نمناک سبک زندگیروابط عاطفی خشم میتواند شما را بکشد
خشم ، کنترل خشم
خشم، قاتل بی سر و صدایی است که زیر پوست شما خوابیده و حتی خودتان هم نمی دانید چه ماری در آستین می پرورانید.

خشم آتشی که از درون شعله می کشد

خشم یک بیماری نیست بلکه احساس و هیجان عادی انسانهاست مانند غم و شادی، اضطراب، ترس و لذت. تحقیق و پژوهش های مختلف نشان داده اند افرادی که زیاد عصبانی می شوند و راه های سالمی را برای تخلیه یا بیان احساس خود ندارند و متقابلا بیشتر از دیگران بیمار شده و ممکن است حتی از این بیماری ها فوت کنند. نه تنها خشم و عصبانیت بر سلامت جسمی انسان ها اثر می گذارد بلکه بر ارتباط های اجتماعی نیز بسیار تاثیر گذار است. متأسفانه بعضی از مردم هنگام خشم گین شدن، کنترل خود را از دست می دهند و به هر کاری دست می زنند تا آتش غضب خود را فرو نشانند . ازاین رو، ممکن است آبروی دیگران را بریزند یا انواع تهمت ها را نثار طرف مقابل کنند.

یک حرف است، فقط یک حرف اما تو را دگرگون می کند. ناگهان گیج می شوی و نفست تند می شود. عرق می کنی و در خودت می پیچی و تمام تمرکزت روی پاسخ دندان شکنی است که بدهی و برنامه بعدی که پس از جواب کوبنده به طور ضربتی پیاده کنی. پشت فرمان نشسته ای، سرت را بیرون می بری و حرف تندی می زنی. راننده کناری جواب بدتری می دهد. نبضت تند می زند. هردو پشت چراغ قرمز گیر می کنید و وقت مناسبی است که قفل فرمان را برداری و بپری بیرون. طرف مقابل هم کم نمی آورد او هم آچار شلاقی را برمی دارد و سراغت می آید. تو زودتر می رسی و با قفل فرمان توی شیشه اش می کوبی او یقه ات را می چسبد، مردم پیاده می شوند. فحش می دهی و فقط داد می کشی، اما صدای تند نبضت که توی گوش هایت می پیچد تنها صدایی است که می شنوی، خون جلوی چشمت را گرفته است و مردم دستت را وگرنه غیر از این که چند ساعت بعد در بیمارستان چشم می گشایی و خبر سکته قلبی ات را می دهند، باید خبر قاتل شدنت را هم بشنوی و بگویی یک لحظه جنون بود و نفهمیدم چه شد.

این خشم رها شده است که با پرخاشگری ادامه یافته است. خشم، قاتل بی سر و صدایی است که زیر پوست شما خوابیده و حتی خودتان هم نمی دانید چه ماری در آستین می پرورانید. او می تواند هم شما را بکشد و هم کسی را که مقابل شما قرار دارد. دوست و دشمن نمی شناسد این زیرجلدی عنان گسیخته.

خشم

خشم مانند ماری در آستین است

خشم گستاخی نیست

خشم هیجانی است که گاه حتی بار مثبت دارد. خشم گاه از سرخوردگی خفیفی ناشی می شود که به خاطر فراموشی همسرتان در مورد روز تولد شما، بروز می کند. گاهی خشم در مقابل رفتاری بروز می کند که واقعا ناعادلانه است.

مشاور و روان شناس این موضوع را عادی می داند که در مقابل توقعات بجا و برآورده نشدن خواسته های بحق در خود احساس خشم کنیم.

اما در عین حال نحوه بروز این خشم و کنترل آن مهم است که می تواند سازنده یا آسیب زا باشد. وی می افزاید پرخاشگری و خشم نباید با هم اشتباه گرفته شود. خشم یک حس است، اما پرخاشگری یک رفتار است که با مخاصمه همراه است، اما خشم الزاما به مخاصمه و تهاجم ختم نمی شود. ضربه زدن، هل دادن، فحش و ناسزا، حتی زمانی که در ماشین خود در ترافیک قرار داریم و از اشارات بی ادبانه استفاده می کنیم، نوعی پرخاشگری و خشونت است.

جالب است بدانید بیشتر مواقع خشم به پرخاشگری و خشونت و تعدی ختم نمی شود وگرنه در جامعه سنگ روی سنگ بند نمی شد.

دانستیم خشم یک احساس طبیعی در موقعیت های نا عادلانه است، اما چرا بعضی ها از بعضی دیگر خشمگین تر هستند؟

خشم قابل پیش بینی است

یک انسان خشمگین وقتی او را از این کار منع کنید یا به خاطر عصبانیتش سرزنشش کنید خشمگین تر هم می شود، اما چرا بعضی ها از بقیه زودتر خشمگین می شوند؟ مسلما دلیلش مواجهه بیشتر آنها با موقعیت های برانگیزاننده نیست. احتمالا آنها این چنین موقعیت هایی را بیش از بقیه درک می کنند. جلو زدن یک نفر در صف نان راچند جور می شود تعبیر کرد، یکی از این تعبیرها بیش از دیگری شما را خشمگین می کند. شما ممکن است این موقعیت را اجتناب ناپذیر، غیرمنصفانه، ناعادلانه یا عمدی تفسیر کنید. این به نوع درک شما از واقعه برمی گردد.

خشم شناسی

چرا به شما برخورد؟ ازچه خشمگین شدید؟ به خودتان بازگردید. وقتی همکار شما اجازه نداده شما از موقعیت مرخصی استفاده کنید و خود را در اولویت قرار داده چرا عصبانی شدید؟ مگر خود شما همین کار را نمی خواستید بکنید؟ آیا شما خود را محق تر از دیگران می دانید؟ احساس کردید در میان همکاران دوستی ندارید که شما را حمایت کند؟ چرا حس بدی داشتید؟ با بازگشت به درون خود چه بسا بتوانید کم کم ریشه خشم های خود را شناسایی و آنها را مداوا کنید. این قدم اول است. گاهی خشم ها ریشه در ناکامی های سال های دور دارند و نیاز به کمک مشاور داریم تا بتوانیم دلیل اصلی آنها را پیدا کنیم.

خشم ذاتا بد نیست

یکی از تصورات غلطی که در مورد خشم وجود دارد این است که خشم برای شما بد است.

کارشناس ارشد علوم تربیتی می گوید این طور نیست.

وی می گوید:خشم هیجان با ارزشی است که به مردم کمک می کند با بی عدالتی مواجه شوند و با رواج آن مقابله کنند. این هیجان ناعادلانه یا اشتباه بودن رفتار را به ما هشدار می دهد و انرژی مقابله با این موقعیت را در ما ایجاد می کند. تروند معتقد است گاه همین خشم جان ما را حفظ می کند و موجب دفاع از خودمان می شود، اما مهم است بدانیم چطور باید آن را کنترل کنیم.

خشمتان را نخورید

خشم به شیوه های مختلفی ابراز می شود، اما به هر حال ابراز آن بهتر از فروخوردن آن است. تروند با اشاره به برخی تحقیقات می گوید:به نظر می رسد فروخوردن خشم و به اصطلاح توی خود ریختن، آسیب های روحی و روانی در پی دارد که گاه حتی با تظاهرات جسمی چون ناراحتی قلبی و سوزش معده نیز خود را نشان می دهد.

خنده خشم را فرو می پاشد

قبلا گفتیم خشم خود را سرکوب نکنیم، اما منظور این نیست که اولین کسی را که دیدید با او گلاویز شوید. مزاح و طنز از چیزهایی است که انرژی انباشته خشم را منتشر می کند و روان شناسان آن را یکی از بهترین راهکارهای کنترل خشم می دانند.

البته مراقب باشید شوخی را از حد نگذرانید.

خشم

اگر نتوانید خشم خود را کنترل کنید شاید هرگز نتوانید برگردید

خشم می تواند شما را بکشد

اگر نتوانید جلوی خشمتان را بگیرید و اجازه دهید موج خشم و توفان عصبانیت شما را با خودش ببرد، شاید هرگز برنگردید!

خشم مداوم و شدید می تواند شما را ضعیف کند. نتایج یک پژوهش نشان می دهد خشم کنترل نشده می تواند به ضرر قلب شما باشد و احتمال سکته قلبی را افزایش دهد. سیگار کشیدن، رژیم نا مناسب و ورزش نکردن می تواند دست به دست خشم بدهند و شما را چنان زمین بزنند که دیگر بلند نشوید.

برنامه ای برای خشم

شما برای همه چیز برنامه ریزی می کنید، از مدرسه بچه ها گرفته تا تفریح و آشپزی، اما یک چیز معمولا فراموش می شود:برنامه مشخص و ثابت برای آرام سازی و پیشگیری از خشم.

اگر این برنامه را ندارید حتما آن را به فهرست روزانه خود اضافه کنید.

محیط هم مقصر است

سهیلا خانمی است که گاه و بی گاه خشمگین می شود. او اعتقاد دارد خشم او همیشه هم متوجه مردم و انسان ها نیست. او می گوید:از روزگار، از وضعیت اقتصادی و حتی گاهی از زن بودن خود خشمگین می شوم. این محیط و موقعیت نامناسب است که مرا خشمگین می کند و تقصیر کسی هم نیست.

این بانوی 27 ساله که همسر خود را از دست داده و با تنها فرزندش زندگی می کند به خاطر شرایط سختی که پشت سر می گذارد ناراحت است و می گوید:اگر در جایی و شرایطی دیگر بودم که از مادران سرپرست خانوار حمایت موثرتری می شد شاید کمتر خشمگین می شدم.

خوب است بدانید حتی شرایط محیطی چون گرمی و آلودگی هوا و تابش مستقیم آفتاب و کم بود اکسیژن در محیط نیز می توانند شما را خشمگین کند.

خشم میتواند شما را بکشد

خشم میتواند شما را بکشد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از جام جم / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف