . این کار هم جلوی خونریزی از مویرگ های پاره شده را می گیرد و هم اجازه نمی دهد خون از گلویتان پایین برود.شاید مایل باشید به عقب خم شوید تا با خونریزی مقابله و سریع تر آن را متوقف کنید اما با این کار، با خطر بلعیدن خون مواجه می شوید که می تواند منجربه سوزش معده یا حتی استفراغ گردد. حدود 10 دقیقه به همین صورت روی بینی فشار آورید. در برابر این وسوسه که مرتب دست تان را بردارید تا ببینید خونریزی بند آمده یا نه مقاومت کنید. بعد از 10 دقیقه دست تان را بردارید تا ببینید آیا خونریزی تمام شده یا نه. اگر هنوز خون دماغ تان بند نیامده بود 5 دقیقه دیگر سوراخ های بینی را بگیرید.

اسپری های درمانیِ مربوط به بینی هم می توانند به توقف خونریزی کمک کنند. اگر اسپری ای مثل فنیل افرینAfrin  در اختیار دارید، قبل از گرفتن بینی خود، داخل آن اسپری کنید.

بر روی پل بینی، کمپرس سرد قرار دهید. اگر فکر می کنید گرفتن بینی با دست، از خونریزی جلوگیری نمی کند، کمپرس سرد باعث خواهد شد رگ های خونی تنگ و خونریزی کُند شود.

 

 در هنگام خونریزی بینی دراز نکشید

نکاتی برای پیشگیری از خونریزی دوباره

 

جلوگیری از خونریزی دوباره

درست بعد از خون دماغ شدن از فین کردن اجتناب کنید زیرا باعث می شود عروق خونی دوباره پاره شوند. تا 24 ساعت پس از خون دماغ شدن فین نکنید، سرتان را بالاتر از سطح قلب نگه دارید و از خم شدن، زور زدن و یا دولا شدن برای چند ساعت اجتناب کنید. این کار فشار خون در عروق بینی را کاهش داده و شانس بیشتری برای درمان به آن ها می دهد.

از دست کردن داخل بینی خود اجتناب کنید. وارد کردن اشیای خارجی در بینی می توانند خون های لخته شده را بیرون بکشد و خونریزی ایجاد کند.

 

پیشگیری از خون دماغ شدن

همیشه به آرامی فین کنید و به بافت نرم بینی فشار بیش از حد وارد نکنید؛ زیرا موجب تحریک مخاط بینی می شوید. برای مرطوب نگه داشتن غشاء بینی استفاده از قطره های استریل و وازلین  مناسب است. از انگشت کردن در بینی هم اجتناب کنید چون ممکن است با ناخن های خود به غشاء بینی آسیب بزنید.

با خشکی مبارزه کنید. بسیاری از مردم در طول مقاطعی از سال که هوا خشک تراست یا آنهایی که در آب و هوای بیابانی زندگی می کنند، از خونریزی بینی رنج می برند. آنچه که می توانید برای کاهش خشکی هوا انجام دهید، عبارت است از:

یک دستگاه بخور روشن کنید و آن را در مدتی که خواب هستید، روشن کنید و روزها که منزل را ترک می کنید، خاموش کنید. از اسپری شور بینی استفاده کنید. اسپری شور از نمک تهیه شده و در ابتدا هدفش مرطوب کردن مسیر بینی است. چند بار در روز از آن استفاده کنید.

خودتان را خنک نگه دارید. گاهی اوقات گرما باعث خونریزی بینی می شود، بنابراین سعی کنید بدن و محیط تان را کمی خنک تر نگه دارید. آب خنک بنوشید و سعی کنید بدنتان کم آب نشود.

 

 راه های کنترل خونریزی بینی

این هاعلائمی خطرناک هستند

 

علائم هشدار دهنده

خون دماغی که بیش از 20 دقیقه به طول می انجامد و شخص دچار سرگیجه و رنگ پریدگی شده باشد نشانه یک مشکل جدی است و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اگر خونریزی بینی شما در اثر صدمه ایست که به سرتان وارد شده باید با مراجعه به پزشک از عدم ضربه مغزی یا شکستگی در سرتان اطمینان حاصل کنید.

اگر تجربه خونریزی های مکرر از بینی دارید با پزشک مشورت کنید. این امکان وجود دارد که داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین به رفع مشکل شما کمک کنند.

چنانچه فکر می کنید یک شی خارجی در بینی  فرو رفته است و یا اینکه خون دماغ مرتباً تکرار میشود با دکتر مشورت کنید.

در کل شما تنها هنگامی به مشورت با پزشک نیاز دارید که درمان خانگی مؤثر نیست. 

 

راه های جلوگیری از خونریزی بینی

راه های جلوگیری از خونریزی بینی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 38
برگرفته از فو , چگونه -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 32 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف