نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت حواس انسان 8 گانه است یا 5 گانه!
حواس ، حواس پنجگانه
به گفته محققان در ضمیر ناخودآگاه ما حواس دیگری علاوه بر حواس پنجگانه وجود دارد که به صورت ناخواسته نادیده گرفته شده اند.
تاریخ انتشار : 5 مهر 1395

حواس انسان 8 گانه است نه 5 گانه

یکی از وسائل و ابزارهای شناخت برای انسان «حواس» است.انسان دارای حواس متعدد است . گر فرض کنیم انسان فاقد همه حواس باشد فاقد همه شناختها خواهد بود. انسان برای درک، تعامل مناسب و رفع نیازهای خود نیازمند ارتباط با محیط اطرف خود میباشد، از این رو میباید نسبت به محیط شناخت و درک مناسبی داشته تا بتواند بازخوردهای رفتاری مناسبی داشته و در مقابل از محیط نیز دریافت نماید. این شناخت و ادراک از محیط، به صورت کلی توسط حواس پنجگانه دریافت و در درون انسان مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد .

به طور کلی انسان از طریق حواس پنجگانه خود با دنیای اطرافش ارتباط برقرار می کند، بنابراین برای شناخت انسان و نوع ارتباطات او با دنیای پیرامونش باید به حواس او توجه کرد، زیرا که حواس، ابزاری هستند برای توسعه شناخت او نسبت به محیط اطرافش.

محققان اعلام کردند که ما علاوه بر داشتن 5 حس شنوایی، بویایی، چشایی، بینایی و لامسه دارای سه حس دیگر هستیم که از وجود آن بی خبریم.

به گفته این محققان در ضمیر ناخودآگاه ما حواس دیگری علاوه بر حواس پنجگانه وجود دارد که به صورت ناخواسته نادیده گرفته شده اند.

به گفته محققان این پژوهش، ما دارای حسی به نام "thermoception" (حس حرارت) هستیم که مسئول سنجش درجه حرارت بوده و به ما کمک می کند تا در سرمای زمستان بتوانیم میزان سرما را درک کنیم و بر طبق این حس لباس مناسب بپوشیم.

 حواس

حس بویایی یکی از حواس پنج گانه انسان است

پیشتر احساس گرما و سرما در دسته بندی حس لامسه قرار می گرفت این در حالی است که به گفته محققان این پژوهش شما برای درک سرما یا گرما نیازی به لمس آن ندارید.

حس دیگری که همیشه مخصوصا در مدرسه و دانشگاه و محل کار به کمک ما می آید و ما از وجود آن بی اطلاع هستیم، proprioception (حس موقعیت اندام های بدن) نام دارد که به ما کمک می کند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید لغات مورد نظر خود را تایپ کنید.

این حس حتی در زمان راه رفتن نیز به کمک انسان آمده و فرد بدون نگاه کردن به زمین می تواند به راحتی راه رفته و به پاهای خود برای ادامه مسیر اطمینان کند.

به کمک این حس حتی بدون نگاه کردن به اندام های مختلف بدن می توان موقعیت آنها را درک کرد.

شاید بتوان گفت که ما ساده ترین کارهای خود مانند رانندگی، راه رفتن، تایپ کردن و غیره را مدیون این حس هستیم.

در نهایت، حسی به نام "equilibrioception" (حس تعادل) مربوط به حفظ تعادل ما بوده و از افتادن و زمین خوردن ما جلوگیری می کند.

البته محققان این پژوهش برای اثبات رسمی این ادعای جدید نیازمند انجام پژوهش های بیشتر هستند اما نکته قابل توجه اینجاست که بدون وجود این حواس زندگی برای ما بسیار دشوار خواهد شد.

حواس انسان 8 گانه است یا 5 گانه!

حواس انسان 8 گانه است یا 5 گانه!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف