نمناک دین و مذهببزرگان دین چرا لقب حضرت ابوالفضل باب الحوائج است؟
حضرت ابوالفضل ، جایگاه حضرت عباس (ع )
حضرت ابوالفضل را باب الحسین و باب الحواحج می نامند درست مثل امیر المونین که به دلیل جایگاه والای ایشان , وی را باب الپیامبر می خواندند.

 چرا حضرت ابوالفضل را باب الحوائج می خوانند؟

حضرت ابوالفضل اسطوره ی وفاداری و سرباز دلاور امام حسین در میدان جنگ و نبرد بود و به دلیل احترام بسیار ایشان نسبت به امام حسین (ع) رابطه ای همانند رابطه ی پیامبر و امام علی (ع) برای ان دو توصیف می شود.

 حضرت عباس علیه السلام در دوران زندگانی امام مجتبی علیه السلام پیوسته کنار آن حضرت به مددکاری مردم و برآوردن نیازهایشان می‏ پرداخت.

این رویه در زمان امامت امام حسین علیه السلام و پیش از جریان عاشورا نیز ادامه داشت تا آنجا که هرگاه نیازمندی برای کمک خواستن نزد این دو امام همام می ‏آمد، حضرت عباس علیه السلام مأمور اجرای دستور امام خویش می شد.

باب الحسین

حضرت باب الحوائج

جایگاه حضرت عباس (ع )  نزد امام حسین (ع)

حضرت عباس علیه السلام جایگاه بلندی نزد برادرش امام حسین علیه السلام داشت. نوشته ‏اند:

«همان گونه که پدرش امیرالمؤمنین علیه السلام جایگاه بلندی نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله داشت و باب او بود و هرگاه مشکلی روی می ‏داد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ابتدا آن را با علی علیه السلام در میان می گذاشت، عباس علیه السلام نیز چنین حالتی نسبت به امام حسین علیه السلام داشت.

امام با پیشامد هر مشکلی آن را با برادرش در میان گذاشته و از او می‏ خواست که آن مشکل را برطرف نماید.» این مسئله سبب شد تا ایشان را باب الحوائج؛ «برآورنده نیازها» بخوانند البته به نظر می‏ رسد این لقب بعدها در نتیجه توسل ‏ها و کرامت‏ های آن حضرت به ایشان داده شده است.

شدت دلبستگی حضرت عباس علیه السلام به برادر بزرگ‏تر خود، امام حسین علیه السلام تا آنجا بود که همواره خود را خدمتگزار وی می دانست و برای اجرای فرمان‏ های ایشان همیشه پیش‏قدم بود.

این بدان دلیل بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:«اَنَا مَدِینَةُ العِلمِ وَ عَلِیٌّ بَابُهَا فَمَن اَرَادَ مَدِینَةَ فَلْیَأْتِ البَابَ؛ من شهر دانش هستم و علی علیه السلام دروازه ورود به آن است.

پس هرکس خواهان ورود به شهر دانش است، باید نخست سراغ درِ آن را بگیرد.» حضرت عباس علیه السلام نیز درب ورود به شهر حسینی علیه السلام بود.

از علامه فقید طباطبایی؛ نویسنده تفسیر بزرگ المیزان در این باره نقل شده است که فرمود:«مرحوم سید السّالکین و برهان العارفین، آقا سید علی قاضی فرمود:در هنگام کشف بر من روشن و آشکار شد که وجود مقدس اباعبداللّه الحسین علیه السلام مظهر رحمت کلیّه الهیه است و باب و پیش‏کار آن حضرت، سقای کربلا، سرحلقه ارباب وفا، آقا باب الحوائج الی اللّه، ابوالفضل العباس صلوات اللّه و سلامه علیه است.

چرا لقب حضرت ابوالفضل باب الحوائج است؟

چرا لقب حضرت ابوالفضل باب الحوائج است؟
:
امتیاز : 4.9 تعداد رای : 42
برگرفته از باشگاه خبرنگاران /ن
این مطلب مفید بود ؟ 41 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف