جوش زدن
اغلب متخصصان می گویند دلیل جوش زدن دقیقاً مشخص نیست اما برخی خوراکی ها معمولاً موجب جوش زدن بیشتر می شوند.

5ماده غذایی که منجر به جوش زدن می شوند

برخی مواد غذایی در جوش زدن صورت تاثیر بسیاری دارند و از عوامل اصلی بروز آکنه به شمار می روند. اگر این مواد غذایی را بشناسید و در رژیم غذایی خود از آن استفاده نکنید، به جوش نزدن صورت خود کمک بسیاری کرده اید . در ادامه این مطلب برخی از این خوراکی ها را برمی شماریم و نیز جایگزینی برای آنها ارائه خواهیم کرد .

این مواد باعث جوش زدن میشوند

مغزها :
احتمالاً دلیل آنکه مصرف مغزها باعث جوش زدن می شود میزان زیاد امگا-6 آنهاست. همه مغزها دارای اسید های چرب امگا3 و امگا6 است که برای سلامت بسیار ضروری است. اسید های امگا3 ضد التهاب و امگا 6 التهاب زا هستند. از آنجا که جوش زدن فرآیندی التهابی است می توان به سادگی نتیجه گرفت که مغز هایی که مقادیر امگا 6 بیشتری دارند می توانند احتمال جوش زدن را بیشتر کنند. گردو و بادام از جمله چنین مغزهایی است. بادام زمینی و فندق کمترین میزان امگا6 را دارند. برای دریافت امگا 3 لازم برای بدن، می توانید به جای خوردن انواع آجیل، تنها از مغز تخمه ها استفاده کنید که نسبت امگا 6 آنها کمتر است .

جوش زدن

مغز ها یکی از مواد غذایی که باعث جوش زدن می شوند

شکر :
شکر تصفیه شده موجب بالا رفتن ناگهانی قند خون و جوش زدن می شود. در اینجا باید اشاره کرد که آرد سفید نیز دقیقاً همین اثر را دارد. تا حد امکان از انواع قند مصنوعی و سیروپ ها اجتناب کنید و قند مورد نیاز خود را از میوه هایی چون سیب و توت فرنگی تأمین کنید. در نظر داشته باشید موز، انبه و میوه های خشک نیز قند زیادی دارند .

سویا :
همان طور که بدن انسان هورمون استروژن تولید می کند، گیاهان نیز هورمون فیتواستروژن دارند. فیتو استروژن ها در میزان تولید استروژن نیز تأثیر می گذارند. در شرایطی که فرد مشکل غددی منجر به اختلال هورمون استروژن دارد، مصرف سویا می تواند عاملی برای بروز جوش باشد .
فراموش نکنید فیتواستروژن ها به خودی خود موجب جوش زدن نمی شوند و فقط در افرادی که استروژن خون آنها از حد طبیعی بسیار بالاتریا بسیار پایین تر است مشکل ساز خواهد بود. با توجه به اینکه سویا منبع غنی از پروتئین است، در صورتی که خوردن آن برای شما مشکل ایجاد می کند، پروتئین گوشتی و تخم مرغ بهترین جایگزین ها هستند .

لبنیات:

شیر به طور طبیعی سرشار از هورمون است و اگر پای آکنه درمیان باشد، فاکتور هورمون، حتی فاکتور هورمون آزاد رشد، به تنهایی فرآورده های شیری را عنصر اصلی ایجاد آکنه می سازد.از منظر تغذیه، مهم نیست شیر کم چرب یا بدون چربی باشد مهم آن است که یک بمب شیرین است! گرفتن چربی شیر اهمیتی ندارد، زیرا حتی 12 گرم قند هم بسیار زیاد است.

چربی ها کمک می کنند تا ویتامین A و D محلول در چربی شیر، برای جذب بهتر، تجزیه شوند. بدون چربی، این ویتامین ها به درستی جذب نمی شوند، مثل این است که یک کوکتل شیرین خورده باشید که این امر می تواند سبب بهم خوردگی هورمونی شود.

جوش زدن

لبنیات یکی از مواد غذایی که باعث جوش زدن می شوند

شکلات:

آیا شما هم عاشق شکلات هستید؟ البته اگر جزو افرادی هستید که حواستان به تناسب اندامتان است از زیاده روی در مصرف آن خودداری خواهید کرد.اما در عین حال همین افراد هم نمی توانند از مزه مزه کردن دو تا سه مربع شکلات به همراه قهوه یا چای بعد از ظهر خودداری کنند.اما حواستان باشد شکلات (سیاه؛ سفید یا شیری و غیره) می تواند زمینه را برای بروز آکنه فراهم کند . آبنبات یعنی قند و قند یعنی بالا رفتن میزان انسولین خون و این یعنی افزایش سبوم.یادتان باشد که این مواد غذایی برای دندان ها و تناسب اندامتان مضر هستند.علاوه بر این صورتتان را پر از جوش و آکنه می کنند .

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که شکلات باعث افزایش تولید اینترلوکین 1 B می شود.این پروتئین طبیعی توسط دستگاه ایمنی بدن تولید و باعث افزایش خطر بروز التهاب های پوستی و در نتیجه آکنه می شود.با این حال باید بدانید که شکلات سیاه باعث بهبود خلق و خویتان می شود اما بهترین کار این است که به جای حذف کامل آن در مصرف آن دچار زیاده روی نشوید.می توانید هر هفته یک تا دو مرتبه، 2 تا 3 مربع شکلات سیاه میل کنید.در روزهای دیگر از میوه های خشک مانند بادام و فندق و غیره استفاده کنید .

کدام مواد غذایی باعث جوش زدن می شوند؟

3.993
این مطلب مفید بود ؟7320
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایران بانو ، تیتر شهر / ف
نظرات
وبگردی