نمناک اخبارحوادث جزئیات حادثه خونبار در منا + تصاویر
حادثه منا ، کشته شدن زائران ایرانی
حج تمتع امسال بار دیگر شاهد حادثه ای خونبار بود. در پی ازدحام جمعیت در مراسم رمی جمرات “حادثه منا” شکل گرفت و تعداد زیادی از حاجی ها کشته و زخمی شدند.
تاریخ انتشار : 21 مهر 1394

آخرین جزئیات از حادثه منا

در جریان برگزاری مراسم حج در سرزمین منا حضور گسترده حجاج در این منطقه حادثه آفرین شد و صدها نفر کشته و زخمی شدند.

17 ایرانی قربانی فاجعه منا، در عربستان دفن شده اند/ هویت 5 نفر مشخص نیست

سعید اوحدی درباره جلسه امشب (سه شنبه) ستاد حج 94 ایران با مقامات سعودی که برای پیگیری وضعیت مفقودان ایرانی حادثه منا برگزار شد در بخش خبری 21 شبکه اول تلویزیون گفت:امروز دو جلسه نسبتا طولانی با مسئولین اجرایی عربستان داشتیم که تا دقایقی پیش ادامه داشت و این جلسات را فردا نیز ادامه خواهیم داد تا به جمع بندی روشنی نسبت به وضعیت مفقودین حادثه منا دست یابیم. 

او گفت:در این جلسه در ابتدا موضوع دفن مفقودین حادثه منا در میان آن 450 زائر دفن شده در مکه مورد بررسی قرار گرفت که بر اساس پرونده هایی که امروز در پزشکی قانونی و در استانداری مکه دیدیم مشخص شد که تا این لحظه 17 نفر از جان باختگان فاجعه منا در میان آن 450 نفر هستند. 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت:از این 17 زائر ایرانی 12 نفر با تشخیص هویت کامل یعنی ملیت ایرانی بودن و مشخصات فردی دفن شده اند اما 5 نفر از آنان تنها ملیت ایرانی بودن آنان مشخص است و هویت فردی آنان مشخص نیست که البته در خصوص آن 12 نفر اطلاع رسانی کامل به خانواده های بزرگوارشان صورت خواهد گرفت. 

او گفت:شواهدی هم که دیدیم و مستنداتی که طرف سعودی به ما نشان داد نشان از این دارد که از همه آن 17 نفر اثر انگشت گرفته شده و ناخن های این ها را برای آزمایش های بعدی برداشتند و محل دفن آن ها نیز کاملا مشخص است و همچنین سعودی ها تأکید کردند که انشاءالله با حضور تیمی که از پزشکی قانونی عازم عربستان خواهد شد و با دریافت اثر انگشت ها از طرف ایرانی، بدلیل اینکه محل دفن این ها کاملاً مشخص است بر اساس خواسته خانواده جان باختگان عمل خواهند کرد. 

اوحدی گفت:درباره 48 تن دیگر از مفقودان ایرانی فاجعه منا نیز که همچنان اطلاعاتی از آن ها در دست نداریم قرار شد بعد از جلسه فردا موضوع از طریق کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده بصورت رسمی طی نامه ای به وزارت امور خارجه و وزارت کشور و وزارت بهداشت عربستان اعلام شود که البته ما نیز به عنوان سازمان حج و زیارت با وزارت حج عربستان مکاتبه می کنیم تا بصورت جدی پیگیر تعیین وضعیت این 48 نفر باشند. 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت:زمان جلسه بعدی با مسئولین عربستان فردا صبح مشخص خواهد شد و گمان می کنم بعد از جلسه فردا بتوانیم وضعیت تقریبا روشنی از عزیزانی که تا این لحظه اطلاعی از آنان در دست نداریم به مردم عزیز اعلام نماییم.

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

تصاویر جدید از حادثه دلخراش منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

حادثه منا

 

حادثه منا ، آخرین جزئیات از حادثه امروز منا در مکه

جزئیات حادثه خونبار در منا + تصاویر
: امتیاز : 4.6 تعداد رای : 2180
برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت -/م
این مطلب مفید بود ؟
1995 185
نظر کاربران
نجفیان

نجفیان

ای کاش مجلس محترم امسال حج تمتع را مانند حج عمره کنسل می کرد

686 82
مریم

مریم

ای کاش بجای حج درعربستان کمک به ایتام و ففرا ایران رو حج واجب میکردند

550 123
ناشناس

ناشناس

عزیزم حج از واجبات دینه، کمک به فقرا جای خود انجام واجباتم جای خود، ما می تونیم از خرج عروسی هامون ، مسافراتای دیگمون دبی ترکیه ،ماشینای لوکس و تجملاتمون بزنیم به فقرا کمک کنیم . البته منظورم فقط به شما نیست . نمی دونم چرا صحبت دین و زیارت میشه همه چرا تازه یاده فقرا میفتن.

317 622
ناشناس

ناشناس

عزیزم کسی که میره آنتالیا و ترکیه و دبی و ماشین لوکس سوار میشه شاید(م3 من )اعتقادات مذهبی کمی داشته باشه ولی کسی که خرج میکنه و قرض میکنه و میره مکه میخاد واجبات دینو به جا بیاره ، باید به خیلی مسائل دیگه فکر کنه،که یکیش فقرا و ایتامه

4 0
زهرا

زهرا

امسال با اوضاع عربستان خیلی ها میدونستن که امکان خطر جانی وامنیتی اشون زیاده...ولی باز هم حسین را در عرفات تنها نگذاشتند
عربستان از خدا میخواد هیچ شیعه ای جلوی چشمش نباشه...ایا خداوندی که کمک به ایتام و فقرا را واجب کرد...حج را بر مسلمانان واجب نکرده؟

153 372
فرهاد

فرهاد

آبجیای گلم داداشا مد نظرتون .جهت اطلاع و ارسال به گروههایی که دوستان لازم می بینند......


ایرانیان بیشتر کجا سفر می کنند:
1- ترکیه :
بیشتر آمار مسافرت برای ترکیه می باشد که حدود 6 میلیون سفر در سال می باشد و اگر هزینه هر نفر با خرید به طور متوسط سه و نیم میلیون تومان در نظر گرفته شود کل این هزینه بالغ بر 21 هزار میلیارد تومان خواهد شد که حدود 30 برابر مسافرت های حج تمتع به عربستان می باشد.

2-مالزی:
در سال حدود 75 هزار نفر به مالزی سفر می کنند که هزینه هر نفر با خرید حدود 4 میلیون تومان برآورد می شود که کل این مبلغ 300 میلیارد تومان است.

3-تایلند :
در سال حدود 80 هزار نفر به تایلند سفر می کنند که هزینه هر نفر با خرید حدود 4 میلیون برآورد می شود و کل این مبلغ 320 میلیارد تومان است.

4_ امارات:
در سال حدود 280 هزار نفر عازم امارات هستند که هزینه هر نفر با خرید بطور متوسط 2/5 میلیون تومان برآورد می شود که کل این مبلغ 700 میلیارد تومان است .
5_حج تمتع :
امسال حدود 64 هزار نفر عازم حج تمتع بودند که هزینه هر نفر با خرید حدود 11 میلیون تومان برآورد می شود که کل مبلغ 704 میلیارد تومان می شود.
6_حج عمره :
در سال حدود 800 هزار نفر برای حج عمره عازم هستند که هزینه هر نفر با خرید حدود 2/5 میلیون برآورد میشود که کل مبلغ 2000 میلیارد می شود.

نتیجه گیری:


در سال بیش 25 هزار میلیارد هزینه مسافرت به 5 کشور بالا توسط ایرانیان می باشد که کل سهم عربستان حدود 2/7 هزار میلیارد تومان می باشد( که علاوه بر آن قسمت عمده هزینه حج به حبیب کاروان های ایرانی هواپیمایی بر می گردد) که این یعنی کمتر از 10 درصد و اگر منصف باشیم هزینه ای که فقط به کشور عربستان تعلق می گیرد را در نظر بگیریم کمتر از 5 درصد کل مسافرت های خارجی ایرانیان به این پنج کشور است .می شود.
ولی هنگام توهین به مقدسات و سفر حج کل معنویات این سفر به فراموشی سپرده شده و عدد مغرض به فکر فقرا و اولویت های داخل کشور و یا تحریم حج می افتد.
ولی با دیدن آگهی های تبلیغاتی برای چهار کشور دیگر هیچ گونه اعتراضی ندارند
در ضمن هزینه سفر به کشورهایی حاشیه دریایی خزر و روسیه و اروپا و آمریکا و کانادا و غیره در این محاسبات منظور نشده است.

4 2
یه مسلمان

یه مسلمان

باعرض سلام .مریم خانم تو که کمک به فقرا را واجب می دونی اینو هم باید بدونی که حج بر همه ی مسلمانان که توانایی مالی دارند واجججججججججججججب است واین حجاج محترم یک امر واجبی را انجام داده اند .تازه تو اعمال قبل از حج را می دونی که اینطور میگی. خانمم اینا قبل از اینکه برن کلی خمس و زکات و کمک به موسسه ها را ادا کردن. لطفا ندانسته حرف نزنید

5 0
محمد

محمد

حج یکی از واجبات دین است و اگر از اسمان اتش هم ببارد باید به حج رفت

171 715
د

د

پدر مادر یا عزیزت هم اینجور زیر دست و پا له میشدن باز همینو میگفتی؟

6 3
میترا

میترا

محمد چرا چرت میگی تعصب هم حدی داره....

5 3
باران

باران

الان اگه عزیزان خودتون هم تو این حادثه کشته شده بودنو بازم این حرف رو میزدید؟؟؟؟

6 2
کاربر

کاربر

اگر بستگان خودتان هم در این واقعه بودند باز هم همین حرف رو میزدین؟

6 1
داریوش

داریوش

نماز که اوجب واجبات هست هم در شرایطی نخوندنش واجب میشه

4 1
زهرا

زهرا

به نظرتون ادمها برای چی میرن حج...؟ندای دعوت چه کسی رو لبیک میگن...اگر خداوند شما رو دعوت کنه خونه ی خودش شما دعوت پروردگارتون رو پس میزنید؟

147 441
محمد

محمد

نجفیان عزیز حج تمتع امری واجب میباشد به این راحتی نمیشود کنسل کرد عزیز من چرا ما فقط نظر میدهیم باید مسائل دینی را خوب فرا گیریم بعد........ وسلام

1 3
زهرا

زهرا

نمیدونم خدا دیگه بهچه زبونی بگه پولتون رو به عرب های شکم گنده ندید و خرج فقیر بیچارههای کشور خودتون کنید.برو طواف دلی کن که کعبه مخفی است/که ان خلیل بنا کرد و این دا خود ساخت

936 162
پریسا

پریسا

باهات موافقم وهابیهابااین پولهاتوسوریه و عراق کشتارگاه راه انداختندلعنت به وهابیها

427 53
محمد

محمد

خواهرم، برای حج غیر عمره شاید حرفتون درست باشه اما برای حج واجب نمیشه این حرف رو قبول کرد، چون واجبه،مثل این میمونه که بگیم بجای وقتی که صرف نماز خوندن میکنیم بریم مدرسه بسازیم یا بجاش قرآن بخونیم

151 412
احمد

احمد

با این دلیل نمی توان واجب الهی را ممنوع کرد شما که حاضری چنین کنی چرا پول تفریحات خود و سفر آنتالیا را خرج فقرا نمی کنی؟

136 388
امیر

امیر

چطور میشه موقع دبی و امارات و تایلند و دنبال عشق و حال دیسکو و .... و بازار رفتنی ما این حرفا رو نمیشنویم بعد نوبت حج واجب که میشه همه شروع میکنن به سرکوب؟

134 365
داریوش

داریوش

اگه ترکیه هم با پولای ما بخواد آدمکشی راه بندازه انجام نباید رفت

2 0
من

من

شما خودت حاضری کل پولی که چند میلیونه واسه حج یکدفعه بدی به چندتا فقیر یعنی واقعا دلشو داری؟

183 105
morteza

morteza

خواهرم چه ربطی داره این دستور خداونده اگر ما نگران فقرا و یتیما و مشکلات دیگه هستیم میتونیم خیلی از خرجهای اضافی رو میتونیم به این امور اختصاص بدیم

108 263
سیدرضا

سیدرضا

سلام دوست عزیز مناسک حج دستور الهی و یک فریضه میباشد لذا وقوع چنین حوادثی و مسائل دیگر اهمیت و وجوب این فریضه را کم نمیکند . در روایات معصومین علیهم السلام انجام این فرضه به همان میزان که به انفاق و کمک به فقرا توصیه شده توصیه شده...

82 245
یاس

یاس

حج یک عمل واجبه مثل نماز مگه شما اجازه داری بجای خوندن نماز به فقیر کمک کنی که حالا می خوای بجای حج به مستحق کمک کنی. هر عملی جای خود رو داره.

81 242
نازنین

نازنین

شما از کجا می دونید که حجاج به فقرا کمک نمی کنند؟ هر کاری جای خود دارد. اگه حج پول ریختن به شکم عربا هستش پس اونی که میره دوبی و مالزی و بجای سرمایه گذاری در کشورش توی این کشورهای عربی سرمایه گذاری می کنند چی؟ ایا شما می توانید مانع خیلی از افراد برای سفر به ترکیه و اروپا و آمریکا و تایلندو ... شوید و به آنها بگویید که بجای سفر به فقرا کمک کن؟ کسانی وجود داردند که در طول سال چندین سفر پرهزینه به خارج از کشور دارند اما شخصی در طول عمرش تلاش می کند که یکبار به حج واجب (واجب، بر اساس آیه صریح قرآن و احادیث نبوی) برود و ما باید به این افراد بگوییم نه شما فقط باید به فقرا کمک کنید. ما باید بجای این حرفا فرهنگ سازی کنیم که نیت فقط حج و زیارت باشد و نه خرید سوغات کلان از کشور های عربی.

1 0
محمد

محمد

این از بی کفایتی و عدم مدیریت درست مسئولین عربستانه...

384 65
امیر

امیر

سلام خواهرم حج از جمله ارکان دین ماست و یک بار انجام آن در صورت استطاعت مالی واجب است و کسانی که اصل آن را رد کنند مانند کسانی هستند که نماز یا روزه را خدای نکرده قبول نداشته باشند البته بهتر است کسانی که یک بار به حج مشرف شده اند به جای تشرف مجدد مطابق توصیه شما عمل کنند.

269 455
مهدى

مهدى

بله درست مى فرماييد ، حج از اعمال واجب هست اما همون روزه هم اگر سلامتى انسان رو به خطر بياندازد، گرفتنش حرام است. پس اين حجى كه پولش به تروريست ها مى رسه و برعليه شيعه خرج مى شه ، درست نيست و بايد اون رو تحريم مى كردن تا شرايطش مناسب مى شد.

307 39
زهرا

زهرا

ایا هر کسی باید به رای و نظر خودش عمل کند؟وقتی مرجع تقلید شما در این شرایط تشخیص میده بروید حجی راکه خدا بر شما واجب کرده...اگر نروید...و دعوتنامه ی پروردگارتون رو پس بزنید...عزاداری های شما در روز عاشورا درست است؟

0 0
هادی

هادی

اصلا تو این شرایط جهاد واجبه نه حج عزیز من

183 31
زهرا

زهرا

امام صادق علیه السلام از پدران بزرگوارش و آنان از رسول خدا صلی الله علیه و اله روایت کنند که فرمود :
خداوند جل جلاله فرمود : ای فرزند آدم ! در آنچه که به تو دستور داده ام مرا اطاعت کن و آنچه را که تو را به صلاح می رساند به من نیاموز (که من خود می دانم که چه چیزی به صلاح توست)

82 32
حسین

حسین

اینی که گفتید برا وقتیه که درامد حاصله برای نیازمندان و پیشرفت دنیای اسلام بکار بره نه این که با همون پول تو فرانسه ... بسازن و خودمون رو تهدید کنن.

123 18
ناشناس

ناشناس

سلام برادرم من حرف شما رو قبول دارم اما فکر نمیکنم خود خدا هم راضی باشه ما پولمون رو سرمایه کشوری کنیم که با پول امثال ما بمب بسازه و بریزه سر ملت مضلومی مثل یمن بعدشم اینجوری امنیت زوارمونو تامین کنه

206 20
امیر

امیر

شما از کجا فهمیدی با پول زائرای ایرانی بمب میسازن میریزن سر ملت یمن بمب و موشک مگه کشک و ذوغه که با پول زائرای ایرانی بشه تامین کرد.

0 0
سالی

سالی

نمیخای بگی مردم کشور خودمون فقیرتراز یمنه هزاران خونواده هست که وضعیتشون زیر صفره وبا کارگری نون نمک میخورن اونوقت تو جریان یمنو مطرح میکنی من واقن ناراحتم از حرفاتون

0 0
محمد

محمد

ای کاش پولی که برای مکه رفتن خرج می شد به جای آن هزینه مریضامون - بچه یتیم های بی خانمان _هزینه نگهداری مرزها میشد

520 75
mlight77

mlight77

دوست عزيز استفاده از لفظ (به جاي حج خرج مريضا و فقيرامون كنن) كاملا اشتباهه چون شما داري يه عمل واجبو نهي ميكني لطفا دقت كنيد

61 197
ناشناس

ناشناس

کاش پولی هم که برای رفتن به آنتالیا و پاتایا و ... می شد به جای آن هزینه مریضامون، بیتیمان، بی سرپرستان، نگهداری مرز، سیر کردن گرسنگان، تهیه کاشانه برای نیازمندان، خرج می شد.

0 0
کاربر

کاربر

همه اینها توطیه ونقشه آل سعود که باایجادرعب ووحشت مسلمانارو از دین اسلام وعمل به آن دور کنه بخدا امام زمان خیلی تنهاست با این حرفای ضداسلام دلشو نشکونید ایمانتون به خدا باشه حتی تو سختترین شرایط اطاعتش کنید مثل حضرت ابراهیم که به دستورخدامیخاست فرزندشو قربانی کنه مگه اونا دل نداشتن ولی به خدا ایمان واعتماد داشت تورو خدا بیاید ما مسلموناهم واقعا مسلمان باشیم به گفته قرآن پایان هرسختی آسانیست این دنیا در برابر آن دنیا هیچه بیایید آخرت خوبی بسازیم شاید منو شماهم فردا روزی زنده نباشیم دعا کنیم خدا مارو تنها نزاره ماهم امام زمان عزیزمونو به امید لبیک همه شما مسلمانان به امام غریب و تنهامون

1 0
محمود

محمود

خیلی دردناک واقعا. خدا به خانوادهاشون صبر بده.

370 13
سهیل

سهیل

این عربستان هم که دیگه شورشو در آوردن وقتی نمیتونین مراقب حجاج باشین بگین که مردم با هزار امید نرن حج و ناکام برگردن واقعا عربیستانی ها بی عرضه هستند که نمیتونن از مهمون های خونه خدا عین آدم مراقبت کنن

321 32
حسین

حسین

باعرض تسلیت به خانواده حجاج ایرانی که درمناسک حج رمی جمرات به اقاالله پیوستندتسلیت عرض مینمایم درجواب اون عزیزی که فرمودند اگرنمیتواننداداره کنند ویامدیریت خدمتشان بگم که اتفاقا خیلی هم زرنگترازماودیگران هستند ال سعود وهابی چطورمیشودبه فاصله دوهفته این همه حوادث به وجودبیاید وبلعث کشته شدن حجاج چه ایرانی وغیرایرانی هیچ عقل سلیمی نمیتواندقبول کندکه اینهاهمش اتفاقی بودجریانی ودستی درکارهست که این فجایعه رخ داده است ودست اندرکاران ومتولیان اینکارهاخاندان ال سعودورژیم پوشالیه صهیونیست هستندکه تمام این حوادث رارقم زدندسالهای قبل خفیفتربودولی امسال اوج جنایت رادرحق حجاج کردندودرهمین روزبه مسجد مسلمانان یمن عملیات انتحاری انجام گرفته شدوچندین نفرازنمازگزاران به شههادت رسیدندهرچندفاجعه امروزهم که اتفاق افتادهمه حجاج به شهادت رسیدندچون وقتی دوگذرگاه رامیبندندوحجاج رامجبورمیکنندکه ازسه گذرگاه عبورکننداین یعنی اینکه ازدحام چندمیلیونی نتوانندخودشان راککنترل کنند وبه اینصورت همه زیردست وپاله میشوندوخیلیهاازنظرتنفسی وندسیدن اکسیژن کافی دچارخفگی میشوندوقتی یکنفرزمین بخوردخواه ناخواه پشت سریشم زمین میخورد والی اخرماجرااگرتوعکسهادقت کرده باشید مردهایی بودندکه ازنظرهیکل وقدوقواره خیلی رشید بودند که همچنین ادمهایی نتوانستندخودشان رانجات دهندویاسیاه پوستان مسلمان که ماشاالله ازنظرقوت بدنی خیلی قوی هستندکه انهاهم جزوکشته شدگان بودند پس ازمحالاته که این صحنه اتفاقی بوده ازروی عمدبوده واتفاق جرثقیل هم بازکارخودشون بوده وقدرت طوفان بایدسرعتی بالای چهارصدکیلومترباشدکه بتواندجرثقیل چندهزارتنی راازجابکندکه همچنین طوفانی نبودگردوغباریبود که درانروزاتفاق افتادکلاچون عربستان کشور صحرایی هست همیشه ازاین گردو غبارهاتوعربستان هست مثل کشورعراق که گردوغبارزیادداردکه به شهرهای غربیه کشورمان هم میرسداازطرف کشورعراق پس این گردوعبارتوعربستان یک چیزطبیعیه ازنظرجعرافیایی کشوربی تب وعلفه واین طوفانهاطبیعیه حالاکه این اتفاق افتادبه حق اقارسول الله )ص(وایمه بقیع کسانیکه مسبب این جنایت شدن بااجدادشون که ابوسفیان ومعاویه ویزیدبودن به انه ملحق شوندوخداان به ان برعذابشان بیفزایدوبرای بازماندگان صبرجمیل ازخداخواستارم

152 15
الهام

الهام

بی عرضه نیستن.. تعمد دارن. خدا لعنت کنه این وهابی های جنایتکار و که هیچ بویی از انسانیت نبردن.

162 10
محمد

محمد

دوست عزیز فرمایش شما متین حج وا جب ولی واقعا اهمیت ان به اندازه جان باختن عزیزانمان می باشد حج واقعی کمک کردن به مردم فقیر خودمان می باشد و....

153 16
امیر

امیر

داداشی کمک ب فقیرا هم خیییلییی واجبه درسته حرفت اما خب حج، ی بحث جداش... ی واجب شرعیه!رو حکم خدا حرف میزنی؟

1 1
سمیه

سمیه

برادرعزیز.اگر واقعا میخواید از عربستان حمایت نکنید شبکه های ماهواره ای شان رانگاه کنید وحمایت کنید.زمانی که مردم ما سی دی های فیلم وبازی های عربستان را میخریدند باید به این فکرمیبودند.ایرانی ها اگرواقعا میخوان ازعربستان حمایت نکنند از عربستان یه چوب کبریت هم نخرند نه اینکه برن و سوغاتی ها چندمیلیونی وشاید چندصدمیلیونی نخرن...

0 0
مجید

مجید

عزیزان دل کشته شدن مسلمانها در عربستان خواسته عربستانه دیگه فکرمون اندازه بچه هم باشه میفهمیم که عربستان همون اسراییله و کافر مثلا یازده سپتامبر جرثقیل میفته این حرکات عمدی هستش حالا من برم مکه یا نرم مکه فرقی نداره اینا براشون سرگرمیه عربستان تو ماه حرام از مردم یمن میکشه حتی تو عصر جاهلیت اعراب تو این ماه جنگ نمیکنن

104 11
هادی

هادی

زود قضاوت نکنیم 1440 سال هست بهمین سبک مراسم اجرا می شود. فوری یاد گردگیریهای سیاسی و مذهبی نیافتیم و اطلاعات درست و صحیح بدست آوریم بهتر است.

27 91
Reza

Reza

شما الان اطلاعات درست و صحیح داری ولی اینجور که معلومه آز مرحله پرتی

0 0
باوی

باوی

عربستان صلاحیت حفاظت از مقدسات مسلمانان رو نداره .این حوادث مشکوک مثل اقدامات فرماسون ها در تاریخ های خاص است و بی شک دست صهیونیست و سعودی در یک کاسه است. مرگ بر عربستان

98 8
وحید

وحید

مرگ بر عربستان.مرگ بر یزید معاویه و نوادگانشان و خاندانشان.

0 0
محمدی

محمدی

خدایا آخر وعاقبتمون را ختم به خیر کن ، برای در گذشتگان این حادثه غم انگیز ،از درگاه خدا طلب مغفرت وبرای باز ماندگان شان طلب صبر می کنیم.خدایا تو می دانی وبس

87 3
S.P

S.P

وقتی عربستان به جای درست انجام دادن وضیفه ی اسلامی خود در برابر زائران; برای چگونه بهتر کشتن مردمان یمن نقشه می کشد و حتی در این روز گرامی دست به بمباران می زند نتیجه;این حادثه ی خونین می شود.
با لعنت فرستادن و اظهار نگرانی و عدم رفتن به مکه هیچ چیز بهتر نمی شود. باید مردم همراه با مقامات و از طرف دیگر کشورهای مسلمان "برای پیدایش راه حل مناسب" بیندیشند!

55 4
محمد

محمد

سلام برای خانواده هایی که عزیزان خودشونو از دستت دادن برایشون متاسفم خیلی درد ناکه

63 1
مروارید

مروارید

به نظر من واقعا وحشتناک است آخه این همه آدم میمیرند حتما یک دلیل داره که کسی نمی دونه واقعا همه له شدن واقعا دلم سوخت

53 2
الهه

الهه

ای وای خدا صبر بده خیلی دردناکه

50 2
الهه

الهه

علت فقط و فقط بی کفایتی دولت عربستان هست و الا چرا باید همچین اتفاقی بیفته

46 5
حسام

حسام

اوناییکه که میگفتن حادثه جرثقیل فقط یک اتفاق بوده بازم میگن فقط یک اتفاقه همه اینا؟؟؟؟؟؟؟

62 6
سوسن

سوسن

آره واقعا..بازم فکرمیکنین اتفاقی بوده؟؟ دیگه اصلا جایی برای شک کردن نمونده..اصلا از کجا معلوم چیزی جلوی پای این زائرا ننداخته باشن؟؟یادتون باشه دشمن خیلی زرنگه...نباید ساده از کنارش گذشت..

57 8
سمیه

سمیه

خدا ال سعود رو لعنت کنه که همیشه دنبال ادم کشی هستن. این نواده گان جاهل نادان صدر اسلام هیچ وقت ادم نمیشن و همیشه خوی ادم کشی توشون هست

57 3
بهزاد

بهزاد

اين دولت عربستان همان آل يهود است و ياران و اصحاب شيطان و شيطانپرستان - اينان كساني هستند كه از داعش و وهابيت حمايت ميكنند و آرزوي از بين بردن شيعيان و در راس انان ايرانيها را دارند - زهي خيال باطل باوجود جوانان غيرتمند ايراني و سرداراني همچون حاج قاسم سليماني كه يادگار دفاع مقدس است انشاالله بزودي آل يهود و سقوط ازبين خواهد رفت شادي روح اين حاجيان حادثه ديده صلوات

57 5
فاطمه

فاطمه

ال سعود اگه مدیریت بلد نیستید از سردار سلیمانی یاد بگیرید که جمعیت بالای بیست میلیون نفر اربعین حسینی رو در کشور اشغال عراق در میان داعشا مدیریت کرد

60 7
محمد

محمد

درگذشت هموطنان عزيزرا به بازماندگان ومردم کشورم تسليت عرض مينمايم

59 2
اکرم

اکرم

سلام من واقعا ناراحت شدم دلیل این همه بی توجهی ها چیه ایا از روی عمد بوده واقعا نگران کننده خدا رحم کنه

36 0
دوست

دوست

سلام. ............واقعا ناراحت کننده است تسلیت جنت جایشان تصادفات جاده ای هم تلخه دوست همشهریامون انشاالله سالم باشن

0 0
حسین

حسین

جای تاسف داره با اینهمه امکانات و پولی که عربستان در اختیار داره باید وضعیت حجامون اینطوری باشه! اونا که رفتن بندگان خدا خانوادهاشون که بجای اینکه ازگشت عزیزنشون رو جشن بگیرین باید بفکر مراسم خاکسپاری باشن

40 2
قاسم تهران

قاسم تهران

باسلام وعرض تسلیت به همه مردم ایران ومردم مسلمان جهان بنظر من یک بسیج همگانی ویک وحدت جمعی جهانی باید به مدیریت بی لیاقت فعلی امورحج درعربستان پایان داده شود ویک شورای مدیریت ازتمام کشورهای شایسته مسلمان جهان تشکیل شود .

27 3
نسرین

نسرین

صمیمانه ترین تسلیت را همراه با قلبی اکنده از غم و اندوه به بازماندگان این عزیزان مظلوم که در راه انجام فریضه دینی جان باختند تقدیم میدارم .امیدوارم از این حوادث تلخ درس بگیریم و در سالهای بعد با برنامه ریزی دقیقتر از سوی همه مسیولین مراقبت های خاص جهت حمایت همه زوار خانه خدا صورت پذیرد

28 2
یک دوست

یک دوست

سلام حج یه واجب دینیه و عدم کفایت دولت عربستان در برگذاری اون ربطی به برداشتهای ما نداره دوست عزیزی که نگران فقرا هستی آیا وقتی به مراسمهایی که این روزا به مناسبت عروسی و تولد و غیره میرین همین نظر رو به بقیه میدین؟ یا وقتی کسی میره به سفرهای چر هزینه خارج از ایران؟ اگر این نظرات رو به اونها هم منتقل میکنین دست گلتون درد نکنه. آیا اگر خدای نکرده یه هواپیما که از ایران به مقصد یه کشور دیگه میره سقوط کنه بازم به نظرتون خدا داره میگه به اون کشور نرین؟ در اینکه مومنین قلیل هستند و کمتر کسی هست که حج واقعی رو برپا میداره شکی نیست چون آیه صریح قرانه اما واجب خدا واجب ه و اصلا در حد و اندازه ما نیست که از وجوب درش بیاریم. البته هستند انسانهای بزرگی که اصلا اجازه نمیدن که مستطیع بشن که حج بشهون واجب شه

31 39
وحید

وحید

امیرجان یک بار برن...ن چندین بار.......تو این شرایط ک عربستان مردم بیچاره یمن رو بمبارون میکنه پول ما کمک میکنه فقط بمب بخرن و بریزن رو سر اون مردم بیچاره

50 8
آیدین

آیدین

من به همه مسلمونای عزیز تسلیت میگم خدابه خونوادهای کشته ها وهمه ما صبر بده

42 5
مجید

مجید

حوادث پی در پی در حج امسال خیلی مشکوک میزنه

32 5
سوسن

سوسن

آره همینطوره...این همه اتفاقای مشکوک و وحشتناک اونم تو مکه؟؟؟بخدا ترس داره..ببینیم چیکارکردیم که اینطور داره پیش میره؟؟؟

22 7
حسن

حسن

من فکر میکنم این عربستانیها دشمن ما شدن . این دومین حادثه بود . خدا سومی را بدور کنه . وحاجیان سلامت برسند

28 5
مهدی

مهدی

تسلیت به همه باز ماندگان حادثه و صبر بر ایشان از خداوند متعال مسئلت داریم واقعا این حوادث بیشتر عمدی و بی کفایتیشونه نشون میده

27 3
ناشناس

ناشناس

مرگ بر ال سعود که بخاطر قدرت نمایی ای این حادثها را بوجود می آورد این حادثها به عمد است روح همه کشته شدگان حج امسال شاد

30 5
سجاد

سجاد

واقعا سخته...به بازمانده هاشون تسلیت میگم

30 0
فاطمه

فاطمه

خدایا!خودت به داد مسلمان ها برس. خودت کمک کن این حادثه غم انگیز آغاز یه تحول اساسی باشه به سمت سقوط آل سعود به سمت عزت مسلمانها خدایا یه کاری کن که حج که واجب الهی است راهی برای قدرت گرفتن و بال و پر گرفتن ظلم آل سعود نباشه

29 2
احسان

احسان

خدا این رژیم بی کفایت و خاین را از بین ببرد و نابود کند . خدا لعنتشون کنه. امام زمان دیگه ظهور کن. به بازماندگان این حادثه تسلیت می گویم.

28 2
حسین

حسین

سلام علیکم.برادر عزیزو ارجمند جناب امیرخان به مردم خوب و بزرگوار کشورم همیشه و در همه حال توسط سعودیها بدترین بی حرمتیها شده ومیشود.یک نمونه بارزش حتک حرمت به دو نوجوان کشورمان و صدها موردی که تا حالا پیش آمده........درسته حج مانند نماز واجبه ولی میشه چند سالی حجاج اعزام نشود قطعا سعودیهای وهابی تلنگری خواهند خورد.

51 6
حانیه سادات

حانیه سادات

آقاحسین چه حرفامیزنیا!مگه اونابااون همه ثروتشون محتاج پول ماایرانی هستندیاعاشق چشم وابروی ماهستن که تلنگربخورن اگه مانریم اونابه بزرگ ترین آرزوشون میرسن.اونابااین که ماهرسال حج واجب میریم توی دنیانبلیغ میکنن ماکافریم اگه نریم که دیگه خودمون هم به این تبلیغاتشون کمک کردیم!!

0 0
مرتضی

مرتضی

خداوند همه آنها را بهره مند از رحمت بی اندازه اش کند کاش در زیاراتمان حوصله بیشتری به خرج بدیم

16 3
...

...

واقعا فکر میکنید همه ی حوادث از اول تا به امروز که اتفاقی و سهوی بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

45 3
مریم

مریم

خدا لعنت کنه آل سعود رو....

50 5
امیر

امیر

من خیلی ناراحت شدم.به خانواده هاشون تسلیت میگم. خدا صبر بده.

37 3
نیکو

نیکو

خدا به خانواده هاشون صبر بده .متاسفم

33 3
سارا

سارا

واي خداااااااااااا دلم اتيش كرفت

37 6
الی

الی

الهی بگردم خیلی حادثه ی دردناکی بود خداوند بزرگ ومنان به خانواده هایشان صبر بدهد. مرگ بر سعودی ها.

43 5
لیلا

لیلا

لعن الله علی ال سعود

67 3
محمد

محمد

میخواستم بدونم مسولین کاروانها در قبال حجاج چه وظیفه ای دارند

28 5
علی

علی

با عرض تسلیت خدمت تمام خانواده عزیزان کشته شده. حج آرزوی بسیاری از مسلمان است، لطفا به نظرات دیگران احترام بگذارید و به جای آرزوی قبولی مناسک حجشون از گفتن جملاتی مثل، پولتون خرج مستمندها بکنین و به فقرا کمک کنین خودداری بفرمایید، حج هم در صورت استطاعت مالی واجبه و صد البته کمک به همنوع هم کار ارزشمندیه و هر کاری در جای خودش ارزشمند و مهمه.

27 46
احمدولیزاده ا

احمدولیزاده ا

خداوندابه وابستگان کشته شده کان صبربده

43 4
شهروند

شهروند

و در این آیات نشانه ای است برای اهل تفکر

34 9
علی

علی

اخه شوخی شوخی با خونه خدا هم شوخی واقعا بعضی دیگه شورشو در اوردن برید توبه کنید ما مثلا کشورمون مسلمانه هر کی باید خودش نهی از منکر رو اجرا کنه بزنید تو دهن ان کسایی که به دینتون و شخصیت دینی شما توهین می کنه.ما در سایه اقا. و زیر نظر امام زمان در پناه حق از ارمانهای دینی و انقلابیمون دفاع میکنیم تا دشمن بدونه ملته من یعنی افتخار به دین و رهبریه اسلامی

22 67
علی

علی

تو کشور خودمون هم که مردم میرن زیارت همین اتفاقا زیاد می افته چرا تو کشور های غربی از این اتفاقا نمی افته تازه ما میگیم اونا بی دینن درسته امام زاده ندارن ولی اونا هم جاهای مقدس دارن..چون مردم چند دقیقه فکر نمیکنن اصلا چرا باید هم دیگه رو هل بدن به چی می خوان برسن خدا از رگ گردن به ما نزدیکتره خدا خودش اینو گفته .تو مشهد هم که مردم میرن زیارت همین جوریه.

76 21
مليحه

مليحه

با اقاي علي موافقم. خدا به بازمانده هاشون صبر بده و عاقبت همه ما رو به خير كنه.

0 0
محمد

محمد

بادرودوسلام برتمامی درگذشتگان حادثه مناوطلب صبربرای بازماندگان داغ دیده خطاب به بازماندگان عرض می کنم که همه انسان هاروزی این دنیای فانی رووداع خواهندکرد.چه سعادت بزرگی که بالباس احرام درمراسم منا درروزعیدقربان دعوت حق رالبیک گفتن وبه معنی واقعی کلمه قربانی خالق شدن.اسلام حق است وبا این حوادث ذره ای به حقانیت آن خدشه واردنمی شود.خون مسلمانان مایه رشداسلام خواهدبود وبه خواست خدابا حکومت منجی عالم بشریت حضرت قائم (عج الله تعالی فرجه الشریف) حقانیت اسلام برهمه عیان خواهدشد.وظیفه همه ماپیداکردن طریق حق و قدم گذاشتن درآن وادامه راه تاآخرین نفس است.واین به دست نمی آیدمگربا استعانت ازکتاب آسمانی قرآن واهل بیت حضرت خاتم(صل الله علیه وآله).

1 1
عبدااله

عبدااله

سلام دوستان غم دیده بیایدوسفارش کنیم به اطرافیانمان بادلی پاک وشکسته که بعدازهروعده نماز ودعاهایی مثل ندبه وزیارت عاشورا ووو...دست به دعابرداریم که خدای کریم ورحیم نسل ونژاداین وهابیون را نابود کنه وظهوره اقاامام زمان رانزدیک کنه انشالا

1 1
زینب

زینب

حسینیا خودشونو برای دفاع از اسلام آماده کنن اینم یکی از نشانه های ظهور آقاست...

1 0
ابراهیم

ابراهیم

با سلام و تسلیت مثل اینکه حضور ولیعهد عربستان به همراه خدم و حشم و ... باعث این ازدحام و حادثه شده است.

1 0
امیر

امیر

اینا همش بازیهای سیاسی آمریکا و انگلیسه برای اختلاف بین مسلمونا و رسیدن به منافعشون با ایجاد بحران تو خاورمیانه

1 0
ناشناس

ناشناس

صد بار اگر به کعبه روم روز رستخیز اینم بس افتخار که من کربلائیم

0 0
علی

علی

تسلیت میگم واقعا حادثه دلخراشی بود،لعنت خدا بر ال سعود، خدا لعنت کندباعث و بانی این حادثه را،مرگ بر دشمنان اسلام،یا صاحب الزمان زودتر بیا

0 0
ناشناس

ناشناس

میخواستم بدونم دولت سعودی هاچه پاسخی دارن؟یعنی چی که به عهده حجاج بوده.نباید ساده گذشت.مسوولین فکری کنن

0 0
محمود

محمود

وحشتناکه.کی باید جواب گو باشه?

0 0
محمدرضا

محمدرضا

لعنت الله علی آل سعود

0 0
زهرا

زهرا

الهم عجل الولیک الفرج

0 0
سيما

سيما

بسيار متاسفم. و از صميم قلب براي درگذشتگان ارزوي مغفرت و براي خانواده هاي داغدار شان صبر ارزومندم. اين اتفاق اتفاقي دردناك و فاجعه ايي فراموش نشدني است.

0 0
.،_

.،_

اصلا طبیعی نیست که این ادمای قوی هیکل ،بندگان خدا اینطوری عین برگ رو هم افتادن. انگار گاز بیهوشی تو هوا بوده. از این عربستان لعنتی همه چی بر میاد

0 0
داش علی

داش علی

آیا میدانستید حادثه ی برخورد هواپیما با برج دوقلو هم در 11 سپتامبر اتفاق افتاده ساعت 10:8 دقیقه؟؟؟ به این فکر کرده اید که چرا سقوط جرثقيل هم در 11 سپتامبر و ساعت 10:18 دقیقه رخ داده ... از نگاه من این دقیقا شبیه کار های فراماسونرها هست که در یک تاریخ و یک ساعت خاص اتفاق افتاده شما

0 0
علیرضا

علیرضا

مردم ایران منتظر زاعر هاشون هستند ولی جنازشون میاد

0 0
امیر

امیر

دوستان مراقب باشید تو این نظرات منافق هم ممکن باشه و صدمه بزنه، حرفایی مثل پول رو خرج بمب میکنن بوی حیله میده به رای ها نمیشه اطمینان کرد و ... .

0 0
حسن شهر جدید سهند

حسن شهر جدید سهند

سلام من برای بعضی از دوستان در بالا متاسفم که تاحالافکرشو نکردن که حج واجبه یانه؟ البته شاید این اتفاق شوم نمیافتاد بحث حج نمیشد. اگر کسی معنی حج را بداند هیچ از حج انتقاد نمیکند . به فرموده خداوند متعال ورسولش کسی که توان مالی والبته معنوی داشته باشد وحج نرود مسلمان نیست . البته با پولی که برای حج میرود باید خمس وزکات همان فقیر وفقرا را که بحث آن را میکنید بپردازد . در آخر تسلیت خویش را برای خانواده های اراز میدارم با تشکر

0 0
پری

پری

واقعا خیلی دردناکه .خدالعنت کنه آل سعودو که آدم کشی براشون انقدراحته...

0 0
علی

علی

سلام از کجا معلوم که این حوادث برا کشتن ایرانیها نباشه چون درصد کشتهای ایرانی خیلی بالاست

0 0
مهران غریبوند

مهران غریبوند

به زور نمیشه حکم خدا رو تغییر داد.باید علت بررسی شود تا از وقوع یک چنین حوادثی جلوگیری کرد.اگر کسی زیر تیغ جراحی مرد میشود جراحی را ممنوع کرد؟

1 0
سالاری

سالاری

کار وهابی ها بوده همه حوادث عمدی بوده

0 0
محمود

محمود

لعنت الله علی القوم الظالمین -انشاِالله بزودی ال سعود به ال سقوط مبدل خواهد شد.از جای جای دنیا انسانهای پاکدل با هزار امید وارزو خود را به حرم امن الهی که تمام عمر قبله شان بوده میرسانند و باید نظاره گر حکومت فاسق وعیاش ال سعود باشند که ذره ای به حاجیان وکلا "به غیر ال سعودارزش واحترام قایل نیستند و جان وعرض و ناموس مسلمانان را به عمد به مخاطره میاندازند . ایا وقت ان نرسیده مسلمانان جهان از خواب غفلت بیدار شوند و کعبه را از لوث وجود خاندان پلید سعود امریکایی پاک سازند؟؟؟

0 0
یاس

یاس

سلام با عرض تسلیت به تمام باز ماندگان حادثه روز عید قربان شیعه باید حضور داشته باشد اگر مقداری دقت و صبر و حوصله و رعایت حقوق دیگران ،غلبه بر ترس و استرس هم باشد شاید این تعداد گشته کمتر میشد

0 0
ایرانی

ایرانی

بهتره دوستانی که مایل به کار خیر هستند از هزینه سفرهای آتالیا واستانبول ودبی و.. وماشینهای لوکس وآپارتمانهای لوکس خودش بزنند نه اینکه حج واجب خدارا زیر سوال ببرند.این کار هم توطئه استعمار است .آب به آسیاب دشمن نریزیم.عربستان از خداشه که مابه حج نریم.

0 0
هستم پس هستم

هستم پس هستم

با عرض تسلیت به همه مسلمانان و لعنت بر ال سعود در اینجور شرایط باید مدیریت شده رفتار کرد به نظر من هم دوستانی که میگن نباید حج رفت درست میگن هم دوستانی که میگن حج واجبو به جا اورد ما میتونیم فقط اونایی که سنشون بالاست رو بفرستیم حج و اونایی که هنوز جوونن تا موقعی که اوضاع عربستان درست بشه و سر عقل بیان رو بعدا برن

0 0
مژده

مژده

بايد فعلا حج متوقف بشه گردن عربستان كلفت تر ميشه.از كجا معلوم اون دنيا شماتت نشيم چرا آب به آسياب دشمن ريختيم.داعش ژرور و شيعه كش اند

0 0
ایرانی

ایرانی

تسلیت ب خانواده های داغدار و رهبر بزرگ و تمام ملت شیعه بدلیل ازدست دادن هموطنانمان و تبریک بدلیل اینکه کنار خانه ی پروردگار نفس های امید بخششان پایان یافت . بی کفایتی و بی مدیریتی و بی برنامگی آل سعود نه تنها برای ما مسلمانان بلکه برای کل جهان اثبات شد . شک نداشته باشیم همه ی کشور ها ب این نتیجه رسیده اند ک قرآن تنها راهنمای انسان الله تنها خالق انسان است و شاهد تمام نشانه های الهی هستند آنها راه بازگشت را نمی پذیرند ( فقط ب دلیل منافع خود)

0 0
مریم

مریم

دوستان. کاملا مشخصه که اینم یه توطئه ی دیگه از طرف وهابیهای کثیفه.از این کارشون چند هدف دارن: یکی انداختن ترس و وحشت از ناامنی در دل زائران تا از این طریق به خیال خام خودشون متقاضیان حج کم بشه. یکی اینکه بهانه کننن که حجاج رعایت نظم رو نمیکنن و باید تعداد حجاج در هر سال کمتر بشه. و یکی اینکه به هر ترتیبی هست مسلمونای واقعی رو از بین ببرن. فرقی نمیکنه شیعه باشند یا اهل سنت. تمام هدفشون کم رنگ کردن و به تدریج محو حج و اسلام هست. زهی خیال باطل.این شاهزاده ی .... که راه رو میبنده تا هیکل نحسشو برسونه به سمت مرلسم رمی جمرات نه تنها حجش قبول نیست بلکه همه ی اونجا رو هم به نجاست کشیده. رفته اونجا به شیطان دست یاری بده نه سنگ بزنه. خدا لعنتشون کنه

0 0
جواد

جواد

آیا وقت آن نرسیده که مسلمانان جهان دست در دست هم گذاشته ومتحد شوند و مکه مکرمه را از چنگال ابوسفیانهای زمان خارج کنند؟ مکه را فتحی دیگر لازم است.

1 0
ناشناس

ناشناس

وجوب حج شرایط دارد اگر محقق نشود واجب نیست - استطاعت مالی - عدم خطر جانی - عدم خطر مالی

0 0
محمد

محمد

وقتشه امام زمان بیاد دیگه برای ظهورش دعا کنیم

1 0
سید علی اکبر

سید علی اکبر

خدایا دست ما که کوتاه است نگذار در حریم امن تو شیاطین سربلند شوند

1 0
حسن

حسن

لطفا نام اشخاص کاروان شهر و...گزارش شود

2 0
فهيمه

فهيمه

خيلي دلم گرفت .... همش به اين موضوع فكر ميكنم ، خدا به بازمانده گان صبر بده و باعث و باني اين كشتارو لعنت كنه

2 0
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .