دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد زمان مناسب حمام کردن نوزاد پس از تولد
نوزاد ، نوزاد یک ماهه
نوزاد تازه متولد شده به دلیل تغییر محیط زندگی و شرایط به زمان نیاز دارد تا خود را با محیط جدید وفق دهد، بنابراین حمام کردن نوزاد در ساعات اولیه پس از تولد خطرناک است و ممکن است مشکلاتی را برای نوزاد ایجاد کند.
بازدید : 46,726 نفر

بهترین زمان برای حمام کردن نوزاد

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد نوزاد را نباید در ساعات اولیه پس از تولد یا حتی چند روز پس از آن حمام کرد. اگرچه بسیاری از بیمارستان ها این کار را در ساعات اولیه تولد ضروری می دانند اما شما به عنوان یک والدین ضروری است زمان درست آن را بدانید.علاوه بر این نوزادانی که تازه متولد شده اند شرایط قرار گرفتن در حمام و شستشو را ندارند چون هنوز سیستم تنفسی آنها نثبیت نشده است، بنابراین بهتر است از حمام کردن نوزاد تا دو روز پس از تولد اجتناب کنید.

 

زمان مناسب حمام کردن نوزاد پس از تولد

نوزاد را بلافاصله پس از تولد حمام نبرید  

کودکان با محافظ پوست طبیعی به دنیا می آیند

کودک در رحم، با ماده مخصوصی به نام ورنیکس از محیط مایع اطراف خود محافظت می شود. حتی شما هم ممکن است این ماده را در لحظه تولد نوزاد روی اندامش ببینید. چیزی شبیه به پنیر کرمی چسبناک سفید. وجود این ماده روی بدن کودکان می تواند به جلوگیری از عفونت های موجود در بیمارستان کمک کند. این ماده همچنین بهترین نرم کننده برای پوست او است که با حمام کردن از بین می رود.

دکتر  سعیدی عنوان کرد:حمام کردن نوزادان در روز اول تولد یا در ساعات اولیه پس از تولد موجب بروز مشکلاتی در آنان می شود و از این رو توصیه می شود که در روز اول تولد، نوزادان فقط با پارچه مناسب تمیز و خشک شوند.

 وی در خصوص معایب شست وشو نوزادان در روز اول تولد، ادامه داد:شستن نوزادان استرس زیادی برای آنان به دنبال دارد و مهم تر از آن اینکه، علائم حیاتی بدن مانند ضربان قلب و تنفس نوزادان هنوز تثبیت نشده و به همین دلیل حمام کردن نوزادان موجب ایجاد مشکلات تنفسی در آنان می شود به همین دلیل این کار هرگز صحیح نیست.

 

نوزاد را تا دو روز پس از تولد حمام نکنید.

بهترین میزان و زمان حمام کردن نوزاد

سعیدی خاطرنشان کرد:به خانواده هایی که بر حمام کردن نوزادان پس از تولد تاکید دارند توصیه می شود حداقل 6 ساعت پس از تولد این کار را انجام دهند. این متخصص نوزادان با بیان اینکه در برخی خانواده ها تا زمان جداشدن ناف، نوزاد را حمام نمی کنند، تصریح کرد:زمان جداشدن ناف نوزادان متفاوت و در بیشتر اوقات طولانی است، اما این شیوه نیز مناسب نیست؛ زیرا ترشحات روییدن نوزاد در این مدت طولانی موجب بروز عفونت های بسیاری در آنان می شود. وی خاطرنشان کرد مناسب ترین زمان ممکن برای حمام کردن نوزاد روز دوم پس از متولد شدن است.

سعیدی با اشاره به اینکه حمام کردن برخی نوزادان خاص پس از تولد الزامی است، گفت:تمام نوزادانی که مادر آنان مبتلا به بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت هستند به دلیل آلودگی ترشحات روی بدن نوزاد، شستن آنان پس از تولد و پس از تثبیت تنفس آنان الزامی است. سعیدی اظهار کرد:توصیه می شود که نوزادان در ماه های اولیه در هر هفته دو مرتبه حمام شوند و حمام کردن کمتر از این زمان موجب بروز عفونت در نوزادان و بیش از این تعداد منجر به افزایش استرس و خشکی پوست در آنان می شود.

 

زمان مناسب حمام کردن نوزاد پس از تولد

زمان مناسب حمام کردن نوزاد پس از تولد
4.687
برگرفته از ایسنا -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 80 7
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف