نمناک سبک زندگیکار و زندگی 5 نکته مهم هنگام خرید یا اجاره خانه
خرید خانه ، اجاره کردن خانه
نباید فراموش کرد که خرید یا اجاره خانه از آن دسته خریدهایی است که باید تمام حواستان را جمع کنید تا بعدا پشیمان نشوید.

راهنمای خرید یا اجاره خانه

خرید خانه را می توان یکی از اتفاقات مهم زندگی هر فرد دانست. اتفاقی که ممکن است یک بار در زندگی هر فرد رخ دهد، بنابراین باید به نکات مهم و کلیدی که در این رابطه وجود دارد دقت کرد.

روزی که برای اولین بار قرار بر این شد در خانه ای مستقل زندگی کنم و به نوعی همه کاره یک خانه باشم، جز احساس خوشحالی که از تصورات و خیال های گوناگون ناشی می شد، ترسی عجیب نیز به سراغم آمد. به نظرم بحث بر سر مقوله «انتخاب» است؛ همین که درگیر انتخاب می شوم، در کنار احساس قدرت، نگرانی از مسئولیت ها و عواقب این انتخاب نیز گریبان گیرم می شود.

خرید خانه

نکاتی هنگام خرید یا اجاره خانه

با همه این اوصاف باید برگزید و راه افتاد. در این مسیر خوب است بدانیم چه چیزهایی به ما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشیم؛ به همین دلیل تصمیم گرفته ام قصه ای را آغاز کنم که داستان واقعی زندگی روزانه اکثر یا شاید همه ما است. قصه آشنای خانه های کوچک ما...

قدم اول خرید یا اجاره خانه:اولویت بندی
برای انتخاب خانه جدید و کوچکم باید اولویت هایم را مشخص کنم:محله، قیمت خرید یا اجاره، نقشه خانه، قدیمی یا نوساز بودن، متراژ، نور و چشم انداز، دسترسی ها و... . مطمئناً هیچ خانه ای همه ایده‎آل های من را برآورده نمی کند، پس ناگزیرم مواردی را که برایم مهم است اولویت بندی کنم و 3 یا نهایتا 5 مورد اول را مدنظر قرار دهم.
قیمت: باید با درآمد، پس انداز و بودجه آینده من هماهنگی داشته باشد.
محله:جایی باشد که ازنظر طبقه اجتماعی، آب وهوا و... به سبک زندگی و روحیه من بخورد.
دسترسی ها: دسترسی من و بقیه اعضای خانه به محل کار، مدرسه، رفاهی نظیر فروشگاه ها، بازارها و مراکز شهر.
قدیمی و نوساز بودن: اگر قدیمی است چقدر نیاز به بازسازی و تعمیرات دارد؟ لوله کشی های آن چقدر کهنه و پوسیده شده؟ سیستم های گرمایشی و سرمایشی آن از چه نوعی است و... .
نقشه خانه: تفکیک فضاهای شخصی و عمومی چگونه صورت گرفته است؟ اگر بخشی از خانه دلخواهم نیست آیا امکان تغییر نقشه آن وجود دارد و... ؟
این موارد تقریبا اولویت های اصلی من هستند. هر فرد یا گروهی از افراد ممکن است بنا به شرایط خود، اولویت های متفاوتی داشته باشند. مهم این است که اولویت ها و ترتیب آنها در ذهنمان روشن باشد.

قدم دوم خرید یا اجاره خانه و آپارتمان:جستجو
وقتی اولویت های اصلی خود را مشخص کردم، باید ببینم از چه روش هایی می توانم گزینه هایی با این شرایط پیدا کنم. یکی از روش های بسیار معمول، سپردن به بنگاه های معاملات املاکی در همان محله موردنظرم است. هنگام مراجعه به این بنگاه ها باید توجه نموده و تمام شرایط موردنظر خود را به دقت درج کنم تا از معرفی گزینه های بی ربط جلوگیری شود. روش دیگر، جستجو در آگهی های بخش املاک روزنامه هایی مانند همشهری یا وب سایت هایی مثل دیوار و شیپور است. مزیت این روش، امکان فیلتر کردن گزینه ها بر اساس محله و متراژ است. ضمن اینکه می توانم درخواست خود را برای ملکی با شرایط مطلوبم نیز به صورت آگهی در این وب سایت ها درج نمایم.

قدم سوم خرید یا اجاره خانه و آپارتمان:بازدید هوشمندانه
بعد از یافتن گزینه های مطلوبم، برای بازدیدی هوشمندانه برنامه ریزی می کنم. شاید بپرسید بازدید هوشمندانه یعنی چه؟ بسیاری از ما هنگام بازدید از یک خانه برای اجاره یا خرید، صرفا به ظاهر خانه، دانش خود درباره یک سری از جزئیات و گفته های صاحب قبلی خانه و بنگاه دار بسنده می کنیم که این اصلاً کافی نیست. یکی از دوستانم که پیمانکار است و دستی در ساخت وساز دارد، مدتی پیش گفت اگر تصمیم به تعویض خانه داشتی حتماً مرا خبر کن که برای بازدید با تو همراه شوم. دلیلش هم این بود که من از درون دیوارهای خانه ها بی خبرم. شاید شما مثل من چنین دوست یا آشنای پیمانکاری نداشته باشید، اما حتما یک تأسیسات کار سراغ دارید که می تواند شما را همراهی کرده و از مشکلات و نواقص خانه باخبرتان سازد.

علاوه بر مشکلاتی که این افراد متخصص می توانند شما را از آنها آگاه سازند، امکانات و فرصت های بالقوه ای وجود دارد که ممکن است یک خانه داشته باشد و شما متوجه آن نشوید؛ برای مثال من در جستجوهایم خانه دوخوابه کوچکی را بازدید کردم که اندازه نشیمنش با اتاق خواب ها یکی بود و اصلاً تناسب منطقی نداشت. خوشبختانه چون همان دوست پیمانکارم همراهم بود با بررسی دیوارها به من این اطمینان را داد که می توانم با برداشتن دیوار یکی از اتاق ها فضای سالن را دو برابر کرده و با یک طراحی و چیدمان هوشمندانه خیلی بهتر از آن استفاده کنم. ناگفته نماند که من بیش از یک اتاق نیاز نداشتم و به همین دلیل این پیشنهاد برایم وسوسه انگیز بود.

قدم چهارم خرید یا اجاره خانه:مقایسه

وسواس در انتخاب اگر معقول و به اندازه باشد، نه تنها آزاردهنده نیست، بلکه منجر به نتیجه ای می شود که دلخواه ما است. همان طور که در اول مقاله اشاره کردم قبل از اقدام، تعدادی گزینه را انتخاب و اولویت بندی کردم. این بحث اولویت بندی بار دیگر در این مرحله نیز اهمیت می یابد؛ یعنی زمانی که قرار است از بین چندین گزینه که مطلوب ما هستند یکی را انتخاب کنیم. باید ببینیم از بین شرایط متفاوت دو یا چند گزینه موردعلاقه ما، کدام ویژگی برایمان جذاب تر است؟

من با دو گزینه روبه رو شدم که یکی خانه ای نوساز، تمیز و بسیار شیک بود، اما هیچ نورگیری در نشیمن نداشت، از طرف دیگر گزینه بعدی خانه قدیمی ساخت، اما تمیز و با نورگیری فوق العاده در نشیمن بود. محله و قیمت ها هم تقریباً یکی بود. با شناختی که از خودم دارم وجود نور طبیعی در فضای زندگی ام، تأثیر فراوانی بر اخلاق و عملکردم دارد؛ بنابراین درنهایت گزینه دوم را برگزیدم.

قدم پنجم خرید یا اجاره خانه و آپارتمان:قرارداد

حالا که از خوان های قبلی عبور کردم، نوبت به سروکله زدن با صاحب خانه و بنگاه دار می رسد. بعد از به توافق رسیدن بر سر قیمت و قبل از امضای قولنامه، حتماً از تسویه شدن تمام قبض ها و حساب های ملک موردنظر اطمینان حاصل می کنم. این هزینه ها شامل تلفن، برق، آب، گاز، شارژ ساختمان، عوارض شهرداری، اینترنت و... است. یکی از دوستانم بعد از چند ماه اجاره نشینی در یک آپارتمان متوجه می شود بخشی از هزینه قبض تلفن مربوط به اینترنت بوده که ساکن قبلی هنگام جابه جایی اقدام به قطع آن نکرده بوده است.

ازآنجایی که زمان پرداخت حقوق من دقیقاً یکم هرماه نیست، از صاحب خانه می خواهم که برای پرداخت کرایه دقیقاً یک روز مشخص در نظر نگیرد و با در نظر گرفتن یک بازه مشخص برای پرداخت کرایه، مرا از بدقول شدن نجات دهد. آوردن چنین مواردی در قولنامه از تبعات و مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

5 نکته مهم هنگام خرید یا اجاره خانه

5 نکته مهم هنگام خرید یا اجاره خانه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از چیدانه -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف