نمناک اخبارفرهنگ و هنر حذف تصاویر حضرت عباس(ع) از فیلم رستاخیز
فیلم رستاخیز ، عکس حضرت عباس
در پی افزایش انتقادات از به نمایش در آمدن تصاویر حضرت ابالفضل(ع) و برخی از بزرگان حاضر در قیام عاشورا در فیلم رستاخیز مقرر شد این تصاویر از این فیلم حذف شود.
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1392

فیلم رستاخیز ساخته احمدرضا درویش که در جشنواره امسال فیلم فجر بسیاری از جوایز را به دست آورده با حاشیه هایی مواجه شد.

برخی منتقدان ضعف فیلم نامه و محتوا را مورد توجه قرار دادند و برخی علما و مداحان از به نمایش درآمدن تصاویر حضرت ابالفضل(ع) و برخی دیگر از بزرگان حاضر درقیام عاشورا انتقاد کردند.

لوکیشنی از فیلم رستاخیز ساخته احمدرضا درویش


در این میان بیشترین  انتقادات را مراجع عظام تقلید و علما داشتند که خواستار بازنگری در محتوا و مفاهیم فیلم و عدم نمایش تصاویر حضرت ابالفضل(ع) و دیگر بزرگان حاضر در قیام عاشورا شدند، آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار با وزیر کشور نسبت به فیلم رستاخیز و برخی حرکات در جشنواره فیلم فجر انتقاد کردند و بیان داشتند:حاکمیت دین و ترویج ارزش های اسلامی از اصول انقلاب اسلامی است که انقلاب برای آن ایجاد شده است.
آیت الله صافی گلپایگانی ارتکاب خلاف شرع در جشنواره هایی نظیر فجر را نشانه فاصله داشتن این برنامه ها با اصل انقلاب دانست و افزود:متأسفانه بعضی از جشنواره های این دهه که با پول بیت المال انجام می گیرد خلاف شرع است و با اصل انقلاب فاصله دارد.
صحنه های نمایش داده شده از بزرگان دین اسلام در فیلم رستاخیز حذف شد.

بازیگر نقش حضرت عباس در فیلم رستاخیز


در پی اوج گیری این حاشیه ها و باوجود برخی شنیده های غیررسمی درباره سرانجام این فیلم، حسین نوش آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت نمایش "رستاخیز" به این جمله بسنده کرد:صحنه های نمایش داده شده از بزرگان دین اسلام در فیلم رستاخیز حذف شده و این فیلم با اصلاحات اکران عمومی می شود.
این اظهارنظر در حالی است که رییس سازمان سینمایی کشور پیشتر اعلام کرده بود نظرات مراجع را در این فیلم لحاظ خواهند کرد.
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این زمینه به راهکارهایی همچون استفاده از نورپردازی برای حذف چهره بزرگان از صحنه های حساس فیلم اشاره کرده بود.
 

حجت الاسلام علی ثمری

بر اساس این گزارش روز 28 بهمن 1392 حجت الاسلام و المسلمین علی ثمری صاحب کتاب «شرح شمع» که روزنگار و تاریخ تحلیلی عاشورا با نگاهی بر یکصدو پنجاه مقتل متقدم و متاخر است، طی بیانیه ای به فیلم «رستاخیز» اعتراض کرد.

متن کامل این بیانیه عبارت است از:

بسم الله الرحمن الرحیم

حادثه عاشورا صرفا یک حادثه و واقعه تاریخی نیست بلکه فرهنگ زندگی و سیره ی عملی دین مداری است.
در فیلم «رستاخیز» با نگاهی تک بعدی به عاشورا صرفاً به صورت شکلی و نه محتوایی پرداخته شده است. متاسفانه در بعد شکلی هم اشکالات مهمی وجود دارد که از آن جمله می توان به نمایش تصاویر امام زادگان واجب التعظیمی همچون حضرت قمر منیر بنی هاشم، حضرت علی اکبر، حضرت قاسم و حضرت علی اصغر علیهم السلام اشاره کرد.
مگر نه این که حضرت علی اکبر اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا به رسول الله است؟ پس چهره رسول الله را به تصویر کشیده اند؟!!!
به نظر می رسد دشمنان اسلام که متوجه اثرپذیری مردم ما از نهضت عاشورا و حادثه کربلا شده اند، خواسته یا ناخواسته عده ای را اجیر کرده اند تا این فیلم ساخته شود و بعد هم به عنوان فیلم برتر در سال روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و دهه فجر انتخاب شود.

لذا بر خود فرض دانستم تا در حوزه محتوایی به برخی از اشکالات عدیده فیلم مورد نظر اشاره کنم:
1) عاشورا پیام های بسیاری در حوزه های اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، دینی، جوانان، نوجوانان، زنان و پیران دارد که اصلا در این فیلم به هیچ یک از این پیام ها توجه نشده است.
2 ) انگیزه قیام اباعبدالله علیه السلام مغفول واقع شده است. برای مثال اتفاقات عبرت آموز مدینه، سخنان امام کنار قبر پیامبر با عوام و خواص، وصیت امام، هیهات من الذله امام و... اصلا مورد توجه قرار نگرفته است.
3 ) نقش خواص که در اطراف امام به طمع حکومت جمع شده بودند دیده نمی شود.
4) اتفاقات عبرت آموز مکه از قبیل طواف امام و سخنان ایشان مورد تحریف واقع شده است.
5) به جانفشانی کوفیان غیرتمند و فداییان حضرت حسین علیه السلام به صورت خلاف واقع نگاه شده است و اثری از رشادت های آنان نیست. مردانی همچون محمدبن کثیر ، هانی بن عروه، عبدالله بن یقطر و طوعه؛ آن شیرزن شیعی وفادار.
6) جناب مسلم فردی در زنجیر و سیاه چال با چهره ای کریه به تصویر کشیده شده است.
7) به خیانت خواص تاثیرگذاری مثل شریح قاضی، عمر سعد، شمربن ذی الجوشن و... هیچ اشاره ای ندارد.
8) حادثه تنبه حضرت حر کاملا تحریف شده و به شکلی مبهم و گنگ مطرح می شود.
9) وقایع اتقاقیه کربلا مانند؛ خطبه های امام، چگونگی حال و هوای اصحاب، وقایع عصر، نیمه و شب عاشورا همگی تحریف شده و نامفهوم ارایه می شود.
10) حوادث روز عاشورا نیز در این فیلم خلاف آنچه در مقاتل گفته شده به تصویر کشیده و تحریف شده است.
11) نکته عجیب که در این فیلم نشان داده می شود، هنگام معرفی یاران امام حسین علیه السلام توسط قمر بنی هاشم ، عبدالله بن عمر ( فرزند خلیفه دوم ) درمیان اصحاب امام است!!!
12) دلبری خواهر سلیمان بن سرد خزاعی از بصره تا کربلا و عاشورا از عبدالله بن حر، بخش قابل اعتنایی از این فیلم را به صحنه عشق بازی زمینی تبدیل می کند.
13) نحوه شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام کاملاً تحریف شده است و هیچ انطباقی با تاریخ ندارد.
14) نقش بی بدیل زنان به ویژه زنان اصحاب و اهل بیت پیامبر امحاء شده و هیچ اثری از اقدامات و نقش آفرینی شکوهمندانه آنان نیست.
خلاصه اینکه آن چه در این فیلم به عنوان حادثه عاشورا مطرح می شود با مفاهیم بلند و فرهنگ انسان ساز عاشورا هیچ گونه انطباقی ندارد وصرفا با بهره گیری از تکنیک های هنری جنگ و کارزاری به نمایش گذاشته می شود که هدف آن فقط خشونت است و کشتار.

بدر «روز رستاخیز» بازیگرانی از عراق، کویت، لبنان، و سوریه بازی کرده اند که معروفترین بازیگر عرب این فیلم جمال سلیمان بازیگر مشهور سوری است و در کنار او طلعت حمدی، رضوان عقیلی و فواد سرور از سوریه، داود حسین از کویت، یوسف شکرجی از عراق و فواد ابراهیم از لبنان ایفای نقش کرده اند.
 

فیلم رستاخیز


فیلمبرداری پروژه «روز رستاخیز» از 16 بهمن ماه سال 88 همزمان با اربعین حسینی در شهرستان بم آغاز شد و پس از پشت سرگذاشتن بیش از 250 جلسه فیلمبرداری در شهرهایی چون شهداد کرمان، اصفهان، شاهرود، رباط کریم و تهران 12 دی ماه 89 تمام شد.
«روز رستاخیز» از مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می کند. مدت زمان این فیلم که موسسه «فرهنگ تماشا» آن را تهیه کرده دو ساعت و 30 دقیقه برای نمایش است.
«روز رستاخیز» از 24 بازیگر که نقش های پیش برنده را به عهده دارد بهره برده و حدود 40 بازیگر دیگر و هفت بازیگر زن و مرد مهمان، مقابل دوربین حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری و علی برازنده فیلمبردار رفته اند.
 

بازیگران فیلم رستاخیز


آرش آصفی که با «روز رستاخیز» به سینما معرفی می شود، نقش «بُکِیر» فرزند حربن یزید ریاحی را به عنوان یکی از کاراکترهای اصلی این فیلم برعهده دارد.
پوریا پورسرخ،حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان،بابک حمیدیان، بهادر زمانی،انوشیروان ارجمند،علی جاویدفر، انوش معظمی،حمید جدیدی و میرطاهر مظلومی از بازیگران «روز رستاخیز» هستند.
از بازیگران زن فیلم که به عنوان بازیگر مهمان مقابل دوربین رفته اند می توان به شقایق فراهانی، مهتاب کرامتی، لیلا بلوکات و زهره حمیدی اشاره کرد.

فیلم رستاخیز ، حذف تصاویر حضرت عباس (ع) و بزرگان قیام عاشورا در فیلم رستاخیز

حذف تصاویر حضرت عباس(ع) از فیلم رستاخیز
: امتیاز : 4.4 تعداد رای : 52
برگرفته از تسنیم , جام جم , خبرآنلاین - /م
این مطلب مفید بود ؟
46 6
نظر کاربران
غلامرضا قراگوزلو

غلامرضا قراگوزلو

آقای درویشی عزیز مطمئن هستم که شما هم شیعه و هم دوست دار اهل بت و امام حسین هستید ولی روز عاشورا تنها روزی است که در کل تاریخ بشری کلمه لااله الله معنی شده است و برگ های زرین آن اهل بیت و شش ماهه حضرت امام حسین و نامردی های حرمله و شمر و یاران یزد هستند شما به دیدگاه خودتان کل سیستم و روز واقعه را تفسیر شخصی و به تصویر کشیدن شخصی نموده اید ولی در مورد این روز که اوج اسلام و پارسایی همه ادیان است نباید و نمی شود شخصی تصمیم گرفت واقعیت باید تمام و کمال همانند خود روز عاشورا به تصویر کشیده شود و باید از اهل فن و علما و مقاتل وبزرگی چون سید ابن طاووس کمک گرفت و باخواندن مطالب درست و مستندات درست فیلمی به این مهمی را ساخت من به عنوان یه دوست و یه بچه شیعه و عاشق امام حسین (ع) از شما عاجزانه درخواست می کنم اعتقاد مردم را به بازی نگیرید و از خیر پخش این فیلم بگذرید که جز ناراحتی بخش عمده شیعیان و عاشقان امام حسین چیزی در بر ندارد

پاسخ دادن 10 10
مجتبی

مجتبی

آقای درویشی توروخدا این فیلم رو پخش نکنید نگذارید عاشورا زیر سوال بره

پاسخ دادن 12 8
danial

danial

در فیلم سینمایی روز رستاخیز چهره ی مبارک حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام)، حضرت علی‌اکبر(علیه السلام)، حضرت قاسم(علیه السلام)، حضرت مسلم (علیه السلام)و حضرت علی‌اصغر(علیه السلام)به تصویر کشیده شده است.این درحالی است که این بزرگواران آن قدر کرامت دارند که کسی شایستگی قرار گرفتن به جای ایشان را ندارد.ماوقتی چهره ی یکی ازشخصیت های اسطوره ای رادر غالب یک فیلم می بینیم آن تصویر درذهن ها حک میشود و وقتی نام آن شخصیت آورده شود،تصویر بازیگری که آن نقش را ایفا کرده است در ذهن ما تداعی می شود،پس گناه است

پاسخ دادن 8 10
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف