نمناک اخباراقتصاد میزان افزایش حقوق کارگران در سال 96 چقدر است؟
حقوق کارگران ، افزایش دستمزد
طبق پیش بینی و تصمیم شورای کار حقوق کارگران در سال 96 بین 12 تا 14 درصد افزایش میابد.
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1395
بازدید : 35,080 نفر

افزایش 12 تا 14 درصدی حقوق کارگران سال 96

ابتدای ماه جاری شرکای اجتماعی دولت شامل نمایندگان کارگری و کارفرمایی پس از مذاکرات فراوان و نفس گیر بر روی حداقل های سبد معیشت کارگری به توافق کلی رسیدند که بر اساس آن رقم 2.5 میلیون تومان اعلام شد.

بر این اساس، کارفرمایان و کارگران پذیرفتند که برای ادامه زندگی یک خانوار 3.5 نفره کارگری باید درآمدی بالغ بر 2.5 میلیون تومان وجود داشته باشد که شامل خوراکی ها، آشامیدنی ها و حمل و نقل و سایر عوامل اثرگذار است.

افزایش دستمزد

گمانه زنی ها از میزان افزایش دستمزد سال آینده با توجه به تورم اعلامی دولت (نزدیک به 8 درصد)، به محدوده 10 درصد می رسد، اما با توجه به پیش بینی صندوق بین المللی پول از میزان تورم سال آینده اقتصاد ایران پیش بینی ها از میزان افزایش دستمزد سال 96 کارگری را تغییر داد.

بر همین اساس، حداقل افزایش دستمزد کارگران برای سال 96 طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول از تورم آینده به کف 12 درصدی می رسد و در این باره شنیده ها از نشست های غیررسمی دولت با کارفرمایان و کارگران نیز نشان می دهد که افزایش 12 درصدی مورد توافق کلی بوده و بر روی یک یا 2 درصد افزایش بیش از این رقم چانه زنی خواهد شد.

بنا بر این گزارش، با توجه به اعلام رقم مورد نیاز سبد معیشت کارگران و همچنین پیش بینی هایی از تورم سال آینده طبق گزارش صندوق بین المللی پول حداکثر، دستمزد سال آینده 14 درصد خواهد بود و نمایندگان کارگری و کارفرمایی باید علاوه بر سایر مزایا در بسته مزدی سال 96 بر روی میزان افزایش حداقل دستمزد چانه زنی کنند.

پیش از این نیز برخی گروه ها از مبنا قرار گرفتن سبد معیشت کارگران یعنی همان 2 میلیون و 500 هزار تومان طبق گزارشات رسمی استخراج شده از منابع دولتی خبر داده بودند در حالی که طبق شنیده های خبرنگار فارس این رقم به هیچ عنوان مبنای تعیین دستمزد سال آینده نخواهد بود و رسیدن به این عدد در شرایط فعلی اقتصاد کشور غیرممکن است.

بنا بر این گزارش، گروه های کارگری و کارفرمایی در حالی این هفته به نشست شورای عالی کار خواهند رفت که افزایش بین 12 تا 14 درصدی محقق شود و در کنار آن اگر سایر مزایای در بسته مزدی شامل حق مسکن، بن کارگری و حق سنوات سالانه افزایش یابد به جبران بخشی از عقب ماندگی های کارگری کمک خواهد کرد.

​دور نهایی نشست شورای عالی کار این هفته سه شنبه با هدف تعیین بسته مزدی سال 96 کارگران با حضور مسئولان وزارت کار و نمایندگانی از وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت به همراه شرکای اجتماعی برگزار می شود.

شنیده های خبرنگار فارس از وضعیت فعلی نشان می دهد که نمایندگان کارفرمایی هم کاهش قدرت خرید کارگران در سال های گذشته را پذیرفته اند و آنان در تلاش هستند با شرایط فعلی اقتصاد رقم قابل قبولی را برای سال آینده به تصویب برسانند. باید دید که نمایندگان کارگری تا چه حد به وظیفه ذاتی خودشان در دفاع از حقوق کارگران در نشست های شورای عالی کار عمل خواهند کرد؟

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 96 چقدر است؟

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 96 چقدر است؟
:
امتیاز : 3.4 تعداد رای : 109
برگرفته از فارس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 75 34
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف