نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت خطر ترومبوآمبولی وریدی در قد بلندها
قد بلند ، لختگی خون
از آنجائیکه افراد قد بلند،رگ های طویل تری دارند از اینرو بیشتر در معرض خطر ترومبوآمبولی وریدی یا همان لختگی خون هستند.

خطری که قد بلند ها را تهدید می کند

طبق یافته های جدید، هر چقدر فردی قد بلند تر باشد احتمالا بیشتر در معرض ابتلا به لختگی خون قرار دارد.

محققان دانشگاه لاند سوئد با بررسی بیش از دو میلیون خواهر و برادر دریافتند «ترومبوآمبولی وریدی» (نوعی لخته شدن خون در عروق) با قد مرتبط است و این ریسک در افراد کوتاه قامت تر کمتر است.

آنها دریافتند در مردان کوتاه تر از 160 سانتی متر در مقایسه با مردان بلندتر از 187 سانتی متر، ریسک ترومبوآمبولی وریدی تا 65 درصد کاهش می یابد.

در مورد زنان، آنهایی که کوتاه تر از 155 سانتی متر بوده و یکبار هم باردار شده بودند در مقایسه با زنان بلندتر از 182 سانتیمتر، 69 درصد کمتر در معرض خطر ترومبوآمبولی وریدی بودند.

بنگ زولر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«از آنجائیکه قد جمعیت جهان افزایش یافته و همچنان هم در حال افزایش است، می تواند در افزایش وقوع ترومبوز وریدی (لختگی خون) نقش داشته باشد.»

قد بلند

ارتباط بین قد بلند و خطر ترومبوآمبولی وریدی

شایع ترین عوامل افزایش دهنده ریسک ترومبوز عبارتند از جراحی، سرطان، عدم تحرک و بستری شدن در بیمارستان. در زنان، بارداری و استفاده از هورمون های نظیر قرص های ضدبارداری یا استروژن برای کاهش علائم یائسگی هم از عوامل محرک شایع هستند.

به گفته زولر، نیروی جاذبه ممکن است بر ارتباط بین قد و خطر ترومبوآمبولی وریدی نقش داشته باشد. «همچنین از آنجائیکه افراد بلند قامت، رگ های طویل تری هم دارند از اینرو بروز این مشکل در آنها بیشتر است.»

وی در ادامه می افزاید:«همچنین فشارهای گرانشی در رگ های پای افراد بلند قدتر می تواند خطر کاهش جریان خون یا توقف موقت آن را افزایش دهد.»

علاوه بر این، مطالعات قبلی نشان داده اند که قد بلند با سرطان، مشکلات قلبی، دیابت حاملگی و حتی طول عمر نیز مرتبط است.

خطر ترومبوآمبولی وریدی در قد بلندها

خطر ترومبوآمبولی وریدی در قد بلندها
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از اقتصاد آنلاین -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف