نمناک ورزشگوناگون میزان جوایز نقدی قهرمانان المپیک در 10 کشور برتر
جوایز قهرمانان المپیک ، جوایز نقدی قهرمانان المپیک
جوایز نقدی قهرمانان المپیک در کشورهای مختلف چقدر است؟ در ادامه با میزان جوایز نقدی قهرمانان المپیک در 10 کشور برتر آشنا میشوید.

جایزه نقدی قهرمانان المپیک

جای ایران در بین 10 کشوری که بیشترین جایزه را برای قهرمانان المپیک در نظر گرفته اند خالی است.

یک سایت اقتصاد ورزشی اخیرا میزان جوایز نقدی قهرمانان المپیک را محاسبه کرده است که آذربایجان بیشترین میزان جوایز نقدی را به ورزشکاران خود اختصاص می دهد. این جایزه جدا از امکانات رفاهی مانند خانه گران قیمت و خودروهای لوکس است که برخی کشورها به قهرمانان خود می دهند.

جایزه قهرمانان المپیک

جایزه نقدی قهرمانان المپیک

نحوه اهدای جوایز در کشور های مختلف

البته شیوه پاداش دادن به قهرمانان در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی کشورها که شانس مدال آوری کمی دارند، جایزه هنگفتی برای مدال طلای المپیک می گذارند تا ورزشکاران خود را ترغیب کنند. برای مثال مالزی در بازیهای 2012 لندن 500 هزار دلار جایزه برای مدال طلا تعیین کرد و یا تایلند و فیلیپین به ترتیب 314 هزار دلار و 237 هزار دلار به طلایی های خود پاداش می دهند.

البته اکثر کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، انگلیس، کانادا و یا اروپای غربی جوایز هنگفت نقدی به قهرمانان خود نمی دهند اما قهرمانانشان چندین برابر این جوایز را از سوی قرارداد با اسپانسرها به دست می آورند و در واقع اصلا نیازی به پاداش نقدی کشور خود ندارند.

برای مثال مایکل فلپس شناگر آمریکایی برای المپیک لندن 7 میلیون دلار اسپانسر داشت و یا یوسین بولت جامائیکایی اسپانسرهایی داشت که مجموعا 20 میلیون دلار دریافت کرد. حتی کیم یونا ورزشکار دختر کره جنوبی 9 میلیون دلار اسپانسر داشت. در روسیه نیز مقدار جوایزی که قهرمانان از مسئولان ایالتی و اسپانسرهای نفتی خود می گیرند بسیار بیشتر از آن چیزی است که از دولت دریافت می کنند.

وزارت ورزش نیز اعلام کرده به قهرمانان المپیک 300 سکه طلا (حدود 85 هزار دلار) جایزه نقدی می دهد. مناف هاشمی اخیرا اعلام کرده ایران بین 5 یا 6 کشور برتر از لحاظ جوایز نقدی است که البته هر طور این مبلغ را با پاداش سایر کشورها مقایسه می کنیم، ایران جزو 10 کشور برتر نیز قرار نمی گیرد مگر اینکه آمارهایی در دست وزارت ورزش است که در سایتهای کشورهای مختلف منتشر نشده است.

سایتهای مختلف خارجی اخیرا میزان جوایز کشورها را محاسبه کرده اند. در این جداول اختلافاتی بین ارقام اعلام شده در کشورهای مختلف وجود دارد اما در هیچ جدولی ایران بین 5 کشور برتر قرار نمی گیرد. البته یک سایت جوایز ایران را 250 هزار دلار اعلام کرده در حالی که جایزه نقدی یک قهرمان المپیک در ایران چیزی حدود 85 هزار دلار است.

جدول جوایز قهرمانان المپیک در کشورهای مختلف برای اساس اعلام سایتهای فیجی تایمز و کرانچ اسپورتس به شرح زیر است:

(10 کشور برتر)

1- آذربایجان 500 هزار دلار

2. چین 500 هزار دلار

3. روسیه 350 هزار دلار

4. کره جنوبی 320 هزار دلار

5. برزیل 320 هزار دلار

6. قزاقستان 310 هزار دلار

7. ایتالیا 300 هزار دلار

8. فرانسه 290 هزار دلار

9. ژاپن 250 هزار دلار

10. هند 210 هزار دلار

همچنین سایت اسپورتس مازا جوایز نقدی قهرمانان المپیک برخی کشورها را به ترتیب زیر اعلام کرده است:

1. آذربایجان 510 هزار دلار

2. تایلند 314 هزار دلار

3. فیلیپین 237 هزار دلار

4. قزاقستان 200 هزار دلار

5. قرقیزستان 200 هزار دلار

6. لتونی 190 هزار دلار

7. ایتالیا 180 هزار دلار

8. ازبکستان 150 هزار دلار

9 . بلاروس 150 هزار دلار

10. اوکراین 150 هزار دلار

میزان جوایز نقدی قهرمانان المپیک در 10 کشور برتر

میزان جوایز نقدی قهرمانان المپیک در 10 کشور برتر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از ایسنا -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف