نمناک اخباراقتصاد 36 میلیون حساب بانکی مسدود شد
حساب بانکی ، حساب بانک
مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول شویی بانک مرکزی از مسدود شدن 36 میلیون حساب بانکی مشکل دار خبر داد.
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1394
بازدید : 4,997 نفر
عبدالمهدی ارجمندنژاد درباره وجود 38 میلیون حساب بانکی بدون شماره ملی در کشور گفت:اشخاص، به دو گروه اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تقسیم می شوند. اشخاص حقیقی ایرانی باید دارای شماره ملی باشند که این شماره یا بر روی کارت ملی آنها درج شده یا در مورد متولدین سال های اخیر، در شناسنامه. برابر قانون، ارائه خدمات بانکی به اشخاص حقیقی ایرانی مستلزم احراز هویت وی توسط بانک یا موسسه اعتباری و از جمله درج شماره ملی شخص در سوابق مربوط است.
 
مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول شویی بانک مرکزی اظهار داشت:اشخاص حقوقی ایرانی نیز باید هر یک دارای شناسه ملی اختصاصی باشند که به موجب آئین نامه های متعدد هیات وزیران، ارائه آنها به بانک/موسسه اعتباری برای دریافت خدمات بانکی ضروری است. چنانچه شخص، از اتباع بیگانه باشد ـ اعم از شخص حقیقی یا حقوقی ـ باید برای دریافت خدمات بانکی، شماره فراگیر اتباع خارجی را به بانک/موسسه اعتباری ارائه کند.
 
ارجمندنژاد افزود:برابر آخرین آمار اخذ شده از بانک ها و مؤسسات اعتباری در پایان تیرماه سال جاری، کل حساب های بانکی بالغ بر 410 میلیون و 661 هزار و 216 حساب است که این تعداد شامل حساب های متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی است. از این تعداد، 372 میلیون و 102 هزار و 60 حساب دارای شماره ملی یا شناسه ملی و یا شماره فراگیر اتباع خارجی هستند. بنابراین، تعداد حساب های بانکی فاقد شماره ملی، شناسه ملی یا شماره فراگیر اتباع خارجی 38 میلیون و 559 هزار و 156 حساب است که از این تعداد، صرفاً 2 میلیون و 442 هزار و 171 حساب فاقد شماره، فعال هستند و بانک مرکزی در حال پیگیری مراتب برای مسدود کردن این حساب ها است و 36 میلیون و 116 هزار و 985 حساب هم اگرچه فاقد شماره هستند، لیکن مسدود شده اند تا در اولین مراجعه مشتریان به بانک ها و مؤسسات اعتباری، شماره یا شناسه آنها اخذ و در سوابق درج شود.
 
بانک مرکزی ایران
 
 این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد:تعداد کل حساب های اشخاص حقیقی ایرانی 400 میلیون و 101 هزار و 48 حساب است و از این تعداد، 366 میلیون و 394 هزار و 458 حساب دارای شماره ملی و تعداد 33 میلیون و 706 هزار و 590 حساب فاقد شماره ملی است. از این تعداد، 33 میلیون و 219 هزار و 853 حساب مسدود شده تا دارندگان آنها در اولین فرصت، اطلاعات لازم را برای تکمیل پرونده های خود در بانک یا موسسه اعتباری تکمیل کنند و صرفاً تعداد 486 هزار و 737 حساب فاقد شماره ملی متعلق به اشخاص حقیقی در کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری وجود دارد که فعال است.
 
وی تصریح کرد:به عبارت دیگر، از مجموع 410 میلیون و 661 هزار و 216 حساب بانکی در کشور، تنها 486 هزار و 737 حساب یعنی حدود 0.12 درصد (12 مورد در هر 10.000 حساب بانکی) متعلق به اشخاص حقیقی ایرانی در کشور دارای فعالیت است که فاقد شماره ملی است. البته با توجه به پیگیری های بانک مرکزی، این حساب ها به سرعت در حال کاهش هستند و امیدواریم در آینده نزدیک، این تعداد به صفر برسد.
 
ارجمندنژاد خاطرنشان کرد:اینکه از حساب های فاقد شماره یا شناسه ملی برای اهداف و یا مقاصد پول شویی استفاده می شود، ذکر این نکته ضروری است که نداشتن شماره یا شناسه ملی نباید به معنای انجام عملیات پول شویی از طریق آن حساب ها تلقی شود. این نتیجه گیری، بسیار اشتباه است و علاوه بر اینکه موجب تشویش اذهان عمومی می شود، می تواند تبعات منفی برای کشور و اقتصاد آن در پی داشته باشد. پول شویی ممکن است حتی از طریق حساب هایی که دارای شماره یا شناسه ملی هستند نیز انجام شود. بنابراین، درخواست بنده از برخی اشخاصی که دارای اطلاعات کافی و دقیق نیستند این است از این گونه اظهار نظرهای جنجالی که ممکن است به اعتماد مردم به نظام بانکی کشور آسیب بزند، پرهیز کنند.
 
مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول شویی بانک مرکزی درباره دلایل وجود حساب های بانکی فاقد شناسه ملی افزود:این امر، علل مختلف و متعددی دارد. به عنوان مثال، برخی بانک ها و مؤسسات اعتباری مجاز که در راستای ساماندهی مؤسسات غیر مجاز، اقدام به جمع آوری آنها کرده اند، حساب های فاقد شماره یا شناسه ملی آنها را نیز به ارث برده اند که در بسیاری از موارد، دارندگان حساب های فاقد شماره هنوز برای تکمیل اطلاعات پرونده های خود به مؤسسات ادغام کننده رجوع نکرده اند. حدود نیمی از حساب های متعلق به اشخاص حقیقی ایرانی که فاقد شماره ملی هستند یعنی بیش از 200 هزار حساب، در همین گروه قرار دارند.
 
به گفته وی، علت مهم دیگر این است که بسیاری از این حساب ها، راکد و غیرفعال هستند و دارندگان آنها مدت ها است که به آن رجوع نکرده اند وگرنه بانک ها و مؤسسات موظف اند در اولین مراجعه شخص به بانک، اطلاعات حساب شخص را بر اساس مقررات ابلاغی از سوی بانک مرکزی تکمیل کنند. به عنوان مثال، برخی اشخاص دارای حساب های متعددی هستند که قبل از الزام به اخذ شماره یا شناسه ملی در کشور افتتاح کرده اند ولی شخص یا اشخاص مذکور طی این مدت به بانک مراجعه نکرده تا اطلاعات خود را کامل کند و با دیگر حساب های خود کار می کند. این حساب ها که از یکسو فاقد شماره یا شناسه ملی هستند و از سوی دیگر، دارای فعالیت نیستند هم در آماری که ارائه می شود، احصا می شود؛ لیکن مهم آن است که این حساب ها فعال نباشند و بانک ها و مؤسسات اعتباری، نقص مدارک و اطلاعات مشتریان را در اولین مراجعه آنها درخواست نمایند و ارائه خدمات بانکی را منوط به اخذ این اطلاعات از مشتریان بنمایند. دلیل دیگر، مربوط به اشخاصی است که سال ها است در کشور حضور ندارند. همچنین، برخی از این حساب ها ممکن است مربوط به اشخاصی باشند که فوت کرده اند لیکن وراث شخص، مراجعه ای به بانک نداشته اند.
 
ارجمندنژاد درباره اینکه بانک مرکزی تاکنون چه اقداماتی را در زمینه الزام شبکه بانکی کشور به اخذ شماره و شناسه ملی از مشتریان انجام داده است؟ بانک مرکزی هم در زمینه سیاست گذاری یا همان تهیه مقررات مبارزه با پول شویی اقدامات زیادی را انجام داده و هم در زمینه ابلاغ و اجرای این مقررات و انجام بازرسی های متعدد و گسترده در این زمینه. بخشنامه های متعددی خطاب به شبکه بانکی کشور صادر شده که همگی بر لزوم احراز هویت دقیق مشتریان تاکید دارند.
 
این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود:همچنین در دوره های آموزشی تربیت مدرس مبارزه با پول شویی که برای آموزش مدرسان مبارزه با پول شویی بانک ها و موسسسات اعتباری در بانک مرکزی برگزار شده، تاکنون نزدیک به 360 مدرس آموزش داده شد تا به ترویج این مقوله در شبکه بانکی گمارده شوند؛ علاوه بر تبیین اهمیت موضوع احراز هویت مشتریان، بر لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط توسط کارکنان بانک ها تاکید مضاعف شده و می شود.
 
آمارهای تکان دهنده از افتتاح حساب های مشکل دار در نظام بانکی که رئیس کل بانک مرکزی تعداد دقیق آن را 38 میلیون حساب اعلام کرده، موجب بهت و حیرت افکار عمومی شده است.
 
در سال ها و دهه های گذشته نظام بانکی شاهد چندین اختلاس و فساد بزرگ بانکی بوده که با گذشت سال ها از وقوع آنها، هنوز پس لرزه های آن اقتصاد را تکان می دهد. فسادهای مالی از رقم 123 میلیارد تومان فاضل خداداد در سال 84 گرفته تا اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی سال 90 مه آفرید خسروی و کشف فسادمالی 12 هزار میلیاردی در سال گذشته که نخستین بار علی طیب نیا وزیر اقتصاد از آن پرده برداشت.
 
با کشف این جرائم و اختلاس های بزرگ، سلامت نظام بانکی کشور نشانه می رود و این سؤال مطرح می شود که این فسادهای مالی چگونه در نظام بانکی ما رخ می دهد و سرمنشأ این فسادها کجاست؟ زیرا تمامی این کارها نام مالی و اقتصادی کشور را با مشکلاتی مواجه می کند که به راحتی قابل جبران نیست.
 
رازهای 38 میلیون حساب بانکی مشکل دار
این در حالی است که چند روز پیش ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره حساب های جعلی بانک گفته است:300 میلیون حساب در نظام بانکی وجود دارد که 38 میلیون آن، حساب هایی است که دارای شماره شناسه و کد ملی تطبیق داده نشده است و از این تعداد، 30 میلیون حساب راکد و 8 میلیون حساب فعال است که ارقام آن کوچک است و هنوز شناسایی نشده اند.
 
با اعلام این خبر از سوی عالی ترین مقام پولی کشور، اظهاراتی از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره این حساب های نامشخص مطرح شد و نظارت بر حساب های بانکی را زیرسئوال برد. این نکته که وجود چنین حساب هایی سرمنشأ فعالیت های پول شویی و قاچاق است، جای تردیدی نیست و باید مشخص شود که این حساب ها با چه هدف و منظوری افتتاح شده است؟
 
در عین حال، حدود یک ماه پیش قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد، در جمع تولیدکنندگان و مدیران واحدهای صنعتی از قول یکی از مسئولان ارشد بانکی این خبر را افشا کرد که حدود ٣٠ میلیون حساب بانکی در کشور با کد ملی نامعتبر افتتاح شده که تنها پنج میلیون حساب بانکی با کد ملی نامعتبر مربوط به یکی از بانک های دولتی است.
 
جعفری عنوان کرده است که با جمعیت ٧٥ میلیونی، حدود ٣٧٠ میلیون حساب بانکی برای مشتریان گشایش یافته که به طور میانگین برای هر یک ایرانی پنج حساب بانکی ثبت شده است. این نماینده مجلس گفته است:ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کد ملی نامعتبر به معنای ثبت ٣٠ میلیون حساب جعلی برای انجام امور خلاف، پول شویی و کلاه برداری است.
 
اما ناصر حکیمی معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس مبنی بر ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر گفته است:اولاً متولی ثبت کد ملی اشخاص، ثبت احوال است که اکثر بانک ها به دفتر ثبت احوال متصل هستند و استعلامات مربوطه مبتنی بر کد ملی را از ثبت احوال دریافت می کنند؛ ثانیاً در نقل قول مربوطه از این نماینده مجلس، منبع این آمار و اطلاعات مشخص نیست و این مسئله عنوان نشده که وی این آمار و اطلاعات و جزئیات را از کجا گرفته اند و منظورشان از کدملی نامعتبر چیست.
 
نظام بانکی حساب جعلی افتتاح می کند؟
اما آنچه واضح است این است که این حساب های نامعلوم، ساختگی، جعلی و تقلبی برای اقداماتی خلاف گشایش می یابد و به هر حال قاچاقچیان مواد مخدر، پولشویان و خلاف کاران برای جابه جایی پول های خود لازم است که به طریقی عمل کنند و برای این انجام عمل خلاف خود از طریق نظام بانکی اقدام می کنند.
 
در سال های اخیر مسئولان بانک مرکزی و نظام بانکی دائما بر این موضوع که فعالیت های نظام بانکی و افتتاح حساب ها به صورت تمام الکترونیک انجام می شود، تاکید کرده اند اما اعلام چنین آمارهایی از سوی مسئولان حاکی از این است که هنوز بخش زیادی از فعالیت های نظام بانکی دچار مشکلات اساسی است که همین امر می تواند به فسادهای بانکی در آینده دامن بزند و سرمنشأ اختلاس های بزرگ بانکی شود.
 
از سوی دیگر، این سؤال مطرح می شود که آیا نظام بانکی کشور فاقد اطلاعات شناسایی کد ملی در همان زمان افتتاح حساب افراد است و چه کسی و چه دستگاهی بر این موضوع نظارت دارد تا افتتاح چنین حساب هایی در همان مراحل اولیه شناسایی و مسدود شود و اگر چنین چیزی صحت ندارد، چگونه سازمان مالیاتی می تواند از طریق حساب های بانکی، فعالان اقتصادی و مالیات آنها را شناسایی کند؟
 
دلایل افتتاح حساب های ناشناس
غلامرضا مصطفی پور مدیر سابق بانکی در این زمینه گفته است:حساب های ناشناس یکی از راهکارهای متخلفان برای فعالیت های اقتصادی است. درست است که هنوز بانکداری الکترونیک تحقق پیدا نکرده و حساب ها به صورت دستی باز می شود ولی باید این حساب ها شناسایی شود و در صورتی که مدارک لازم را ارائه نکردند باید بانک ها این حساب ها را متوقف و غیرفعال کنند، چراکه برخی از تخلفات، خطاها و فعالیت های مربوط به پول شویی ممکن است در همین حساب ها اتفاق بیفتد.
 
محمود جامساز اقتصاددان در این زمینه می گوید:این حساب ها 100 درصد برای اختلاس است. اینها پوشش کامل برای پول شویی است و مشخص نیست که این حساب ها متعلق به چه کسانی است. پول هایی که وارد این حساب ها می شود آیا پول تمیزی است و از راه های قانونی به دست می آید؟ چرا باید این حساب های نامشخص در بانک ها وجود داشته باشد؟ این حساب ها حتماً با منظور افتتاح شده اند. قطعاً مسئولینی در افتتاح این حساب ها نقش داشته اند و به راحتی این حساب ها را افتتاح کرده اند.
 
وی ادامه داد:در صورتی که اگر ما بخواهیم افتتاح حساب در بانک ها داشته باشیم، فرد حتی اگر یک چک برگشتی داشته باشیم، حساب جاری در بانک ها باز نخواهند کرد، حتی حساب قرض الحسنه هم باز نمی کنند. این مقررات سخت گیرانه برای افراد عادی است و برای افرادی که در سطح حساب های جعلی کار می کنند، حتی اگر چک برگشتی هم داشته باشند، در حوزه عملیاتی خود و با مسئولان داخلی حل خواهند کرد.
 
حال باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی این 38 میلیون حساب بانکی مشکل دار را مسدود می کند و یا اینکه باید منتظر فسادهای بزرگ تر در نظام بانکی کشور باشیم.

36 میلیون حساب بانکی مسدود شد

36 میلیون حساب بانکی مسدود شد
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از مهر - /م
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف