نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو بیماری هایی که خود را با خارش پوست نشان میدهند
خارش پوست ، بیماری
دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری های پوستی است و برخی مربوط به بیماری های جدی تر دیگر مانند سرطان وایدز .

خارش پوست هشداری برای بیماری های جدی

خارش پوست، یکی از شایع ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می کند برای تخفیف یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد.

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری های پوستی است و برخی مربوط به بیماری های سیستمیک. در برخی بیماری های داخلی، خارش علامت مهمی محسوب می شود. از مهم ترین علل خارش، هپاتیت و بیماری کبدی همراه با زردی و گاهی بدون آن است.

همچنین نارسایی کلیه، کم کاری یا پرکاری تیروئید، کم خونی فقر آهن، پلی سیتمی ورا، برخی سرطان های خون شامل لوسمی و لنفوم (به خصوص لنفوم هوچکین)، انگل های روده ای و بیماری های روحی ـ روانی نیز از جمله علل خارش می باشند.

خارش های پوستی هشدار است

عضو هیئت علمی گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:کم کاری و پرکاری تیروئید، کم خونی، فقر آهن، درماتیت، اگزما و عفونت از علل ایجاد خارش پوست بدن است.

به اینکه خارش پوست بدن یک نشانه است که باید آن را جدی گرفت، اظهار کرد:خارش پوست به دلایل مختلفی ایجاد می شود. خشکی ساده پوست می تواند زمینه ساز خارش شود. همچنین آلرژی، بیماری های پوستی و حساسیت های دارویی نیز منجر به ایجاد خارش های پوستی می شوند.

خارش پوست

خارش پوست گاهی هشداری برای بیماری سرطان است

وی با اشاره به اینکه خارش یک علامت هشدار دهنده است، اضافه کرد:در صورتی که این علامت جدی گرفته نشود خارش ساده پوست می تواند منجر به خارش های خطرناک شود. کم کاری و پرکاری تیروئید، کم خونی، فقر آهن، درماتیت، اگزما و عفونت از علل ایجاد خارش پوست بدن است.

این متخصص پوست با بیان اینکه جهت درمان خارش باید بررسی های متعددی صورت گیرد، افزود:گاهی ممکن است بیمار با مصرف دارویی که نسبت به آن حساسیت داشته، دچار خارش های پوستی شود، بنابراین در وهله نخست باید تشخیص داده شود که خارش همراه با علائم پوستی است یا خیر.
خارش های پوستی حتی می توانند علامت ابتلا به سرطان خون یا سرطان پوست باشند. یکی از علایم ابتلا به بیماری خونی و روماتیسمی نیز خارش پوست بدن است. خارش یک زنگ خطر و هشدار است و نمی توان این علامت را ساده گرفت.

وی تصریح کرد:خارش و خشکی پوست از علائم ثانویه بیماری ایدز نیز به شمار می آید.

بیماری هایی که خود را با خارش پوست نشان میدهند

بیماری هایی که خود را با خارش پوست نشان میدهند
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 140
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 112 28
برچسب ها :
نظر کاربران
ز ح پ

ز ح پ

دوستان عزیز اگر خارش شدید پوستی دارید حتما سونوگرافی کبد انجام بدید و انزیمهای کبدی را چک کنید

پاسخ دادن 11 3
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف