نمناک سرگرمیگوناگون خرسی که از فراق صاحبش دق کرد!
خرس ، مستند ماریا
گاهی اوقات ماجراهای جالب و عجیب اتفاق می افتد.ماریا خرسی بود که چند مدت بعد از فوت صاحبش دق کرد و مرد.اما حالا یک مستند ساز قصد دارد ماجرای ماریا و صاحبش را به تصویر بکشد.

خرسی که از دوری صاحبش دق کرد!

مستند «ماریا» به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی بمانی روایتی از 23 سال زندگی یک پیرمرد با خرسی به نام ماریا در تاجیکستان است که طی هفت سال ساخته شد.

به گزارش اعتدال مهدی بمانی کارگردان مستند «ماریا» درباره یافتن سوژه این مستند به خبرنگار مهر گفت:سال 2003 میلادی که برای اولین بار به تاجیکستان رفتم، یک پیرمرد را با یک خرس در پارک لنین شهر دوشنبه دیدم. آن زمان پیرمرد 2 سامانی پول می گرفت و اجازه می داد تا با خرسش عکس بگیرند!
 
وی افزود:مجددا سال 2006 بود که دیگر بار به تاجیکستان رفتم و دوباره با خرس و پیرمرد دیدار داشتم. کم کم با آغاز دوستی بین ما، قصه ماریا نیز شکل گرفت و من این مستند را در دو دوره فیلمبرداری کردم. اوایل با فرمت دی وی کم و از سال 2010 با فرمت اچ دی کار کردم.
 
خرس
 
عکس خرس وابسته به صاحبش
 
خرس
 
 
کارگردان «حضرت امیرجان» یادآور شد:رابطه این دو با هم، قصه عجیبی بود. من موفق شدم در طول 6 سال در فصول مختلف، زندگی پیرمرد و خرس را ثبت کنم و اخیرا تصمیم گرفتم نسخه ای کوتاه از این فیلم را تدوین کنم یعنی همان «ماریا» که قرار شد از شبکه مستند پخش شود. نسخه بلند این فیلم نیز احتمالا تا انتهای سال 95 آماده می شود و ساختار داستانی تری خواهد داشت.
 
بمانی درباره همکاری پیرمرد با او برای ساخت مستند گفت:اوایل برقراری ارتباط با او کمی سخت بود. البته ایرانی بودنم خیلی به تسهیل این کار کمک می کرد و باعث شد زودتر دوستی بین مان شکل بگیرد به ویژه که در تاجیکستان، مردم احترام زیادی برای ایرانی ها قائل هستند.
 
وی ادامه داد:من به مرور با خانواده پیرمرد نیز آشنا شدم و این کمک می کرد که ما بتوانیم با ورود به خانه و زندگی او، درک بهتری از یکدیگر داشته باشیم.
 
 
خرس
 
 
این مستندساز در پایان درباره مدت زمان تولید این مستند و سرنوشت فعلی پیرمرد و خرس اظهار کرد:تولید این مستند تا سال 2013 که ماریا در باغ وحش مرد، ادامه داشت. متاسفانه اکنون هم ماریا و هم پیرمرد مرده اند و به مرگ پیرمرد در فیلم نیز اشاره شده است. ماریا حدود 6 ماه بعد از مرگ صاحبش در باغ وحش شهر دق کرد و مرد البته این موضوع در داستان فعلی نیامده است.
 
مستند «ماریا» به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی بمانی روایتی از 23 سال زندگی یک پیرمرد با خرسی به نام ماریا در تاجیکستان است که طی هفت سال با مشارکت شبکه مستند سیما ساخته شده است.
 
 
مستند ماریا
 
 
این مستند یکشنبه اول فروردین ساعت 14 به مدت 30 دقیقه برای اولین بار از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.
 
عوامل این مستند عبارتند از تدوین و کارگردانی:مهدی بمانی، نویسنده:مهری گرمسیر، موسیقی متن:طالب خان شهیدی، صدا:آناستازیا پان کراتووا، مدیر فیلمبرداری:مهدی بمانی، عکس:پروین سعادتی، مجری طرح و مدیر تولید:مهری بمانی، دستیاران:آبتین بمانی، تهمینه میر شکر، صاحبقران شیخف، لاله یونس اخونوا، با تشکر از:وزارت امور خارجه تاجیکستان، خانواده شیخف، باغ وحش دوشنبه، تهیه کننده :مهدی بمانی با مشارکت شبکه مستند سیما.

 

خرسی که از فراق صاحبش دق کرد!

خرسی که از فراق صاحبش دق کرد!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از تی نیوز/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف