نمناک اخبارسیاست جمشید آموزگار وزیر دوران پهلوی درگذشت + بیوگرافی
جمشید آموزگار ، عکس و بیوگرافی جمشید آموزگار
جمشید آموزگار نخست وزیر ایران در دوران پهلوی در سن 93 سالگی درگذشت.
تاریخ انتشار : 8 مهر 1395

جمشید آموزگار نخست وزیر دوران پهلوی درگذشت

 شبکه خبری بی.بی.سی از مرگ جمشید آموزگار، نخست وزیر ایران در دوران پهلوی خبر داد.

بیوگرافی جمشید آموزگار 

جمشید آموزگار متولد چهارم تیر ماه تهران 1302 است. پدرش حبیب الله خان آموزگار متولد استهبان فارس از قضات وزارت عدلیه رضا شاه بود. حبیب الله آموزگار (پدر جمشید آموزگار) عضو مجلس مؤسسان و دوره های دوم و سوم مجلس سنا بود و در کابینه حسین علاء وزارت فرهنگ را بر عهده داشت.
وی دوران ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند و تحصیلات دانشگاهی اش با جنگ دوم جهانی مقارن شد. او تحصیل در رشته های حقوق و اقتصاد دانشگاه تهران را رها کرد و به آمریکا رفت. در دانشگاه کرنل لیسانس و پی اچ دی مهندسی راه و ساختمان را به ترتیب در سالهای 1945 و 1951 دریافت کرد او همچنین فوق لیسانس مهندسی هیدرولیک را در 1947 از دانشگاه واشینگتن دریافت کرد.در سال 1328 فعالیت های اجرایی خود را با سمت کارشناسی در سازمان ملل آغاز کرد. آموزگار در سال 1355 به عنوان دومین دبیرکل "حزب رستاخیز ایران " و مشاور نخست وزیر به کنگره حزب معرفی گردید. وی سپس در شهریور ماه 135 به عنوان نخست وزیر ایران سکان هدایت دولت را برعهده گرفت.
 
جمشید آموزگار

عکس جمشید آموزگار

 
 

 فعالیت های سیاسی جمشید آموزگار

اما عملا در دوران نخست وزیری آموزگار مخالفت ها در کشور بالا گرفت. در پی این تحولات و افزایش اعتراضات، وی در نهایت از مقام نخست وزیری و دبیرکلی حزب رستاخیز استعفا کرد.به اعتقاد برخی از ناظران، شاه با انتخاب آموزگار در صدد بر آمده بود تا خود، با مشارکت بخشیدن به مخالفانش، فرصت ایجاد بحران در ایران را از منتقدانش بگیرد اما عملا در دوران نخست وزیری آموزگار مخالفت ها در کشور بالا گرفت و انتشار مقاله ای در 17 دی ماه 1356 علیه امام خمینی (ره) به اعتراض خیابانی گسترده انقلابیون انجامید.هفت روز پس از استعفای آقای آموزگار، محمدرضا پهلوی، حزب رستاخیز را منحل کرد. آموزگار در آذر ماه 1357 ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد.
 
جمشید آموزگار
 

جمشید آموزگار درگذشت

پس از آن فعالیت های آقای آموزگار بر اقتصاد جهانی و صندوق بین المللی پول متمرکز بود.

جمشید آموزگار وزیر دوران پهلوی درگذشت + بیوگرافی

جمشید آموزگار وزیر دوران پهلوی درگذشت + بیوگرافی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 8
برگرفته از فارس - ویکی پدیا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 6 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف