نمناک سبک زندگیروابط عاطفی جزئیات قانون حذف نام همسر از شناسنامه بعداز طلاق
حذف نام همسر از شناسنامه ، طلاق
حذف نام همسر اول از شناسنامه با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه امکان پذیر است.

قانون حذف نام همسر اول از شناسنامه چگونه است

حذف نام همسر از شناسنامه دارای قوانین و جزئیاتی است . افراد زیادی هستند که بعد از طلاق خواهان حذف نام همسر از شناسنامه خود هستند. با توجه به اینکه یک زوج از هم جدا شده اند ولی هرگاه نظرشان به شناسنامه می افتد، یاد و خاطر دوران تلخ طلاق و جدائی برایشان تداعی می شود و این هنگام است که درصدد آن بر می آیند تا راهی بیابد که بتوانند نام همسر خود را از شناسنامه شان پاک کنند، چرا که تمایلی به ماندن نام همسر سابق خود در شناسنامه ندارند.

مطابق قانون چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.


ازدواج همواره به عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی افراد شناخته شده است.

از همین روی قانونگذار بر آن شد تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر از اسناد سجلی زن و مرد وضع نماید.

حذف نام همسر از شناسنامه بعداز طلاق

حذف نام همسر اول از شناسنامه 


هرچند که این مقررات خالی از اشکال نیست؛ اما به نظر می رسد که فواید آن بیش از مضرات آن خواهد بود.

حذف نام زن از شناسنامه مرد

مطابق این مقرره چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

در رابطه با این مقرره توجه به چند نکته قابل توجه است:

1. حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

2. اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفاً پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.

از طرفی دیگر اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه اینکه عمدتاً مسائلی اینچنینی در زمره خصوصی ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آن ها با خبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

3. از اطلاق واژه همسر دوم باید اینطور نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفاً در مورد اختیار نمودن همسر دوم امکان پذیر خواهد بود و نه ازدواج های بعدی، اما به نظر می رسد که علی رغم نقص این مقرره در این خصوص بتوان در ازدواج های بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده کرد.

حذف نام مرد از شناسنامه زن

مطابق آنچه گفته شد باید بیان داشت حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد.

این در حالی است که مطابق اطلاق عبارت و قید باکره بودن باید اینطور نتیجه گرفت، زنانی که ازدواج دوم و سوم دارند و نیز افرادی که ازدواج اولشان می باشد؛ اما باکره نمی باشند، نمی توانند ازین مقرره استفاده نمایند.

اما در مورد حذف نام زن یا مردی که فوت نموده است باید بیان داشت که اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه اش حذف کند.

این در حالی است که عمده ایرادی را که می توان نسبت به این مقرره وارد نمود این می باشد که هیچ اشاره ای به فرزندان نشده است، چه اینکه مطابق اطلاق مقرره فوق حذف نام زن یا مرد از شناسنامه دیگری یا خود حتی در صورت وجود فرزند نیز امکان پذیر خواهد بود، هرچند که نام پدر یا مادر در شناسنامه فرزندان درج خواهد شد.

جزئیات قانون حذف نام همسر از شناسنامه بعداز طلاق

جزئیات قانون حذف نام همسر از شناسنامه بعداز طلاق
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 89
برگرفته از خبرگزاری میزان / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 69 20
نظر کاربران
امید

امید

لعنت به هر چی طلاقه

پاسخ دادن 54 13
زینب

زینب

1سوال؟ خانم ها هم پس از ازدواج اسم همسرشون از شناسنامه حذف میشه؟

پاسخ دادن 46 23
محمد

محمد

بله حذف میشود در صورتی که به دادگاه مراجعه کنید و خواستار باشید دلیل محکمی داشتید باشید حذف میشود

پاسخ دادن 2 4
زهرا

زهرا

یعنی تا ازدواج دوم نمیشه اسم همسرسابق رو پاک کرد؟و اینکه تنهاشرط پاک شدن اسم همسرسابق باکره بودنه؟؟؟

پاسخ دادن 20 20
زهرا

زهرا

بله گلم واسه منم اسم لعنتی پاک نمیشه

پاسخ دادن 5 2
غزاله

غزاله

منم جدا شدم.و از جداییم پشیمونم.خدا روز جدایی براهیشکی نیاره.خاهشا قبل از طلاق مشاوره بگیرین و بیشتر فکر کنین.

پاسخ دادن 42 25
عباسی

عباسی

من هم جدا شدم ولی خوشحالم چون زن کثافتم بهم خیانت کرد . تشریف نحس و نجس کثافتش رو از زندگیم برد

پاسخ دادن 24 3
پریسا

پریسا

سلام من عقد بوده ام و حالا داریم طلاق میگیریم ولی دوشیزه نیستم ایا میتونم شناسنامه خودم رو عوض کنم تا اسمش از شناسنامم پاک شه یا نمیشه؟؟؟

پاسخ دادن 24 5
محمد

محمد

نه شما به خاطر دوشیزه نبودن به هیچ وجه تا زمان ازدواج مجدد نمیتونید شناسنامه جدید بگیرید و اسمشونو پاک کنید.

پاسخ دادن 1 1
رامین

رامین

سلام من دارم از زنم جدا میشم میخواستم بدونم اسمش از شناسنامم پاک میشه ؟ تو عقد داریم جدا میشیم و همسرم الانن دوشیزه نیست این باعث میشه اسمش بمونه تو شناسنامم؟؟؟

پاسخ دادن 8 4
ن

ن

سلام.اگ شناسنامتون قدیمی باشه میتونین بعد از جدایی اقدام ب شناسنامه جدید بکنین درغیراینصورت حذف نمیشه

پاسخ دادن 12 10
م

م

منم طلاق گرفتم ، این صحبتتون یعنی درصورتیکه شناسنامه قدیمی باشه درخواست شناسنامه جدید بدیم اسم همسر از شناسنامه حذف میشه؟

پاسخ دادن 24 26
ج

ج

من با یک بانو مطعلقه که دارای یک فرزند بوده عقد کردم الان ۴سال ازش جدا شدم میخواستم ببینم میتونم اسمشو از تو شناسنامم پاک کنم چه راه حلی هست ممنون

پاسخ دادن 5 5
Milad

Milad

خیلی راحت میشه اسم همسر پاک کرد در صورتی که بچه نداشته باشه ربطی به دوشیزه بودن نبودن نداره

پاسخ دادن 23 14
 mehrab

mehrab

من دوران عقد به صورت تفاهمی جداشدم و همسرم ازقبل باکره نبوده حالامیخوام از شناسنامم اسمش پاک بشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دادن 10 9
زهرا

زهرا

منم ۳ساله جدا شدم ازنامزدم اما دوشیزه نیستم نمیدونم چیکارکنم.خسته شدم به هردری میزنم ک پاک بشه اسمش اما راهی پیدا نمیکنم

پاسخ دادن 5 1
محمدراویزی

محمدراویزی

سلام.کسی که یک بار زنش طلاق داده و دوباره ازدواج کرده و دومی هم طلاق شده. چطور دوتا طلاق ها رو از شناسنامش پاک میکنن؟

پاسخ دادن 24 6
نگین

نگین

ببخشید من17سالمه و طلاق گرفتم حالا برای مدرسه و تحصیلم مشکل ایجاد شده چون با وجود اسم شوهرم در شناسنامه اجازه ورود به مدرسه عادی ندارم حالا باید چیکار کنم

پاسخ دادن 7 7
ناشناس

ناشناس

منم مشکل تورو داشتم الان ۱۹سالمه دوسال تحصیلی رو ب سختی گذروندم اما هیچ راهی وجود نداره ک پاک شه.مث یه درد چسبیده و جدا نمیشه لعنتی????

پاسخ دادن 0 0
م

م

باسلام
خانم های عزیز دقت کنند طلاق توافقی و درخواست طلاق از طرف زن به ضرر زن است. راه های دیگری برای راحت زندگی کردن وجود دارد.

پاسخ دادن 8 14
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف