نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت وسیله ای که چشمانتان را خشک می کند
چشم ، رابطه چشم با تلویزیون
تماشای بیش از حد تلویزیون در هر سنی که باشد مناسب نیست. علاوه بر از دست دادن وقت، موجب خشکی واسترس های حاصل از آن بر چشم ها می شود.
بازدید : 1,191 نفر

آیا تماشای تلویزیون چشم را ضعیف می کند

سوالی که اغلب از سوی والدین مطرح می شود این است که آیا تماشای تلویزیون چشم کودکان را ضعیف می کند؟ در پاسخ به چنین سوالی باید گفت به طور کلی تا کنون هیچ تحقیق معتبری به این نتیجه نرسیده است که تماشای تلویزیون موجب ضعیفی چشم ها می شود، ولی آنچه مسلم است تماشای تلویزیون یعنی نگاه مستقیم و مستمر به یک صفحه نورانی که چشمه های نورانی کوچکی هستند که با شدت های مختلفی از سطح روشنایی در کنار هم تصاویر متحرک را روی صفحه تلویزیون به وجود می آورند.

نگاه مداوم و در مدت زمان طولانی نه تنها موجب خستگی چشم ها می شود، بلکه ممکن است چشم های کودکان و بزرگسالان را تحت استرس قرار دهد و موجب خشکی و قرمزی چشم شود.

ضعف بینایی به طور اولیه منشا وراثتی دارد و در مقایسه با تاثیرات محیطی، وراثت سهم بسیار بیشتری را در ایجاد عیوب انکساری و ضعف بینایی ایفا می کند.

با آن که تاکنون هیچ تحقیقی تاثیر تماشای طولانی مدت تلویزیون را در ایجاد عیب انکساری یا افت بینایی تاکنون تایید نکرده است، ولی هرگز نباید طولانی مدت تلویزیون دید؛ چون نه تنها موجب خستگی و استرس های حاصل از آن بر چشم ها می شود، بلکه ممکن است تاثیراتی روی سلامت سیستمیک کودکان داشته باشد، چرا که کودکان در حال رشد بیشتر از همه چیز نیاز به تحرک و جنب و جوش دارند تا عضلات و استخوان بندی آنها کافی و به طور صحیح رشد و نمو داشته باشد.

چشم

رابطه چشم با تلویزیون

تماشای زیاد تلویزیون، جدای از زیان بخش بودن یا نبودن آن مانند افراط در هر چیز دیگر مناسب نیست.همچنین از آنجا که بینایی و چشم های کودکان در حال تکامل هستند به مراقبت بیشتری نیاز دارند و همچنین تاثیرات احتمالی ناشناخته روی سیستم بینایی را نباید در آنها نادیده گرفت.

فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون، خود سوال دیگری است که اغلب مورد سوال قرار می گیرد. دو برابر سایز تلویزیون، حداقل فاصله مجاز برای تماشای تلویزیون است. مثلا برای تلویزیون 40 اینچی حداقل فاصله تا تلویزیون 80 اینچ یا دو متر است. نکته مهم دیگر در تماشای تلویزیون این است که در صورت وجود عیوب انکساری چشم فرد هنگام تماشا ممکن است دچار سوزش چشم، اشک ریزش یا سردرد شود که خود این علائم مشخص کننده وجود عیوب انکساری چشم است.

وسیله ای که چشمانتان را خشک می کند

وسیله ای که چشمانتان را خشک می کند
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از جام جم-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف