نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها چه کسانی نباید در فصل بهار حجامت کنند؟
حجامت ، حجامت در فصل بهار
اگر در فصل بهار قصد انجام حجامت دارید بهتر است برخی نکات را در این باره بدانید زیرا برخی افراد مجاز به انجام حجامت نیستند.
بازدید : 5,004 نفر

حجامت در فصل بهار

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی ازبیماری ها بکار می رود ودارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله ومورد تایید و تاکید اسلام می باشد.

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی انجام حجامت در فصل بهار را منوط به شناخت مزاج افراد دانست و گفت:لازم است قبل و بعد از حجامت نکاتی مد نظر قرار گیرد.

حجامت

عواقب حجامت در فصل بهار


رضا زاداسماعیلی محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت:در طب سنتی هیچ درمانی جایگزین اعمال یداوی نمی شود؛ به عنوان مثال نمی توان غذادرمانی را جایگزین حجامت کرد، چرا که حجامت سیستم ایمنی بدن را کاملا تحریک می کند. این در حالی است که با پرهیز و اعمال تغییرات در رژیم غذایی نمی توان به این مقصود دست یافت.


وی ادامه داد:متاسفانه امروزه تبلیغات زیادی در خصوص تشویق افراد به انجام حجامت صورت می گیرد، اما باید دانست که تمامی افراد مجاز به حجامت کردن نیستند و حتی برخی از مراکز به اصطلاح بنیانگذار حجامت در کشور بدون توجه به خلط غالب فرد از داروهای منضج و مسهل استفاده می کنند.


این محقق و پژوهشگر طب سنتی با بیان اینکه حجامت تحت تاثیر عواملی مانند نحوه قرار گرفتن ماه در آسمان، زمان انجام آن (از نظر فصل، ماه، روز و ساعت) قرار دارد، عنوان کرد:حجامت نیازمند تدابیری است که قبل و بعد از انجام آن مد نظر قرار می گیرد که برای دانستن و رعایت این دستورات افراد باید به پزشک حاذق مراجعه کنند.


زاداسماعیلی در خصوص اشخاصی که ترس از انجام حجامت دارند، افزود:این گروه از افراد می توانند با توجه به اینکه چه مزاجی دارند تحت نظر پزشک ماهر برای فروکش کردن طبع غالبشان و اعتدال طبع خود از برنامه غذایی خاصی پیروی کنند.
وی توصیه کرد:یک ماده غذایی واحد می تواند 2 اثر متفاوت را در افراد دارای طبع های مختلف داشته باشد. برای مثال مصرف آب انار در شخصی که غلبه صفرا دارد منجر به کاهش غلظت خون می شود، ولی افراد دارای غلبه دم نباید این نوشیدنی را مصرف کنند، زیرا نوشیدن آب انار افزایش غلظت خون را در این گروه از افراد به همراه دارد.


این محقق و پژوهشگر طب سنتی تاکید کرد:افراد دارای طبع سرد و تر نباید به منظور چربی سوزی و رفع چاقی از لیموترش استفاده کنند، زیرا مصرف این میوه علاوه بر اینکه در لاغری آن ها موثر نبوده بلکه سبب مشکلات گوارشی و سوء هاضمه در این گروه از اشخاص نیز می شود.


زاداسماعیلی یادآور شد:افرادی که مزاج سرد و تر دارند باید از انجام حجامت اجتناب کنند، زیرا این گروه از اشخاص اغلب ضعیف و دچار کم خونی بوده بنابراین با حجامت کردن دچار افت فشار خون می شوند؛ این اشخاص می توانند در صورت نیاز بر حسب صلاحدید پزشک معالجشان از بادکش گرم و خشک استفاده کنند.

چه کسانی نباید در فصل بهار حجامت کنند؟

چه کسانی نباید در فصل بهار حجامت کنند؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 17
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 15 2
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف