نمناک اخبارجامعه جواب اشتباه آزمایش آبرو و زندگی ام را نابود کرد
جواب آزمایش ، جواب آزمایش اشتباهی
فردی که برای کمک به یکی از آشنایان در بیمارستان خون اهدا کرده بود بعد از بی دقتی مسئولان آزمایشگاه و دیدن جواب آزمایش همه چیزش را از دست داد.
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1395

پلایی که جواب اشتباه آزمایش سر زندگی پیرمرد 60 ساله آورد

مردی 60 ساله هفت سال پیش وقتی برای پیگیری روند درمان یکی از بستگانش به بیمارستانی در تهران رفته بود به پیشنهاد یکی از پزشکان حاضر شد آزمایش خون بدهد و پس از این آزمایش در کمال شگفتی و ناباوری شنید که مبتلا به ویروس ایدز شده است. 

این تشخیص سبب شد که طی 7 سال این مرد در سایه وحشت از کابوس مرگ زندگی کند، دچار سکته قلبی شود و با ترک اعضای خانواده اش به انزوایی اضطراب آور رو بیاورد تا اینکه با یک آزمایش اتفاقی پزشکان اعلام کردند که هرگز گرفتار ایدز نبوده است و هفت سال پیش پزشکان در تشخیص نتیجه آزمایش اشتباه کرده بودند.

داستانی که واقعیت دارد
این مطلب شاید بیشتر شبیه به یک داستان تخیلی به نظر برسد ولی عین واقعیت است، مردی که 7 سال از زندگی شیرینش را با سایه سیاه بیماری HIV سر کرده است با حضور در خبرگزاری فارس روایت تلخ زندگی اش را بازگو کرد.
این مرد که حالا موهایش سفید شده و دهه پنجم زندگی اش رو به پایان است با ظاهری خسته به بیان شرح اتفاقات پرداخت و گفت:«59 ساله متأهل و دارای سه فرزند هستم. سال 85 یکی از دوستانم را که اعتیاد داشت و بدحال بود به بیمارستان رساندم و وی را برای آزمایش HIV به آزمایشگاه بردند. بعد از اینکه مشخص شد جواب آزمایشش مثبت و مبتلا به ایدز است بیمارستان از من هم خواست این آزمایش را انجام دهم. ابتدا به انجام این آزمایش تمایلی نشان ندادم چون برایم عجیب بود که فقط با انتقال یک شخص معتاد مبتلا به HIV، من هم به این بیماری مبتلا شده باشم اما در پی تأکید بیمارستان، آزمایش را انجام دادم و در کمال ناباوری با جواب مثبت آزمایشم روبه رو شدم.»
«بعد از شنیدن جواب آزمایش دچار بهت و حیرت و شوک روحی بزرگی شده و احتمال اشتباه را در آزمایش دادم اما مسئولان بیمارستان با تأکید و گفتن اینکه احتمال خطا در آزمایش انتقال خون وجود ندارد مرا از نتیجه آزمایش مطمئن کردند و من هم با باور اینکه دچار بیماری HIV هستم رفته رفته مسیر زندگی ام تغییر یافت.»
در سایه وحشت
«بعد از گذشت یک ماه از این موضوع به توصیه یکی از پزشکان در یکی از آزمایشگاه های بیرون از بیمارستان امام خمینی مجدداً این آزمایش را تکرار کردم و با جواب منفی آن روبه رو شدم. ولی بیمارستان امام خمینی جواب آزمایشگاه بیرون را با این دلیل که شما در بیمارستان، آزمایش انتقال خون را داده اید و احتمال خطا در این آزمایش وجود ندارد رد کرد و مجدداً من را مطمئن کرد که به این ویروس مبتلا هستم و باید تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرم.»این مرد ادامه داد:«7 سال از این موضوع گذشت و به دلیل باور این بیماری زندگی ام دستخوش اتفاقات ناگوار زیادی شد؛ خانواده ام مرا ترک کردند. وارد شدن فشارهای روانی زیاد نیز سبب شد سکته قلبی کنم و در بیمارستان بستری شوم. در کمال ناباوری آزمایش های قبل از آنژیو قلبم منفی بود و 2 باری که به عمل آنژیو احتیاج پیدا کردم در هر دو بار آزمایش کلی قبل از عمل، جواب آزمایش HIV را منفی اعلام کردند.»«این بار با یقین به اینکه بیمارستان اول در آزمایشات خود دچار اشتباه شده به بیمارستان مراجعه کردم و اتفاقات افتاده را شرح دادم. این بار کلینیک با استفاده از کیت های امریکایی و گرفتن آزمایش های استانداردتر اعلام کرد که جواب منفی است و من سالم بوده و هستم.»با توجه به اینکه ابتدا این بیمارستان به من این بیماری را اعلام کرد و با توجه به 7 سالی که تحت نظر بودم و هر بار با اطمینان خاطر به من می گفتند که احتمال خطا در آزمایش انتقال خون وجود ندارد و من هم با توجه به همه حرف های بیمارستان و تأکیدات آنها فشارهای زیادی را تحمل کردم و مسیر زندگی ام دگرگون شد، به نظام پزشکی شکایت بردم. پرونده من به کمیسیون پزشکی ارجاع داده شد و در آنجا اعلام کردند مسئول فنی وقت بیمارستان مقصر است و باید 30 درصد به شما خسارت بپردازد.«اما روند معرفی مسئول فنی توسط بیمارستان نیز 3 سال به طول انجامید و هر دفعه به بهانه ای این کار انجام نمی گرفت تا اینکه سرانجام با عوض شدن قاضی پرونده مرا به وزارت بهداشت و درمان برای دریافت اسم مسئول فنی ارجاع داد و به این صورت بود که مسئول فنی وقت بیمارستان مشخص شد و در حال حاضر هم منتظر جواب قطعی کمیسیون هستیم.»
توضیح اینکه پیگیری ها برای گرفتن پاسخ از مسئولان وزارت بهداشت بی نتیجه مانده و تا این لحظه پاسخی در این باره ارسال نشده است.

جواب اشتباه آزمایش آبرو و زندگی ام را نابود کرد

جواب اشتباه آزمایش آبرو و زندگی ام را نابود کرد
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 16
برگرفته از ایران /ن
این مطلب مفید بود ؟ 14 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف