نمناک دین و مذهبگوناگون حضور زعفر جنی و سپاه اجنه در تعزیه کربلا + تصاویر
زعفر جنی ، صحرای کربلا
حضور زعفر جنی رئیس اجنه و جنی که در صحرای کربلا برای یاری امام حسین (ع) به خدمت وی رسیده بود را در تعزیه امسال کربلا ببینید.

حضور جن معروف(زعفر جنی) در تعزیه امسال کربلا

یکی از شهرهایی که اوج حماسه پرشور حسینی به صورت گسترده برگزار می شود شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است.در این شهر مراسم های عزاداری سنتی شامل سقاخوانی، کتل، تعزیه خوانی، مراسم خیل عرب و خیمه سوزی، سقایی و چاووش خوانی، کشته برداری همراه با آئین خاصی برگزار می شود.

مراسم خیمه کوبی و ورود شبیه قافله حضرت امام حسین(ع)، اصحاب و اهل بیتش، لشکر یزید و اشقیا در قالب یک هزار و 500 نفر پیاده و سواره بر 100 اسب و شتر همراه با تجهیزات در وسعت 30 هزار متر مربع در مجموعه فرهنگی خیمه گاه حسینی برگزار می شود.

این تصاویر مربوط به بازسازی حضور زعفر جنی رئیس اجنه و جنی که در صحرای کربلا برای یاری امام حسین به خدمت وی رسید میباشد.

زعفر جنی

حضور جن معروف در تعزیه امسال کربلا

داستان زعفر جنی در میان مردم به این صورت مطرح است :روزی پیامبر خدا در صحرایی خشک و بی آب و علف فرود آمدند. اصحاب آن حضرت به او گفتند:در این بیابان چاهی است که کسی نمی تواند از آن آب بر دارد. چاه متعلق به جن ها است و هر کس بخواهد از آب چاه استفاده کند, کشته می شود. یکی از صحابه داوطلب مبارزه با جن ها شد. او رفت و بر سر چاه که رسید, یکی از جن ها کاری کرد که آن فرد مثل ذغال خشک و سیاه شد. به پیامبر خبر دادند که فلان کس کشته شد. هیچکس نتوانست به جنگ جن ها برود. پیامبر حضرت علی (ع ) را با عده ای فرستاد تا از چاه آب بیاورند. جن ها مانع شدند. آن حضرت با آنان جنگید و چند نفر از آنان را کشت . جن ها ترسیدند و به درون چاه رفتند. علی (ع ) دلو خواست . دلو را داخل چاه انداخت ولی جن ها طناب دلو را می بریدند. حضرت علی ناچار شد خودش وارد چاه شود. آن حضرت را با طنابی داخل چاه فرستادند. جن ها طناب را بریدند و حضرت علی داخل آب افتاد. در درون چاه با جن ها جنگید, آنها را شکست داد, پادشاه آنان را کشت و بقیه مسلمان شدند. یکی از مسلمان شده پسر پادشاه بود, حضرت علی نام او را زعفر گذاشت و تاج شاهی را هم بر سر او نهاد. حضرت علی (ع ) بیرون آمد. دلوها را آوردند, آب کشیدند و همه نیروها آب خوردند.

در مورد داستان حضور زعفر جنی در کربلا نقل میکنند :هنگامی که واقعه ی جانسوز کربلا در حال وقوع بود، زعفر جنی که رئیس شیعیان جن بود در بئر ذات العلم ، برای خود مجلس عروسی بر پا کرده بود و بزرگان طوایف جن را دعوت نموده و خود بر تخت شادی و عیش نشسته بود.

در همین حال ناگهان متوجه شد که از زیر تختش صدای گریه و زاری می اید. زعفرجنی گفت :(( کیست که در وقت شادی ، گریه می کند؟!)) دراین هنگام دو نفر از جنیان حاضر شدند وزعفر از آنان سبب گریه را پرسید .آنان گفتند :(( ای امیر ! وقتی که ما را به فلان شهر فرستادی ، در حین رفتن به آن شهر ، عبور ما به رودفرات افتاد که عربها به ان نواحی نینوا می گویند . ما دیدیم که درآنجا لشکریان زیادی از انسانها جمع شده ودر حال جنگ هستند .وقتی که نزدیک آنان شدیم ، مشاهده کردیم که حضرت حسین بن علی علیه السلام ، پسر همان اقای بزرگواری که ما را مسلمان کرده ، یکه و تنها برنیزه ی بی کسی تکیه داده و به چپ وراست خود نگاه می کرد ومی فرمود :

 

((آیا یاری دهنده ای هست تا ما را یاری دهد ؟!)) و نیز شنیدم که اهل و عیال آن بزرگوار ، فریاد العطش العطش بلند کرده بودند . وقتی که این واقعه ناگوار را مشاهده کردیم فی الفور خود را به بئر ذات العلم رساندیم تا شما را خبر نماییم که اکنون پسر رسول خدا (ص) را به شهادت می رسانند .))

زعفر جنی

حضور جن معروف در تعزیه امسال کربلا

بازسازی نقش زعفر جنی در کربلا در مراسم تعزیه

به محض اینکه زعفر جنی این سخنان را شنید ، تاج شاهی را از سر خود بر داشت و لباسهای دامادی را از تن خود خارج کرد و طوایف مختلف جن را با سلاحهای آتشین آماده کرد وهمگی با عجله به سوی کربلا حرکت نمودند .

اما زمانی که به نزد حضرت امام حسین رسیدند ، ایشان فرمود :ای زعفر زحمت کشیدی ! خدا و رسولش از تو راضی باشند . خدمت تو مورد قبول درگاه حق باشد .اما لازم نیست که زحمت بکشید ،شما برگردید .خداوند چنین نخواسته است و باید به لقای حضرت دوست برسم . اگر من در جای خود بمانم خداوند بوسیله چه کسی این مردم نگونبخت را مورد امتحان قرار دهد ؟ و چگونه از کردار زشت خود آگاه خواهند شد و……….

این مراسم که خاص عزاداری محرم در این شهر است خانواده های نوش آبادی، به قصد ادب به آستان اهل بیت (ع)، نذر می کنند که فرزند خردسال خود را بیمه حضرت علی اصغر (ع) کنند و آئین کتل را با آداب خاصی برگزار می کنند، در این آئین طفل شش ماهه به نماد حضرت علی اصغر امام حسین(ع) بر اسب تزیین شده است.

حضور زعفر جنی و سپاه اجنه در تعزیه کربلا

حضور زعفر جنی و سپاه اجنه در تعزیه کربلا + تصاویر
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
برگرفته از پایش -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 10 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف