نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده خطرات تکنولوژی بر سلامتی
تکنولوژی ، ضرر های پیشرفت تکنولوژی
بی شک همه ی ما از کاربرد تکنولوژی بهرمندیم و مدام با آنها سروکار داریم که این مسئله تا حدودی خطر ساز بوده و ممکن است آسیب های جدیدی برای ما ایجاد کند.

آسیب هایی که تکنولوژی به سلامتی می زند

همه ی شما احتمالا می دانید که استفاده ی نادرست از تلفن همراه می تواند موجب درد گردن، شانه ها و کمر شود. اما آیا می دانستید که تایپ کردن و سلفی گرفتن هم به بدن تان آسیب می رساند؟ با پیشرفت تکنولوژی شاهد تسهیل انجام برخی امور هستیم، اما بسیاری از ما نمی دانیم که همین تکنولوژی، در صورت استفاده نادرست چه مشکلاتی برای سلامتی مان به ارمغان می آورد؟

التهاب دست ها هنگام گرفتن سلفی

هنگام گرفتن سلفی به دنبال بهترین قسمت از صورتمان هستیم تا عکسمان زیباتر باشد ، اما هرگز به فکر سالم ماندن دست هایمان نیستیم. وقتی سلفی می گیریم بازویمان در مقابل صورت ما قرار گرفته و آرنج در یک زاویه ی نادرست گاهی حتی تا مدت 10 تا 15 ثانیه ثابت می شود. این پوزیشن یک حالت ارگونومیک نیست.

گرفتن سلفی زیاد می تواند در یکی از عضلات ساعد که به تثبیت موقعیت بازو کمک می کند، کشش ایجاد نماید و زمانی که شما از این عضله سخت کار بکشید، میکروترما که در اطراف بخشی از عضله ی ساعد قرار گرفته و آن را به آرنج متصل می کند ملتهب می گردد.
تایپ کردن و ضربه زدن به صفحه موبایل احتمالا بیش از آنچه گمان می کنید به انگشت شست ضربه خواهد زد. تکرار حرکت خاص انگشت شستتان می تواند مانند تاندون های بازوهایتان باعث التهاب تاندون این انگشت شود.

اگر می خواهید از خودتان تعداد زیادی عکس بگیرید، بهتر است مواظب این عضلات بوده و گاهی به دست ها استراحت دهید. تغییر متناوب دستی که با آن دوربین را نگه می دارید نیز می تواند کمک کننده باشد. همچنین می توانید از یک دوست بخواهید به شما کمک نماید.

فشار به گردن در استفاده از تبلت

هر نوع وسیله ی همراهی مانند موبایل و تبلت می تواند مشکلاتی در وضعیت بدن ایجاد نماید. اما این کار بسیار سخت است که مثلا وسیله ای مانند تبلت را در یک شرایط کاملا ارگونومیک نگه داریم. بسیاری از مردم تبلتشان را خیلی پایین نگه می دارند، یعنی آن را روی دامنشان قرار می دهند و یا بر روی ران پا تکیه می دهند. هنگامی که شما نگاه تان را به صفحه ی تلویزیون می دوزید فشار بسیار زیادی به گردنتان تحمیل می کنید و در نهایت فشار زیاد در این ناحیه درد زیادی نیز ایجاد خواهد کرد.

نگه کردن به صفحه ی تبلت در این شرایط فشار زیادی به قسمت فوقانی ستون فقرات وارد می کند. در این موقعیت گردن مجبور می شود برای نگه داشتن سر سخت تر تلاش کند و نتیجه ی آن وارد آمدن فشار زیاد به عضلات گردن است.

تکنولوژی

آسیب های تکنولوژی

اگر شما در حال تماشای یک ویدئو کلیپ هستید، آن را روی یک میز در امتداد چشمتان قرار دهید و یا اگر ناچار به تایپ کردن متنی می باشید بهتر است از کامپیوتر رومیزی استفاده کنید ( در صورت امکان البته). همچنین می توانید یک صفحه کلید مجزا برای تبلت خود در نظر بگیرید.

فشار انگشت شست

اینکه شما عادت به چک کردن متوالی پیام ها و ایمیل هایتان هستید و زیاد چت می کنید یا به بازی ها معتاد شده اید، می تواند فشار زیادی به انگشت شست تان وارد نماید. جستجو، تایپ کردن و ضربه زدن به صفحه احتمالا بیش از آنچه گمان می کنید به انگشت شست ضربه خواهد زد. تکرار حرکت خاص انگشت شستتان می تواند مانند تاندون های بازوهایتان باعث التهاب تاندون این انگشت شود.

بهتر است هر چند دقیقه یک بار استراحت کنید و به انگشتان دستتان مجال آرامش دهید. تغییر انگشتان در هنگام تایپ کردن هم می تواند از بروز التهاب و درد جلوگیری کند.

درد گردن با تماشای تلویزیون

فضای خالی بالای شومینه مکانی دل انگیز برای قرار دادن صفحه نمایش تلویزیون است، اما شما ناچار خواهید بود برای تماشای برنامه ی مورد علاقه تان سرتان را برای مدتی بالا نگه دارید.

هنگامی که شما نگاه تان را به صفحه ی تلویزیون می دوزید فشار بسیار زیادی به گردنتان تحمیل می کنید، زیرا گردن در زاویه ی نا مناسبی قرار می گیرد و در نهایت فشار زیاد در این ناحیه درد زیادی نیز ایجاد خواهد کرد. بهترین روش برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی این خواهد بود که دستگاه تلویزیون خود را در امتداد چشم هایتان قرار دهید. به این ترتیب گردن و ستون فقرات در یک شرایط خنثی قرار می گیرند، یعنی هیچ فشاری را متحمل نخواهند شد.

نکته:به همین خاطر هیچ گاه بر سر نشستن صندلی های ردیف جلوی سالن سینما دعوا نکنید.

خطرات تکنولوژی بر سلامتی

خطرات تکنولوژی بر سلامتی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از تبیان-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف