دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکار و زندگی جنبه داشتن و بهترین بودن در محل کار
جنبه داشتن ، رفتار با كارمندان
برای اینکه در محل کار بتوانید با توجه به اخلاق های متفاوت همکاران دوام بیاورید و یک کارمند نمونه باشید باید جنبه داشته باشید.
بازدید : 1,989 نفر

با جنبه بودن در محل کار

سخت است که فکرکنیم بدون داشتن یک عملکرد درخشان در محل کار ، زیر آبمان زده نشود یا این که رییس ما عقوبتی برای آن در نظر نگیرد. رفتار شما بخش بزرگی از هویت شما است، بنابراین طبیعی است وقتی کسی خواستار تغییر شما می شود، همین پیشنهاد کوچک او را هم چون یک حمله ی سنگین شخصی تلقی کنید.

تا کنون پیش آمده پیشنهاد جالبی را مطرح کنید و هیچ کس به آن توجهی نکند؟ و آیا متوجه شده اید که این پیشنهاد اجرا شده و شخص دیگری از مزایای آن برخوردار شده است؟ برای جلوگیری از دزدیده شدن ایده هایتان، حتما آنها را به صدای بلند و با اعتماد به نفس بیان کنید یا آنها را به صورت مکتوب برای مقام مسئول بفرستید.

 
البته این که نقد می تواند آمیخته به مکر و حیله باشد:از کجا معلوم که این شخص نقد کننده خرده شیشه ندارد و نمی خواهد جای شما را بگیرد؟ این غیرممکن است که بخواهیم بفهمیم انتقادها، خالصانه و از روی صداقت است یا خیر، ولی می توانیم آنچه بیان شده است را از راهی سالم و منطقی پردازش کنیم.

جنبه داشتن

در محل کار جنبه داشته باشید

 

این نکته ها را به ذهن بسپارید تا در برخورد با انتقادها، از بدگمانی به آنها در امان باشید.

 
موضع تدافعی نگیرید

این که در برابر ارزیابی یک شخص از خودتان، به سرعت وارد حالت تهاجمی شوید، هرگز چیز خوبی نیست. دلیل تراشیدن، برای آنچه انجام داده اید، سبب می شود تقریباً همیشه، چهره ای انتقاد ناپذیر و ستیزه جو از شما در نگاه دیگران ایجاد شود و احتمالاً به تأیید بسیاری از دیدگاه های انتقادی آنها درباره ی شما می انجامد.
 
به جای اینکه راه را برای آن حس تهاجمی اولیه باز بگذارید، نفسی عمیق بکشید، افکارشان را پذیرا باشید و چند سؤال راه گشا ازآن ها بپرسید، پرسش هایی هم چون:"ممنون که من را متوجه این موضوع کردید. می توانید به چند مورد خاص اشاره کنید که من در برقراری ارتباطات ناموفق بودم؟به نظر شما چگونه می توانستم آن کار را به گونه ای دیگر انجام دهم؟
 
در آینده چگونه می توانم با تیم خودم به شکلی موثرتر ارتباط برقرار کنم؟” پرسیدن سوال هایی که پاسخ های دیکته شده ندارند، موجب می شود در نظر دیگران به صورت فردی مشارکت پذیر، انعطاف پذیر و روشن فکر جلوه کنید. حتی اگر در هیچ موردی موافق آنها نباشید، این روش بی شک، محترمانه تر وپخته تر از این است که در برابر انتقادها، بدون هیچ درنگی مخالف بورزید.

نگویید "خودم می دانم”

هیچ گاه در پاسخ به یک انتقاد نگویید”خودم می دانم”. روشن است که شما نمی دانید. منتقد شما با شنیدن این جمله، موضع تدافعی می گیرد و گفت وگویی که می توانست دوستانه و نتیجه بخش باشد، تبدیل به جدل یا جدال لفظی می شود. اگر این عادت را دارید، سعی کنید آن را با عبارت مثبت تری هم چون "متوجه ام” جایگزین کنید _ بهتر است، نه؟چنین عبارتی برای هر دو طرف رضایت بخش تر خواهد بود.

صبرکنید، صبرکنید–بدگمان نباشید

این که وقتی از شما انتقاد می شود، احساس کنید همه بر ضدتان هستند، امری طبیعی است. احتمالاً پیش خود احساس می کنید فرد انتقادکننده شما را هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ حرفه ای بی کفایت می داند. ولی در حقیقت، آنها یک دیدگاه را بیان می کنند و می خواهند شما در مقام خود بمانید و پیشرفت کنید. اگر رییس تان، اعتقادی به شما نداشته باشد، وقت خود را صرف صحبت با شما نمی کند که مکاتبات ایمیلی تان با مشتری بهتر شود.
 
همین قضیه می تواند درباره ی شنیدن انتقادها از یک دوست یا شخص مورد علاقه هم به کار بیاید. اگر آنها واقعاً از شما بی زار بودند و نمی خواستند شما را ببینند، دور و برتان حضور نداشتند. به جای این که دلسرد یا خشمگین شوید، خوشحال باشید که اعضای خانواده یا دوستان تان آن قدر با شما راحت هستند که مسائل شان را با شما در میان می گذارند و اطمینان دارند شما به حرف های شان گوش می دهید و به دلیل طرح این حرف ها، درباره ی آنها فکر بدی نمی کنید. این ها همه از علاقه ناشی می شود.

عذرخواهی نکنید.


راهتان را تغییر دهید. ضرورتی ندارد اظهار تأسف کنید، مگر در وضعیتی که عذرخواهی نیاز باشد (مثل زمانی که احساس کسی را جریحه دار کرده اید). اگر رییس تان به شما می گوید چند گزارش قبلی شما، دارای غلط های دستوری بود و از این پس گزارش های تان را پیش از فرستادن، غلط گیری کنید،
 
همان تغییر حالت ناگهانی شما، گویای تأسف شما است. به کار بردن عبارت "متاسفم” در جاهایی هم چون محل کارتان که جای پیشرفت دارید، معمولاً حس ناامیدی را در شنونده القا می کند و تصویری مردد و غیرقابل اطمینان از شما ارائه می دهد.
 
برای جایگزینی "متاسفم”، یک پاسخ قوی تر را امتحان کنید، برای نمونه بگویید:"حتماً، من آن را تغییر خواهم داد.” و عده ای پیش دستانه کمک خواهد کرد شما پاسخ گو به نظر برسید و حالا حدس بزنید نتیجه اش چیست؟ شما هم چنان در نگاه دیگران با ادب خواهید بود.به یاد داشته باشید انتقادها سازنده هستند.

زیاد به خودتان سخت نگیرید

انتقادها بخشی از زندگی هستند– شما قرار است در زمانی و در جایی چه در کار چه در خانه با آن روبه رو شوید. به یاد داشته باشید هیچ کس کامل نیست. اگر کسی خواستار تغییر شما است، در واقع دارد روی شما سرمایه گذاری می کند و دلیل این سرمایه گذاری هم این است که شما به دلیل های گوناگون برای آنها ارزشمند هستید. ارزش خود را بدانید و سعی نکنید منتقدان خود را به مشقت بیندازید، هر چند برخی مواقع این کار دشوار است. شما کارهای مهم تری برای انجام دادن دارید.

جنبه داشتن و بهترین بودن در محل کار

جنبه داشتن و بهترین بودن در محل کار
55
برگرفته از بازده -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف