نمناک اخبارحوادث علت “حادثه منا” حضور پسر شاه عربستان بود
حادثه منا ، حادثه منا در عربستان
علت “حادثه منا” که با کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از زائران خانه خدا همراه بود توسط روزنامه الدیار لبنان حضور کاروان جانشین ولی عهد سعودی در سرزمین منا اعلام شد.
تاریخ انتشار : 2 مهر 1394

 علت حادثه منا

روزنامه «الدیار» لبنان در گزارشی، علت مرگ بیش از 1000 حاجی در سرزمین «منا» در پنج کیلومتری مکه مکرمه را حضور کاروان پر خدم و حشم «سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولی عهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع در مرکز منا دانست.

این روزنامه نوشت:مقامات عربستان سعودی تلاش می کنند خبر عبور کاروان رسمی را که به کشته شدن حدود 1000 حاجی و مصدومیت بیش از 2000 حاجی بیت الله الحرام منتجر شد، مخفی کنند.

الدیار افزود:حقیقت این است که هنگام ازدحام حجاج در منا، محمد بن سلمان تصمیم گرفت در این مراسم شرکت کند، پس با کاروانی شامل 200 نیروی ارتشی و 150 نیروی پلیس که از همه طرف آن را اسکورت می کردند وارد جمعیت شد و به مرکز منا رسید. در این لحظه جهت حرکت حجاج تغییر و حتی به جهت عکس حرکت اولیه تبدیل شد تا بسرعت ازدحام شدیدی میان حجاج حاصل شد.

 

این روزنامه لبنانی افزود:فاجعه از همین جا آغاز شد و پسر شاه سفرش را پایان داد و بازگشت اما فاجعه خیلی بزرگ بود. حجاج به همدیگر فشار می آوردند و ناخودآگاه بر زمین می افتادند حال آنکه هزاران حاجی دیگر آنان را زیر پا له می کردند و شمار کشته ها از 10 و 20 حاجی شروع شد تا به صدها حاجی رسید و اکنون رقم به بیش از 900 کشته رسیده است و صدها حاجی هم مصدوم شده اند که هر چند دقیقه تعدادی جان خود را از دست می دهند.

دستور شاه برای مخفی ماندن خبر و اعدام کسانی دیگر به عنوان مسبب

الدیار در ادامه ادعـا کـرد:سلمان دستور داده تا لیستی از مسئولان برگزاری سفر حجاج در منا تهیه شود به این عنوان که آنان مسبب مرگ حدود 1000 حاجی شده اند. او دستور داده که گردن آنان ظهر فردا (جمعه) که 28 مسئول هستند، زده شود.

به ادعای این روزنامه، دادگاه شرعی عربستان علیه آنان حکم داده و حکم مقابل حجاج اجرا خواهد شد چرا که وزیر کشور گفته که هرگز نخواهیم پذیرفت که چنین حادثه ای در سال آینده نیز تکرار شود.

الدیار در ادامه با اشاره به اعتراض ایران نوشت که تهران، سفیر عربستان را فراخوانده و علت حادثه را عدم برگزاری درست مراسم و حضور کاروان رسمی در جهت عکس حرکت حجاج دانسته است.

این روزنامه در پایان نوشت:آیا عربستان سعودی جرأت اعلام حضور کاروان رسمی را دارد یا اینکه موضوع را مخفی خواهد کرد زیرا جانشین ولی عهد مسئول حادثه است. البته که نتیجه تحقیقات به جانشین ولی عهد نمی رسد و هزاران حاجی که کشته شدند قربانی تکبر و عدم برگزاری مناسب مراسم حجاج خواهند شد و مسئول این واقعه 28 مسئول برگزاری مراسم حجاج اعلام خواهد شد.

تصاویر حادثه منا

 

حادثه منا در عربستان

 

کشته شدگان رمی جمرات

 

حاجیان کشته شده

حادثه امروز منا

 

دلیل حادثه منا

حادثه منا ، علت حادثه منا مشخص شد

علت “حادثه منا” حضور پسر شاه عربستان بود
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 106
برگرفته از فارس - / م ، ک
این مطلب مفید بود ؟ 96 10
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف