نمناک ورزشبیوگرافی ورزشکاران زندگینامه حسن یزدانی قهرمان جوان کشتی
حسن یزدانی ، Hassan Yazdani
حسن یزدانی کشتی گیر جوان و قهرمان المپیک ریو 2016 می باشد. بیوگرافی حسن یزدانی کشتی گیر مازندرانی را می توانید در بخش بیوگرافی ورزشکاران سایت نمناک مشاهده نمایید.

بیوگرافی حسن یزدانی 

حسن یزدانی (زادهٔ 7 دی 1373 در جویبار مازندران) کشتی گیر آزادکار ایرانی است. او دارنده مدال نقره قهرمانی جهان 2015 در وزن 70 کیلوگرم، مدال طلای المپیک 2016 ریو در وزن 74 کیلوگرم و مدال طلای قهرمانی جهان 2017 در وزن 86 کیلوگرم است. او همچنین در سال های 2015 و 2016 و 2017 به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جام جهانی کشتی به مقام قهرمانی تیمی رسید. یزدانی در اسفند سال 1395 با رای مردم به عنوان بهترین ورزشکار مرد سال ایران انتخاب شد.

حسن یزدانی

کشتی گیر حسن یزدانی قهرمان المپیک

حسن یزدانی یکی از شش کشتی گیر آزادکار ایرانی است که موفق به کسب مدال طلای المپیک شده است. او با یک مدال طلای المپیک و یک مدال طلای جهان و یک مدال نقره جهان در رده بندی بهترین کشتی گیران ایران در رشته کشتی آزاد در رتبه هفتم قرار دارد و با توجه به سن کمش می تواند در سالهای آینده یکی از برترین کشتی گیران تاریخ ایران بشود

حسن یزدانی در سال های ابتدایی کشتی

حسن یزدانی کشتی را از سن یازده سالگی و در سال 2006 میلادی آغاز کرد. او پس از چند سال و در سال 2011 به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و در آگوست سال 2011 با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا 2011 به مدال برنز وزن 50 کیلوگرم دست یافت. نوزده روز پس از کسب مدال برنز آسیا، یزدانی در مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان شرکت کرد و با کسب عنوان دوم به مدال نقره وزن 50 کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان دست یافت.
 
حسن یزدانی در ژوئن سال 2014 به عنوان نماینده وزن 66 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا شرکت کرد و با پیروزی مقابل همه رقیبان به قهرمانی رسید و مدال طلا گرفت. او دو ماه بعد در مسابقات کشتی آزاد جوانان جهان در زاگرب کرواسی در وزن 66 کیلوگرم شرکت کرد و قهرمان جوانان جهان شد. یزدانی پس از این قهرمانی به رده سنی بزرگسالان آمد و در همان سال در لیگ برتر کشتی ایران توانست ختاگ تسابلوف قهرمان وزن 70 کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد.
 
حسن یزدانی در سال 2015
یزدانی در 11 بهمن سال 1393 در اولین تجربه خود در رده سنی بزرگسالان در مسابقات جایزه بزرگ پاریس شرکت کرد و با وجود حضور کشتی گیرانی مانند طغرل عسگرف از جمهوری آذربایجان و کشتی گیرانی از آمریکا و روسیه قهرمان شد. او سپس در مسابقات جام جهانی 2015 لس آنجلس که در ماه فروردین سال 1394 برگزار شد شرکت کرد، او که تنها کشتی گیر وزن 70 کیلوگرم عضو تیم ملی ایران بود توانست همه رقبای خود را شکست دهد و به همراه سایر ملی پوشان قهرمان جام جهانی کشتی شد. یزدانی در اردیبهشت 1394 در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد ایران شرکت کرد و در فینال اول در مقابل مهدی تقوی قهرمان سابق جهان با نتیجه 6 بر 4 پیروز شد. تقوی در فینال دوم در مقابل یزدانی حاضر نشد و بدین ترتیب یزدانی برای مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2015 به عضویت تیم ملی بزرگسالان ایران در وزن 70 کیلوگرم درآمد.
یزدانی

کشتی نزدیک دو قهرمان جهان در مسابقات انتخابی تیم ملی 

مسابقات کشتی قهرمانی جهان 2015
حسن یزدانی در شهریور 1394 به عنوان نماینده ایران در مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2015 در وزن 70 کیلوگرم شرکت کرد. او در دیدار اول خود و در مرحله یک شانزدهم نهایی توانست یانگ یونگ هو از کره جنوبی را با نتیجه شانزده بر چهار شکست دهد. یزدانی در مرحله یک هشتم نهایی میروسلاو کایروف از بلغارستان را با فن سر و ته یکی ضربه فنی کرد و در مرحله یک چهارم نهایی نیز دیوید تلاشادزه از گرجستان را با همان فن ضربه فنی کرد و راهی دیدار نیمه نهایی شد.یزدانی در نیمه نهایی در مقابل جیمز گرین از آمریکا قرار گرفت و با نتیجه 9 بر 4 پیروز شد و به فینال رسید. یزدانی در فینال در مقابل ماگومدرسول گازیماگومیدوف از روسیه قرار گرفت اما این بار موفق نبود و با نتیجه 10 بر 3 شکست خورد و به مدال نقره جهان رسید.
 
حسن یزدانی

حسن یزدانی بر روی سکوی مسابقات جهانی 2015 لاس و گاس

حسن یزدانی در سال 2016
چون مسابقات وزن 70 کیلوگرم در مسابقات کشتی المپیک برگزار نمی شود، حسن یزدانی در سال 2016 به وزن 74 کیلوگرم آمد. او در روز 12 بهمن 1394 در مسابقات جایزه بزرگ پاریس برای اولین بار در وزن 74 کیلوگرم شرکت کرد، او در این مسابقات ابتدا کشتی گیرانی از اسپانیا و آمریکا را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. حریف یزدانی در نیمه نهایی، هموطنش علیرضا قاسمی ملی پوش وزن 74 کیلوگرم ایران در مسابقات قهرمانی جهان 2015 بود. حسن یزدانی با نتیجه 8 بر صفر مقابل علیرضا قاسمی پیروز شد و ضمن صعود به فینال گام بزرگی برای ملی پوش شدن در المپیک برداشت. یزدانی در فینال در یک کشتی نزدیک از علی شعبان اف بلاروسی با نتیجه 7 بر 6 شکست خورد و به مدال نقره رسید.
 
حسن یزدانی در مسابقات انتخابی المپیک
یزدانی در 27 فروردین 1395 در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی ایران برای المپیک 2016 شرکت کرد. حریف او در این مسابقات مصطفی حسین خانی بود. یزدانی در فینال اول با نتیجه 5 بر 1 پیروز شد و در فینال دوم نیز حریف خود را 2 بر 0 شکست داد و به عنوان نماینده وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد ایران در المپیک انتخاب شد.
حسن یزدانی در مسابقات جام جهانی 2016
یزدانی در خرداد 1395 به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران در جام جهانی کشتی آزاد 2016 که در لس آنجلس برگزار می شد شرکت کرد. او در این مسابقات اشرف علیف از جمهوری آذربایجان، آلکس دیرینگر از ایالات متحده آمریکا، پاروین رانا از هند و ختاگ تسابلوف از روسیه را شکست داد و به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران قهرمان جام جهانی شد.
 
مسابقات کشتی قهرمانی المپیک ریو 2016
حسن یزدانی در روز 29 مرداد 1395 در مسابقات وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد المپیک 2016 ریو حاضر شد. او در دیدار نخست خود در مرحله یک هشتم نهایی آسناگه کاستلی از هائیتی را طی یک دقیقه و پنج ثانیه با امتیاز عالی و نتیجه 10 بر 0 شکست داد. یزدانی در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف سونر دمیرتاش از ترکیه که قهرمان سال 2016 اروپا بود و در دور قبل آنوربات پروجاو مغولستانی نایب قهرمان سال گذشته جهان را شکست داده بود، رفت. یزدانی در این مبارزه با نتیجه 7 بر 0 مقابل قهرمان اروپا پیروز شد و به نیمه نهایی صعود کرد. یزدانی در نیمه نهایی به مصاف گلیم خام یوسربایف از قزاقستان رفت.
 
حسن یزدانی طی یک دقیقه و چهل و سه ثانیه، این کشتی گیر را چهار بار در خاک نشاند و یک بارانداز نیز انجام داد و با نتیجه 10 بر 0 پیروز شد و بدون از دست دادن حتی یک امتیاز به فینال رسید.یزدانی در دیدار فینال به مصاف انور گدویف از روسیه رفت. گدویف پس از چهل ثانیه یزدانی را خاک کرد و 2 بر 0 جلو افتاد سپس به علت خون ریزی ابروی گدویف، کشتی قطع شد. گدویف در ادامه به کشتی بازگشت و دو بار دیگر نیز یزدانی را خاک کرد و در پایان تایم اول 6 بر صفر پیش افتاد، این در حالی بود که گدویف به علت مصدومیت از ناحیه ابرو دو بار دیگر نیز کشتی را قطع کرد و استراحت پزشکی کرد.
در ابتدای تایم دوم حسن یزدانی موفق شد گدویف را خاک کند و نتیجه کشتی 6 بر 2 شد. پس از کسب این دو امتیاز توسط یزدانی باز هم کشتی به علت خون ریزی ابروی گدویف قطع شد که این مسئله با اعتراض شدید تماشاگران همراه شد. پس از چند دقیقه وقفه انور گدویف به تشک بازگشت. یزدانی بلافاصله گدویف را خاک کرد و دو امتیاز دیگر گرفت.
یزدانی در آخرین ثانیه های کشتی یک بار دیگر با زیرگیری به پاهای انور گدویف رسید و پس از سی ثانیه کش و قوس در خاک، موفق شد گدویف را خاک کند و نتیجه کشتی 6 بر 6 شد اما یزدانی به علت کسب امتیاز آخر پیروز شد و به مدال طلای المپیک رسید. این کشتی برای ایرانیان یک کشتی تاریخی بود و یزدانی با پیروزی در این مبارزه موفق شد پس از 16 سال برای ایران در رشته کشتی آزاد در المپیک مدال طلا کسب کند.
 
 حسن یزدانی

حسن یزدانی بر روی سکوی نخست مسابقات المپیک 2016 ریو

حسن یزدانی بر اساس نظرسنجی فدراسیون کشتی، با کسب هشتاد و یک درصد آرا به عنوان برترین کشتی گیر آزادکار ایران در سال 1395 انتخاب شد.
 
حسن یزدانی در سال 2017
حسن یزدانی در سال 2017 باز هم به یک وزن بالاتر صعود کرد و این بار به وزن 86 کیلوگرم آمد. به گفته کارشناسان، حسن یزدانی برای تثبیت در این وزن کار بسیار سختی را در پیش داشت.
 
یزدانی در اولین تجربه اش در وزن 86 کیلوگرم در مسابقات جام تختی شرکت کرد. او در این مسابقات که در مشهد برگزار می شد ابتدا اولزیسایخان باسانتسوگ از مغولستان را در زمان یک دقیقه و 29 ثانیه شکست داد و سپس طی 81 ثانیه با نتیجه 12 بر 0 در مقابل عزیزبک سولیف از ازبکستان پیروز شد. حسن یزدانی در آخرین مبارزه اش در جام تختی واهه تمرزیان از ارمنستان را طی 4 دقیقه و 37 ثانیه شکست داد. در حاشیه این رقابت ها از حسن یزدانی به عنوان برترین کشتی گیر سال 2016 ایران در رشته کشتی آزاد تقدیر شد.
حسن یزدانی به عنوان یکی از نمایندگان وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد ایران در جام جهانی کشتی آزاد 2017 در کرمانشاه شرکت کرد. او در اولین مبارزه اش با نتیجه 11 بر 1 در مقابل سردار بوکه از ترکیه پیروز شد. در این کشتی در حالی که بوکه به پشت یزدانی رفته بود و سعی داشت امتیاز بگیرد، حسن یزدانی یک فن لنگ زیبا بر روی بوکه اجرا کرد و چهار امتیاز گرفت که اجرای این فن توسط حسن یزدانی بسیار مورد توجه قرار گرفت. یزدانی در دور دوم کشتی نگرفت و در دور سوم در مقابل اونوربات پروجاو از مغولستان با نتیجه سیزده بر دو پیروز شد. یزدانی در فینال در مقابل دیوید تیلور از آمریکا ضربه فنی شد و شکست خورد. اما در نهایت تیم ایران به قهرمانی جام جهانی رسید.
 
یزدانی در اسفند 1395 با رای مردم ایران به عنوان بهترین ورزشکار مرد ایران در سال 1395 برگزیده شد.
 
حسن یزدانی در مسابقات بازی های همبستگی کشورهای اسلامی 2017
در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی 2017، حسن یزدانی نماینده وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد ایران بود، یزدانی ابتدا مقابل بهادر کودیروف از تاجیکستان با نتیجه 10 بر 0 به پیروزی رسید و سپس در مرحله دوم شریف شریف اف دارنده مدال های طلا و برنز المپیک و قهرمان جهان از جمهوری آذربایجان را با اقتدار و با نتیجه 11 بر 0 شکست داد و راهی فینال شد، حریف یزدانی در فینال سلیم یاشار کشتی گیر قدرتمند ترکیه بود که صاحب مدال های نقره جهان و المپیک بود. یزدانی با اقتدار و با نتیجه 11 بر 0 مقابل یاشار پیروز شد و قهرمان شد. بنا بر این یزدانی در این مسابقات دو تن از بهترین های وزن 86 کیلوگرم جهان را با اقتدار شکست داد و خودش را به عنوان یکی از مدعیان وزن 86 کیلوگرم در سطح جهان مطرح کرد.
 
حسن یزدانی

حسن یزدانی نفر اول مسابقات بازی کشورهای اسلامی

یزدانی در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی ایران در سال 2017 در وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد شرکت کرد، او تا مرحله نیمه نهایی همه حریفانش را با امتیاز عالی و اختلاف ده امتیاز به راحتی شکست داد، یزدانی در نیمه نهایی مقابل علیرضا کریمی با نتیجه 5 بر 0 پیروز شد و در مبارزه نهایی هم عزت الله اکبری را با نتیجه 12 بر 2 شکست داد و به رتبه اول انتخابی دست یافت.
 
مسابقات کشتی قهرمانی جهان سال 2017
حسن یزدانی روز 3 شهریور 1396 در وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان 2017 که در پاریس برگزار می شد شرکت کرد، او در مبارزه اول در مقابل عظمت دولت بکوف از قزاقستان قرار گرفت، در ابتدای کشتی دولت بیکوف با دو امتیاز از یزدانی پیشی گرفت اما یزدانی در ادامه حریف را به پل زد و 4 بر 2 پیش افتاد و در نهایت یزدانی 12 بر 2 مقابل حریفش پیروز شد. یزدانی در دومین مبارزه اش پیوتر ایانولوف دارنده مدال نقره بازی های اروپایی از مولداوی را با اجرای فنون رکبی و پیش انداز از پهلو 10 بر صفر شکست داد و راهی دور بعدی شد.
یزدانی در یک چهارم نهایی مقابل الکساندر گوستیف از جمهوری آذربایجان قرار گرفت و باز هم با حملات پی در پی با نتیجه ده بر صفر پیروز شد و راهی نیمه نهایی شد، یزدانی در نیمه نهایی با ولادیسلاو والیف از روسیه کشتی گرفت، او در این مبارزه سه بار پای ولادیسلاو والیف را از تشک خارج کرد و 3 امتیاز به دست آورد و در وقت دوم هم حریف روس را محکوم به کم کاری کرد و یک امتیاز دیگر را نیز به خود اختصاص داد و در نهایت چهار بر صفر پیروز شد و فینالیست شد، والیف در این کشتی با سر به صورت حسن یزدانی ضربه زد و پس از آن صورت خودش دچار خون ریزی شد و استراحت پزشکی کرد.
 
یزدانی در فینال با بوریس ماکوجف از اسلواکی مبارزه کرد و با اجرای فنونی مانند پیش انداز، پس از دو دقیقه و بیست و پنج ثانیه با نتیجه ده بر صفر و امتیاز عالی پیروز شد و با اقتدار قهرمان جهان شد و مدال طلا گرفت. مدال طلای حسن یزدانی، تنها مدال کشتی آزاد ایران در قهرمانی جهان 2017 بود.
 
حسن یزدانی

حسن یزدانی قهرمان مسابقات جهانی 2017 فرانسه

بنا بر این حسن یزدانی در رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان 2017 پاریس تنها با از دست دادن دو امتیاز در مسابقه اول و بدون از دست دادن امتیاز در 4 مسابقه بعدی به مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان در وزن 86 کیلوگرم رسید. او در این مسابقات از 5 مبارزه خود 4 مبارزه از جمله فینال را با امتیاز عالی یعنی اختلاف امتیاز 10 پیروز شد. او در مورد این مسابقات اظهار کرد «برای طلا به پاریس آمده بودم، بدون اما و اگر».
 
حسن یزدانی بهترین کشتی گیر سال 2017 از نگاه اتحادیه جهانی کشتی
حسن یزدانی به علت عملکرد درخشان در مسابقات کشتی قهرمانی جهان 2017، از سوی اتحادیه جهانی کشتی به عنوان بهترین کشتی گیر مرد جهان در سال 2017 انتخاب شد. طبق اعلام سایت اتحادیه جهانی کشتی، حسن یزدانی در 16 وزن برگزار شده کشتی مردان بهترین عملکرد را داشته است.
 
مسابقات کشتی قهرمانی آسیا سال 2018
حسن یزدانی در این سال موفق شد در اولین حضور خود در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در شهر بیشگک قرقیزستان مدال طلای وزن 86 کیلوگرم رقابت ها را از آن خود کند.یزدانی در نخستین دیدار خود در این مسابقات عظمت دولت بیکف قزاقستانی را با نتیجه 12 بر 2 شکست داد و راهی نیمه نهایی شد و در این مرحله هم کار سختی در پیش نداشت و جاورتیل شاپیف از کشور ازبکستان را در کمتر از سه دقیقه و با نتیجه 13 بر صفر از پیش رو برداشت و برای کسب عنوان قهرمانی آسیا، اویتومن اورگودول، کشتی گیر مغولستانی را در مسابقه پایانی با نتیجه ده بر صفر شکست داد و قهرمان شد.
 
خانواده
او چهار برادر دارد که یکی از آن ها در گذشته کشتی گیر بوده اما به علت مشکلات مالی کشتی را کنار گذاشته و در حال حاضر حسن یزدانی تنها کشتی گیر خانواده است. رضا یزدانی قهرمان دو دوره مسابقات قهرمانی کشتی جهان، پسر عموی پدر او است. حسن یزدانی ازدواج نکرده و مجرد است.

حسن یزدانی امور خیریه

حضور حسن یزدانی با لباس آتش نشانی روی تشک کشتی
در حاشیه رقابتهای بین المللی کشتی آزاد جام تختی سال 2017 که در مشهد انجام شد، از حسن یزدانی به عنوان بهترین کشتی گیر ایران در رشته کشتی آزاد تجلیل شد و او برای زنده نگه داشتن یاد آتش نشان های حادثه پلاسکو، با لباس آتش نشان ها بر روی تشک حاضر شد و جایزه خود را از دست مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان دریافت کرد.
 
حسن یزدانی
 
حضور حسن یزدانی در جمع کودکان دارای سندروم داون
حسن یزدانی در 23 آبان 1396 به همراه چند کشتی گیر دیگر در جمع کودکان دارای سندروم داون حاضر شد و ضمن حمایت از این کودکان با آن ها به صورت نمادین کشتی گرفت.
 
یزدانی

کشتی گرفتن حسن یزدانی با کودکان سندروم

 
کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه
در آبان 1396 حسن یزدانی و جمعی دیگر از کشتی گیران ایرانی برای کمک به مردم، در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه حاضر شدند و کمک های غیر نقدی خود و مردم و جامعه کشتی را به مردم زلزله زده اهدا کردند و با مردم زلزله زده دیدار و همدردی کردند.

حسن یزدانی و قاسم رضایی

حضور حسن یزدانی و قاسم رضایی دو قهرمان المپیک در کرمانشاه برای کمک به زلزله زدگان

مجموعه ای از عکس های حسن یزدانی قهرمان المپیک را مشاهده نمایید

حسن یزدانی

برد شیرین حسن یزدانی مقابل انور گدیف در فینال مسابقات المپیک 2016

حسن یزدانی

حسن یزدانی دارنده مدال طلای جهان و المپیک

یزدانی در المپیک

خوشحالی حسن یزدانی بعد از قهرمانی در مسابقات المپیک ریو

 یزدانی و رسول خادم

حسن یزدانی و رسول خادم در تمرینات پیش از مسابقات المپیک ریو 

حسن یزدانی

حرکت ناجوانمردانه حریف روس بر روی حسن یزدانی در مسابقات جهانی 2017 

حسن یزدانی

سجده شکر حسن یزدانی بعد از قهرمانی در المپیک 2016 ریو 

حسن یزدانی

برد حسن یزدانی مقابل حریف روسی در مسابقات جهانی 2017 فرانسه

یزدانی

حسن یزدانی و ایمان صادقی در اردوی تیم ملی کشتی آزاد

حسن یزدانی

حسن یزدانی و جردن باروس پس از قهرمانی در مسابقات جهانی 2017 

حسن یزدانی ، زندگینامه حسن یزدانی قهرمان جوان کشتی

زندگینامه حسن یزدانی قهرمان جوان کشتی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 41
منبع : جمع آوری نمناک/ح.ب
این مطلب مفید بود ؟ 41 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف