خبر نهایی و جدید از دستمزد 96 و سبد معیشتی کارگران

تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395کد مطلب : 44876زمان مطالعه : 2 دقیقه
فرامرز توفیقی رییس کارگروه تعیین مزد مجمع نمایندگان کارگران در جلسه ای خبر از نهایی شدن تعداد و نوع اقلام سبد معیشتی با توافق سه گروه داد.

اخبار جدید از دستمزد 96 کارگران در سال آینده

فرامرز توفیقی با اشاره به جزئیات جلسه عصر دیروز کارگروه تخصصی مزد 96 که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار شد گفت:در این جلسه سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در کلیات مولفه های تاثیر گذار بر سبد معیشت خانوار به توافق رسیدند و تعداد و نوع اقلام سبد معیشت نیز در این جلسه با توافق سه گروه نهایی شد.
 
رئیس کارگروه تعیین مزد مجمع نمایندگان کارگران ادامه داد:در جلسه دیروز قرار شد سه ضلع شرکای اجتماعی(دولت، کارگران، کارفرمایان)  با استناد به آمار مراجع ذی صلاح و عوامل موثر در سبد معیشت، محاسبات خود را تا هفته آینده انجام دهند و هزینه پیشنهادی سبد معیشت کارگران در جلسه هفته آینده نهایی شود.
 
وی همچنین از تعیین میانگین تعداد یک خانواده کارگری در این جلسه خبرداد و اظهار کرد:با توجه به اینکه نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران که اخیرا صورت گرفت منتشر نشده است بنابراین در جلسه دیروز میانگین تعداد خانوار کارگری همان 3.5 نفر فعلی تعیین شد.
 
توفیقی با بیان اینکه بر اساس ماده 41 قانون کار، حداقل دستمزد سالانه باید با توجه به دو شاخص نرخ تورم و هزینه سبد معیشت مشخص شود گفت:هر ساله در زمان تعیین مزد سالانه موضوعات مربوط به اقلام و هزینه سبد معیشت کارگران مورد مناقشه سه ضلع شرکای اجتماعی بود که در کارگروه مزد امسال، فارغ از نگاه تک بُعدی به مزد، از ابتدا ملاک قرار گرفتن نقطه نظر علمی برای تعیین اقلام و سبد معیشت مورد توافق طرفین صورت گرفت تا پیش از تعیین مزد، سبد معیشت متناسب با واقعیات جامعه مشخص شود.
 
این فعال کارگری با اشاره به جهش قیمتی برخی از اقلام در سال 90 تحت تاثیر اجرای هدفمندی یارانه ها گفت:در همان سال برای تعیین نرخ تورم حدود 140 قلم کالا تاثیر گذار بود اما به دلیل اینکه قیمت بسیاری از این اقلام مانند سفرهای خارجی، کلاس های ایروبیک و کلاس های موسیقی در زندگی غالب مردم موثر نبود در نهایت نرخ تورم را ناخواسته کاهش داد.
 
توفیقی ادامه داد:بر همین اساس مبنای اصلی فعالیت کارگروه مزد از همان ابتدا تعیین اقلام و هزینه سبد معیشت بود که با دعوت از نماینده انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، سبد خوراکی های مورد نیاز یک فرد مشخص شد.
 
عضو کارگروه مزد 96 اظهار امیدواری کرد:پس از تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در جلسه هفته آینده، در جلسات آینده سهم دولت و کارفرما از هر یک از این هزینه ها نیز مشخص خواهد شد.
 
جلسات تخصصی و کارشناسی کارگروه مزد 96 از اواسط آذرماه با حضور نمایندگان تشکل های کارگری، کارفرمایی و نماینده دولت به میزبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده است.
 
بر اساس قانون، پس از جمع بندی مباحث کارشناسی و توافق شرکای اجتماعی، نتایج و جمع بندی این جلسات باید در شورای عالی کار مطرح و حداقل مزد سالانه، پس از تصویب و تایید اعضا، نهایی شود.

خبر نهایی و جدید از دستمزد 96 و سبد معیشتی کارگران

2.617
این مطلب مفید بود ؟98
برگرفته از مشرق نیوز - / ل
نظرات
وبگردی