بازنشستگان

تصمیم جدید دولت برای حل مشکلات بازنشستگان

تاریخ انتشار : 11 اسفند 1395کد مطلب : 45365زمان مطالعه : 2 دقیقه
بالاخره سر و صداهای لایحه برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه 1396 تا حدودی متوجه بازنشستگان هم شد و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات آنها در سال جدید دست به کار شدند.

خبر جدید و خوشحال کننده برای بازنشستگان

بالاخره سر و صداهای لایحه برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه 1396 تا حدودی متوجه بازنشستگان هم شد و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات آنها در سال جدید دست به کار شدند.

پیش از این و در جریان بررسی لایحه برنامه ششم، نمایندگان دولت را موظف کرده بودندتا برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال آینده قدم بردارد؛ دیروز هم نمایندگان مردم در خانه ملت، با تصویب بندی از لایحه بودجه، خودشان قدم اول را برداشتند.

در جلسه نوبت عصردیروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، نمایندگان به دولت اجازه دادند «اعتبار ردیف 120-550000 جدول شماره(9) این قانون را برای افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح که دریافتی ماهانه آنها کمتر از بیست میلیون ریال است، براساس آیین نامه اجرائی که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری دستگاه های ذی ربط تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد، اختصاص دهد».

بازنشستگان

همسان سازی حقوق بازنشستگان

به این ترتیب، بازنشستگانی که در حال حاضر دریافتی شان کمتر از دو میلیون تومان است، می توانند امیدوار باشند که در صورت تایید این مصوبه در شورای نگهبان و ابلاغ آن، سال آینده وضعیت بهتری در حقوق و مزایای خود مشاهده کنند.

نمایندگان البته راه بهانه ها برای اجرا نشدناین حکم را هم بستند؛ وکلای ملت با اضافه کردن دو قید، مصوبه خود را تکمیل کردند تا بهانه کمبود اعتبار، امید بازنشستگان را ناامید نکند.

بر این اساس، «در صورت مکفی نبودن اعتبار پیش بینی شده در ردیف مذکور، دولت می تواند از منابع هدفمندی یارانه ها نسبت به تأمین اعتبار اقدام کند؛ همچنین صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مکلفند افزایش احکام حقوقی سال 1396 بازنشستگان ذی نفع ناشی از اجرای این حکم را از اول فروردین 1396 اعمال کنند».

هنگام بررسی این بخش از لایحه بودجه سال آینده کل کشور، رئیس مجلس هم که معمولا درباره طرح یا لایحه ای مستقیم اظهارنظر نمی کند، نتوانست جلوی خود را بگیرد و اشاره ای به دردهای بازنشستگان کرد.

لاریجانی گفت:«باید توجه داشت که تعداد قابل توجهی از بازنشستگان آموزش و پرورش و بخش های دیگری از کشور، حقوق یک میلیون تومانی دریافت می کنند و واقعا به سختی زندگی می کنند.»

رئیس مجلس ادامه داد:«بر اساس بند الحاقی به تبصره 12 لایحه بودجه که در رابطه با همسان سازی حقوق بازنشستگان است، به نوعی اولویتی مشخص شد و به دولت اجازه داده شد به بازنشستگانی که ماهانه کمتر از دو میلیون تومان حقوق دریافت می کنند، کمک بیشتری شود و اگر منابع وجود داشت به بازنشستگان دیگر نیز کمک شود.»

وی این نکته را هم خاطرنشان کرد که «سازمان تأمین اجتماعی موظف است حقوق ها را متناسب با نرخ تورم افزایش دهد؛ البته به معنی این نیست که حقوق های کمتر از دو میلیون تومان دریافت کنند، بلکه به این معناست که تا آنجا که دولت بتواند به بازنشستگان مذکور توجه بیشتری کنند».

حالا باید منتظر بود و دید که این حکم نمایندگان مردم، پس از تایید، چگونه توسط دولت اجرا می شود.

تصمیم جدید دولت برای حل مشکلات بازنشستگان

58
این مطلب مفید بود ؟80
برگرفته از فردا / م.ف
برچسب : بازنشستگان
وبگردی