نمناک اخباراقتصاد پایه حقوق بازنشستگان در سال 97 چقدر می شود؟
حقوق بازنشستگان ، افزایش حقوق بازنشستگان سال 97
حمید حاج اسماعیلی کارشناس حوزه کار توضیحاتی در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان در سال 97 توضیحاتی ارائه کرد.
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1397

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ل97

خبرگزاری ایسنا: حمید حاج اسماعیلی درباره افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان و کارمندان، اظهار کرد:دولت هر سال بر مبنای نرخ تورم و افزایش قیمتها، دستمزد کارگران، کارمندان و بازنشستگان را افزایش می دهد ولی آنچه که تعیین می کند با شرایط اقتصاد همخوانی ندارد. چون رویه آرام و منطقی برای افزایش قیمتها و تورم وجود ندارد و ما هرچند سال یکبار دچار جهش شدید تورم و قیمتها می شویم لذا شاهد هستیم که سه گروه کارگران، کارمندان و بازنشستگان قدرت خریدشان کاهش می یابد. 

وی ادامه داد:گروه ها و نهادهای مدنی مثل انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی که در حوزه مشمولان قانون کار به شمار می روند نقش زیادی در تعیین مزد ندارند چون سکان دار اصلی افزایش دستمزدها دولت است و بودجه را دولت می نویسد لذا نمی توانیم نسبت به معیشت مردم یکجانبه نگری کنیم. 

این فعال حوزه کار با بیان اینکه دولت باید مکانیسم های افزایش دستمزد را مورد بازنگری قرار دهد، افزود:افزایش میزان حقوق کارگران، کارمندان و بازنشستگان تقریبا شبیه هم است. در حوزه کارگری برای حداقل بگیران 19.5 درصد و برای بازنشستگان که از حداقل بیشتر می گیرند و برای شاغلین، 13 درصد در نظر گرفته شد اما با جهشی که در حوزه ارز بعد از عید ایجاد شده این میزان افزایش منصفانه و پاسخگو نیست. 

حاج اسماعیلی تصریح کرد:دولت تورم 8 تا 9 درصدی را پیش بینی کرده بود ولی تورم امسال بیشتر است و نشان می دهد جهشی که در ارز اتفاق افتاده روی همه اقلام کشور تاثیرگذار بوده است به نحوی که دستمزدی که یک ماه قبل تعیین شده با پیش بینی هایی که در کشور اتفاق افتاده تناسبی ندارد لذا دولت همان روند افزایش پلکانی حقوق ها را که در بودجه 1397 پیش بینی کرده برای بازنشستگان، کارمندان و کارگران دنبال می کند و افزایش 20 درصدی در مورد همه گروه ها درحال اعمال شدن است. 

او در عین حال با اشاره به تامین منابع حقوق و دستمزدها گفت:شخصا معتقدم که دولت باید متکی بر مدیریت منابع داخلی باشد. اگر به دلیل شرایط پیش آمده در اقتصاد، منابع لازم برای افزایش دستمزدها را ندارد با مردم در میان بگذارد چراکه اگر افزایش افسارگسیخته قیمت ارز و کالاهای اساسی اتفاق بیفتد کارگران برای تامین معیشت خود دچار مشکلات بیشتری می شوند. 

به گفته این فعال کارگری، دولت باید در عین در نظر گرفتن سهمیه های لازم برای ارز و مدیریت منابع داخلی، سوبسیدهایی را برای نظارت و حمایت از کالاهای اساسی در نظر بگیرد و در چند نوبت اقلام اساسی برای خانوارهای محروم و ضعیف توزیع کند. 

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه با توجه به ضرورت تداوم طرح همسان سازی در سال 1397 مبلغ 3400 میلیارد تومان برای اجرای مرحله دوم طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده که با تخصیص این رقم حقوق بازنشستگان بین 13 تا 25 درصد در سال جاری افزایش می یابد. 

سخنگوی اقتصادی مجلس نیز اخیرا از افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان براساس قانون برنامه ششم توسعه خبر داده و با اشاره به تعیین 3400 میلیارد تومان بودجه و تعیین محل تامین این اعتبار در مجلس گفته است با تصویب این قانون دیگر نباید حقوق کمتر از دو میلیون تومان برای بازنشستگان وجود داشته باشد.

انتهای پیام/م 

پایه حقوق بازنشستگان در سال 97 چقدر می شود؟

این مطلب مفید بود ؟ 11 10
نظر کاربران
رضا

رضا

چرا باید میزان پرداخت مستعمری مبنی بر پرداخت دوسال اخر حق بیمه باشد من بابیش از 26سال پرداخت بیمه در حد بالا محکوم به دریافت حداقل مستعمری شدم امثال من بسیار اما. جواب وعلتی نیست ایا این روش اسلامی و انسانی است

پاسخ دادن 6 3
فریبا

فریبا

مستعمری حق ماست نباید ب هر دلیلی حقوق ما را قطع کنید .یک خانم بی سرپرست از طرف دولت هیچ حمایتی نمیشه این چندر غازی که حق خودمون هست باید ازمون بگیرید

پاسخ دادن 7 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف