نمناک سبک زندگیخانه داری روزی 45 دقیقه خانه تکانی کنید تا سالم بمانید
خانه تکانی ، خانه تکانی عید
در روزهای پایانی سال معمولا مردم در جنب و جوش زیادی هستند و یکی از کارهای مهم، خانه تکانی و تمیز کردن خانه می باشد که باید سعی کنیم این کار را در روزهای بیشتر و زمان های کوتاهتری انجام دهیم تا به سلامتی خود آسیب نزنیم.
بازدید : 11,971 نفر

تاثیر خانه تکانی در سلامت بدنی!

 خانه تکانی های عید شروع شده و مردم کارهای ناتمام خود را انجام می دهند تا برای سال جدید آماده باشند. اما باید دقت شود که فشار بیش از حد در هنگام انجام کارها باعث می شود شخص سلامتی خود را از دست بدهد و نتواند از تعطیلات نوروز استفاده کند. انجام کارهای خانه باید با آرامش باشد و فشار بیش از حد نباید وجود داشته باشد. سعی کنید هر روز زمان کمی را به کارهای خانه بپردازید اما در مدت طولانی تری کارها را تمام کنید.

خانه تکانی یکی از سنت های زیبای ما ایرانیان است که اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، ممکن است به یک دردسر تمام عیار تبدیل شود؛ دردسری که سلامت تمام اعضای خانواده، بویژه خانم های خانه دار را تهدید می کند. کمردرد، گردن درد، مسمومیت، تنگی نفس، حساسیت پوستی و درد دست و پا از رایج ترین عوارض خانه تکانی های نادرست و غیرایمن است، عوارضی که با رعایت برخی اصول ساده ایمنی می توان احتمال بروز آنها را به حداقل رساند.

خانه تکانی

خانه تکانی درست و بدون آسیب

کامبیز خاموشیان با بیان این که بیشترین آسیب ها در خانه تکانی به دنبال انجام دادن کارهای سنگین رخ می دهد، اظهار کرد: جابجایی وسایل سبک در دفعات بسیار نیز به همان میزان که جسم سنگین بلند کنید می تواند آسیب رسان باشد.

خاموشیان با بیان این که افراد با استفاده از حداکثر توان خود قادر به بلندکردن برخی اجسام هستند، اظهار کرد:افراد باید از بکارگیری حداکثر توان شان خودداری کرده و سعی کنند اجسام را با استفاده از کمک دیگران بلند کنند.

وی در همین راستا توصیه کرد:افراد پیش از انجام کارهای خانه تکانی کارها را با برنامه ریزی مناسب تقسیم بندی کرده و ابتدا یک تصور ذهنی از انجام کارها داشته و سپس اقدام به جابجایی وسایل کنند تا جابجایی وسایل را به حداقل ممکن برسانند.

این متخصص طب فیزیکی اظهار کرد:حداکثر زمان مناسب برای انجام کارهای خانه تکانی 45 دقیقه است و افراد باید سعی کنند پس از این مدت کار، حتما به همان میزان استراحت داشته باشند.

این متخصص طب فیزیکی تصریح کرد:همچنین افراد باید حدود دو 45 دقیقه در صبح و دو 45 دقیقه در بعدازظهر کار انجام داده و از انجام فشرده کارها در طول روز خودداری کنند.

خانه تکانی در 45 دقیقه

سبک خانه تکانی کنید تا سالم بمانید

خاموشیان در خصوص شستن فرش در این ایام نیز خاطرنشان کرد:با توجه به افزایش دو برابری وزن فرش هنگام شستن، افراد باید به طور جدی از بلند کردن آن به تنهایی خودداری کرده و حتما این کار را با کمک دیگران انجام دهند.

وی هم چنین با اشاره به افزایش موارد سقوط از ارتفاع در زمان خانه تکانی توصیه کرد:افراد برای این کار از پله های مطمئن استفاده کرده و حتما از نفر دوم نیز برای این کار کمک بگیرند.

خاموشیان افزود:وجود نفر دوم موجب می شود تا علاوه بر نگه داشتن پله از پایین، از بالا رفتن افراد برای برداشتن دستمال و وسایل خودداری شود، زیرا همین بالا و پایین رفتن های مکرر نیز موجب زانو درد می شود.

در نهایت باید سعی شود فشار کار را به حداقل برسانیم تا با بدنی سالم و روحی پالایش شده به استقبال سال جدید برویم.

این متخصص طب فیزیکی در پایان توصیه کرد:افراد بهتر است از همین حالا کار خانه تکانی را شروع کرده و کارها را تقسیم بندی کنند و از انجام فشرده کارها در روزهای پایانی اسفندماه اجتناب کنند.

روزی 45 دقیقه خانه تکانی کنید تا سالم بمانید

روزی 45 دقیقه خانه تکانی کنید تا سالم بمانید
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 40
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 33 7
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف