نمناک بهداشت و سلامتتغذیه خربزه تلخ و خواص درمانی شگرف آن
خربزه تلخ ، خواص میوه خربزه تلخ
کارلا یا همان خربزه تلخ یکی از میوه های خاصی است که خواص درمانی فوق العاده ای دارد و متخصصین تغذیه و طب سنتی سفارش بسیاری برای خوردن آن کرده اند.این میوه خاص برای درمان سرطان و دیابت و ... کاربرد دارد.
بازدید : 9,342 نفر

فواید درمانی خربزه تلخ

 
میوه ی کارلا (karela) که در زبان عمومی خربز ه تلخ نامیده می شود یکی از گیاهان معروفی است که در آسیا، آفریقا و جزایر کارائیب می روید. تحقیقات گسترده ای در خصوص این میوه آغاز شده است. چرا که بیان شده این میوه تلخ تاثیر قوی بر مبارزه با سلول های سرطانی دارد.
گیاه خربزه تلخ یکی از گیاهان رونده نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری و از خانواده کدوئیان است. این گیاه به صورت خودرو در آسیا، آفریقا و جزایر کاریب رشد می کند و میوه های آن خوراکی می باشند. این میوه های خوراکی بسیار تلخ هستند به همین دلیل به آن خربزه تلخ گفته می شود.
 
خربزه تلخ
 

خواص درمانی خربزه تلخ:

 
این گیاه در مرحله سبز یا مایل به زرد به مصرف پختنی می رسد.
همچنین برگ ها و ساقه های سبز آن نیز در سالادها مورد استفاده قرار می گیرند.
خربزه تلخ در چین اغلب در تهیه غذاها، سوپ ها و چای ها مورد استفاده قرار می گیرد.
این گیاه در برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی به عنوان یک گیاه دارویی جهت افزایش طول عمر مورد استفاده قرار می گیرد.
در ترکیه از این گیاه برای درمان دردهای مختلف به خصوص شکم دردهای مزمن استفاده می شود.
در طب سنتی هند، بخش های مختلف این گیاه به عنوان کاهنده دیابت، ملین، ضدصفراوی، قی آور، دافع کرم روده، درمان سرفه، بیماری های تنفسی، بیماری های پوستی، درمان زخم ها، نقرس و رماتیسم کاربرد دارد.
 

نظر کارشناسان کشاورزی درباره خربزه تلخ

فرشید قبادی ها کارشناس کشاورزی درباره خواص درمانی و کاربردهای دارویی خربزه تلخ را اینگونه تشریح کرد :
خربزه تلخ گیاه بالارونده گل دار خاص مناطق گرمسیری بوده و کشت آن به طور گسترده در مناطق گرمسیری جهان رواج دارد.این گیاه منبع عالی از ویتامین ها و مواد معدنی است که توسط آن حجم زیادی از مواد مغذی گیاه را برآورده می سازد. تمام اندام این گیاه حتی میوه آن تلخ مزه هستند.
 
از گذشته تا کنون خربزه تلخ بذر و میوه این گیاه دارای خواص درمانی هستند که شامل:ضد ایدز، ضد التهاب، ضد سرطان، ضد میکروب، ضد تومور، آنتی اکسیدان، ضد جهش، ضد لیپولیتیک، ضد درد و ضد دیابت است.
بین خواص درمانی که خربزه درختی داراست، ضد دیابت بودن آن بیشتر از سایر خواص آن بین مصرف کنندگان و محققین مورد توجه قرار دارد. در سال 2000 حدود 171 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا بودند که پیش بینی می شود, این تعداد در سال 2030 به حدود 366 میلیون نفر برسد.
در این راستا داروهای شیمیایی متعددی برای پایین آوردن سطح قند خون معرفی و مصرف می شوند ولی نمی توان عوارض جانبی این داروها را نیز از نظر دور داشت. به همین دلیل یافتن راه حلی پیشگیرانه برای مقابله با دیابت ضروری است.
در نتیجه خربزه تلخ می تواند جایگزین مناسبی برای کاهش سطح خون برای بیماری دیابت باشد. محققین اعلام داشتند این گیاه بر هر دو نوع دیابت نوع 1 و 2 تأثیر مثبت دارد.
 
ترکیبات زیستی موجود در این گیاه که بر قند خون مؤثرند شامل:ساپونین های استروئیدی که به نام charantin شناخته می شوند، پیتیدهای شبه انسولین که برای دیابت نوع 1 مفیدند، آلکالوییدها و ترکیبات دیگری به نام گلیکوزیدهای اسید اولئانولیک که برای بهبود محدوده قند خون در دیابت نوع 2 کاربرد دارند.
 
این گیاه به طور گسترده در رژیم غذایی مردم ساکن کشورهایی مانند پاکستان، فیلیپین، پاناما، نپال و هندوستان قرار داشته و کشت می شود. با توجه به این که در ایران مناطقی وجود دارد که می توان این محصول را در آن مناطق کشت کرد، می توان با همکاری بخش خصوصی، خصوصاً کشاورزان کشت این گیاه ارزشمند را در کشور رواج داد.

خربزه تلخ ، خواص خربزه تلخ برای درمان بیماری ها

خربزه تلخ و خواص درمانی شگرف آن
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 15
برگرفته از تسنیم و نارگیل-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 13 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف