نمناک اخبارجامعه جزئیات پرداخت دیه و حقوق آتش نشانان شهید پلاسکو
حقوق آتش نشانان ، حقوق آتش نشانان
حادثه تلخ آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو منجر به شهادت تعدادی از نیروهای جان فشان آتش نشانی شد .رسیدگی به مراحل پرداخت دیه و حقوق آتش نشانان شهید از سوی دفتر ریاست جمهوری انجام شد.
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395

حقوق آتش نشانان را چه کسی پرداخت می کند

در پی حادثه تلخ ساختمان پلاسکو که به کشته شدن جمعی از آتش نشانان، کسبه و شاغلان ساختمان پلاسکو انجامید، وزارت کار دستور برقراری سریع مقرری بیمه بیکاری آن دسته از کارگران بیمه حادثه دیده در پلاسکو را صادر کرد.

بر اساس قانون بیمه بیکاری، شرط برقراری مقرری، تبعیت از قانون کار و تامین اجتماعی است، اما بخشی از کارگران پلاسکو مشمول قانون کار و بیمه تامین اجتماعی نبودند و بر این اساس نمی توانستند از پرداخت مقرری بیمه بیکاری برخوردار شوند. بنابراین دولت درصدد چاره جویی برای تحت پوشش قرار دادن این کارگران برآمد و در نهایت مصوبه ای در تاریخ 95.11.9 به تصویب هیات وزیران رسید که به موجب بند چهار آن کلیه شاغلانی که دارای بیمه نیستند اعم از کارگر یا کارفرما با شناسایی از طریق اتاق اصناف (اتحادیه صنفی مربوطه) توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان تامین اجتماعی) همانند بیمه شده ها به مدت چهار ماه از دی ماه سال جاری تا پایان فروردین ماه سال 1396 از حداقل دستمزد قانونی و سایر مزایای مربوط به آن برخوردار شوند و منابع لازم جهت اجرای این بند نیز از محل ردیف ها و تبصره های مربوط توسط سازمان برنامه و بودجه تامین و پرداخت شود.

اما در این بین موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده تکلیف حقوق و مطالبات جان باختگان حادثه، آتش نشانان شهید، مفقودین و افرادی است که احتمالا هنوز زیر آوار باقی مانده یا از هویت و سرنوشت پیکرهای آنها اطلاعی در دست نیست و اینکه اساسا بازماندگان خانواده هایی که نان آور خود را از دست داده یا سرپرستان آنها هنوز پیدا نشده، چگونه امرار معاش خواهند کرد؟

در همین راستا کریم یاوری - مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار - گفت:چنانچه این افراد تابع مقررات سازمان شهرداری باشند، از موازین و مقررات شهرداری و اگر تابع قانون کار و سازمان تامین اجتماعی باشند از ضوابط و مقررات تامین اجتماعی تبعیت خواهند کرد.

وی گفت:در مورد جانباختگان حادثه نیز دولت قطعا تامین خسارت می کند و در مورد آتش نشانانی که شهید قلمداد شده اند بنیاد شهید مکلف است.

به گفته یاوری مقرری بیمه بیکاری، موقتی است ولی پرداخت مستمری امری جاری و ساری است که در مورد بازماندگان این عزیزان و خانواده های آنها مستمری باید به طور دائم برقرار شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره اخباری که بعضا در خصوص مراجعه کارگران فاقد بیمه برای ثبت درخواست و خودداری از پذیرش آنها منتشر شده نیز گفت:همه ما تابع قانون و مقررات هستیم و تمام سیستم ها اعم از اداری، دولتی و غیر دولتی باید از یک قانون تبعیت کنند، ولی در حال حاضر مصوبه دولت از تمام حرف ها و حدیث ها فراتر است و نظر اتحادیه های صنفی و هیات مدیره پلاسکو برای تایید کارگرانی که در پلاسکو کار می کردند، باید گرفته شود.

به گفته یاوری در صورتی که هیات مدیره پلاسکو و اتحادیه صنفی مربوطه شاغل بودن فرد فاقد بیمه در پلاسکو را تایید کنند، به مدت چهار ماه از دی ماه سال 1395 تا فروردین 1396 حداقل حقوق و دستمزد قانونی و سایر مزایای مربوط به وی پرداخت خواهد شد.

حقوق آتش نشانان

حقوق آتش نشانان

نامه دفتر ریاست جمهوری برای رسیدگی به حقوق آتش نشانان

 

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس تصویب نامه هیات وزیران موظف شده پیگیری لازم برای پرداخت دیه مسئولیت و دیه عمر آتش نشانان قهرمان و جانفشان در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو را تا حصول نتیجه قطعی انجام دهد.

بر اساس بند 3 تصویب نامه هیات وزیران که به امضا معاون اول رییس جمهور رسیده، وزارت کار موظف است با هماهنگی و همکاری اتاق اصناف ایران (اتحادیه مربوطه) کلیه افراد بیکار بیمه شده را که قبلا در ساختمان پلاسکو اشتغال به کار داشتند - اعم از اینکه بیمه خویش فرما، بیمه شده یا در وضعیت بیمه منقطع قرار داشته باشند - به مدت چهار ماه طبق مقررات و به فوریت تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهد و حقوق دی ماه آنها را در اسرع وقت بپردازد.

به موجب بند 5 این تصویب نامه پرداخت بیمه کارفرمایان ساختمان پلاسکو بعد از بخشودگی کامل جرایم طبق مقررات قانونی توسط سازمان تامین اجتماعی به مدت پنج سال تقسیط می شود.

این تصویب نامه همچنین در بند 9 شرکتهای بیمه را مکلف کرده تا پایان بهمن ماه سال جاری نسبت به بررسی خسارت واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو اقدام و کلیه خسارتهای تعهد شده را وفق مقررات پرداخت کنند.

جزئیات پرداخت دیه و حقوق آتش نشانان شهید پلاسکو

جزئیات پرداخت دیه و حقوق آتش نشانان شهید پلاسکو
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف