نمناک فرهنگ و هنرچهره ها تاکید مهران مدیری بر سیاسی نبودن صحبت هایش در دورهمی
مهران مدیری ، برنامه دورهمی
صحبت های مهران مدیری در برنامه «دورهمی» واکنش ها و اعتراض هایی را در فضای مجازی به راه انداخته و برخی به جریانات سیاسی کشور نسبت می دهند.
تاریخ انتشار : 1 دی 1395

مهران مدیری :من نه خودم سیاسی ام نه حرفام

برنامه «دورهمی» شب 26 آذر با موضوع شجاعت به روی آنتن شبکه نسیم رفت.

در بخش پایانی برنامه مهران مدیری صحبت هایی درباره شجاعت بیان کرد که واکنش ها و انتقادات بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت و برداشت سیاسی از حرف های او شد.

مهران مدیری

حرف های مهران مدیری در دورهمی دردسر شد

مهران مدیری در اظهارنظری رسمی در تلویزیون، برداشت های سیاسی از موضع گیری اخیرش را رد کرد و ضمن بیان اینکه اساساً چهره ای سیاسی نیست، از عموم مخاطبان خواست که تا پیش از قضاوت درباره اظهاراتش، ابتدا از منظور و نیتش در بیان برخی تعابیر اطمینان حاصل نمایند.

 
برنامه دورهمی در شرایطی با موضوع شجاعت جمعه 26 آذر ماه از شبکه نسیم پخش شد که مدیری در کلام آخر خود حرف هایی زد که با تاویل و تفسیرهایی همراه شد؛ حرف هایی که البته ظرفیت بالقوه چنین برداشت هایی را داشت و برخی به شدت از ابهامی که در این گفتار بود، سواستفاده کردند.

مهران مدیری با اشاره به اینکه خیلی از مردم وقتی شخصی تصادف می کند نیز به او کمک ممی کنند، یادی از شهیدان کرد و متذکر شد که اما حتی نمی توانیم تصورش را کنیم که یه عده با چه جرأتی به عملیاتهای بی بازگشت می رفتند و شجاعت قهرمانان دفاع مقدس را به واسطه این سطخ از شجاعت در مسئولیت پذدیری تحسین کرد.
 
مجری و کارگردان دورهمی گفت:«اگر ما بودیم چه می کردیم؛ امروز که شرایط کاملاً عادیه جواب آن دل و جرأتهای خارق العاده را با سازشکاری و منفعت طلبی می دهیم. اگر دل و جرأت بعضی از کارها را ندارین؛ چرا پستهایی را می گیرید که انجام وظایفش دل و جرأت می خواهد! تو که نمی توانی بتمرگ خانه ات!»

پس از این سخنان، اکثر جریان های خبری موافق و مخالف دولت، این حرف های مدیری را به انتقاد مدیری از دولت یازدهم و به طور خاص حسن روحانی و محمدجوادظریف تعبیر کردند و در این زمینه به انتقاد یا حمایت از این کارگردان تلقی کردند.
 
مهران مدیری

برداشت سیاسی از حرفهای مهران مدیری

 
برخی موضع گیری های سال های پیشین مدیری در مجموعه های طنزش نظیر انتقاد از غنی سازی اورانیوم ایران در خارج از ایران در مجموعه طنز «شب های برره» و به طنز گرفتن اعتصاب مجلس ششمی های ردصلاحیت شده در «نقطه چین» باعث شده بود که مخالفان و موافقان مدیری بر این نکته که این حرف ها منشاء سیاسی داشته، تاکید بیشتری کنند و تنها تفاوت موضع گیری مخالفان و موافقان دولت، حمایت یا انتقاد از مدیری بود.
 
حواشی برای مدیری که این روزها فیلم سینمایی اش را می سازد، اینقدر افزایش یافت که در نهایت او برخلاف رویه اش در مدت بسیار کوتاهی چندین اظهارنظر در این زمینه داشت و پس از آنکه روابط عمومی «دورهمی» در اطلاعیه ای کوتاه تاکید کرد که منظور مدیری چنین نگاه سیاسی نبوده، شخصِ مهران مدیری نیز در گفت و گو با علی ضیا در برنامه «مثبت یک» تاکید کرد که قصد موضع گیری سیاسی نداشته و حرف های مطرح شده، یک نقد فرهنگی و اجتماعی بوده است.
 
مدیری در گفت و گوی تلفنی تاکید کرد:«فضای شبکه های اجتماعی، فضای به شدت عجیبی است و یک مقدار هر حرفی بزنید، برداشت سیاسی می شود. یک مقدار نیز کم لطفی مطبوعات به این مسائل دامن زد. برنامه دور همی یک برنامه فرهنگی و اجتماعی است و اگر چیزی گفته می شود، نه پشت پرده سیاسی دارد، نه از سازمان صداوسیما سفارش شده است. ما هر موقع درباره مسائل اجتماعی گفته ایم، از مدیرانی گفته ایم که کاری نمیکنند و سومدیریتی دارند. منظور این هاست و نمی دانم چرا چنین برداشتی شد. همچنان می گویم اگر کسی مسئولیتی در مدیریتی در زمینه ای دارد و نمی تواند کاری کند، برود و خانه اش بنشیند.»
 
مجری برنامه دورهمی افزود:«اینکه تعبیر شود ما در سطوح بالا حرفی زدیم، اصلاً نه من آدم سیاسی هستم، نه علاقه ای به این موضوع دارم و نه تخصصی در این موضوع دارم که بخواهم راجع به آن حرفی بزنم و همه کسانی که در رده های بالا زحمت می کشند، تلاش و همت شان قابل تقدیر است؛ کما اینکه دیدیدم روی برخی دوستان در مذاکرات یا هر چیز دیگری، چه سختی ای بود و چه فشار روانی ای را تحمل می کردند و چقدر اذیت شدند تا یک چیزهایی به ثمر رسید.»
 
مدیری تاکید کرد:«به هر حال من نه سیاسی ام، نه در این زمینه تخصصی دارم و اگر حرفی نیز می زنم، سیاسی نیست و به کسانی برنخورد و واقعاً هم برنخورد و یک عده آمدند جوی را بسازند. دورهمی و حرف هایی که میزنم صرفاً فرهنگی و اجتماعی است. هرکسی را برای کاری دست کردند. من فیلمسازی و کار هنری ام را می کنم و سیاسیون، سیاسی اند. امیدوارم قبل از قضاوت، از آدم بپرسند منظورت چه بود؛ من یا توضیح می دهم یا نه، بعد می توانند با تانک از روی آدم رد بشوند.»

تاکید مهران مدیری بر سیاسی نبودن صحبت هایش در دورهمی

تاکید مهران مدیری بر سیاسی نبودن صحبت هایش در دورهمی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از تابناک -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف