نمناک سرگرمیآیا میدانید راز خط سفید دنباله هواپیما در آسمان + عکس
خط سفید دنباله هواپیما ، هواپیما
آیا می دانید دود سفید رنگی که گاهی در آسمان و در دنباله هواپیماهای در حال پرواز می بینیم چیست؟در این بخش همه چیز در مورد خط سفید دنباله هواپیما بدانید.

همه چیز درباره خط سفید دنباله هواپیما

حتما تاکنون برای شما پیش آمده است که هواپیمایی را بر فراز آسمان دیده باشید که ارتفاع زیادی دارد و اینکه از پشت آن دود دنباله دار سفید خارج میشود.در این بخش توضیحاتی در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

این نوارهای سفید که اغلب راحت تر از خود هواپیماها در آسمان دیده می شوند ذره های یخ زده بخار هستند. وقتی بنزین هواپیما در موتور می سوزد مقدار زیادی بخار آب و ذره های دوده تولید می شود. این مواد معمولا به شکل دود از هواپیما خارج می شود. وقتی هواپیما در ارتفاع بالای 8 هزار متر پرواز می کند و این ترکیب در دمای پایین تر از منفی 40 درجه سانتیگراد قرار می گیرد، ذره های دوده و بخار آب، کریستال های بسیار ریز یخ را ایجاد می کنند و نواری طولانی از این کریستال ها در امتداد هواپیما کشیده می شود. هواپیماهایی که پایین تر از 8 هزار متر پرواز می کنند چنین نوار سفیدی در امتدادشان دیده نمی شود چون در ارتفاع پایین تر دمای هوا بالاتر است و ذره های بخار آب، یخ نمی زند.

هواپیما در شب

دانستنی های جالب از خط سفید دنباله هواپیما

نخستین گزارش ثبت شده در مورد دیده شدن دنباله در آسمان در سال 1915 و بر فراز کوه های آلپ ایتالیا باز می گردد. اما این موضوع تا زمان جنگ جهانی دوم چندان مورد توجه قرار نگرفت. نیروهای هوایی شرکت کننده در این جنگ و دنباله هواپیماهای آنها که رفته رفته به نمادی برای این نیروها به شمار می آمدند، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کردند. حتی برخی خلبانان از وجود این دنباله ها به عنوان ترفندی برای انجام پروازهای جمع، یافتن اهداف و ایجاد پوشش برای حملات استفاده می نمودند.

اما چرا گاهی اوقات هواپیماها هیچ دنباله ای از خود به جای نمی گذارند یا دنباله آنها خیلی کوتاه است؟ دلیل این امر نیز بسیار ساده است:اگر در ارتفاع پروازی هواپیما، هوای خشک و یا رطوبت کم باشد، دنباله تشکیل نخواهد شد. در واقع برای تشکیل دنباله، میزان رطوبت نسبی باید 100 درصد یا بیشتر باشد. در هوای خشک، ذرات کریستالی یخ به محض تشکیل شدن، بخار خواهند شد.

البته گاهی نیز هوا به اندازه کافی مرطوب است ولی به آن حد سرد نیست. در ارتفاعاتی که معمولا دنباله یا رد هواپیما شکل می گیرد (28 تا 40 هزار پا)، دمای هوا باید بین 36- تا 76- درجه فارنهایت باشد. اگر هواپیمایی دنباله یا رد بلندی از خود به جای بگذارد، می توان حدس زد که هوا درآن بالا نه تنها سرد است بلکه بسیار مرطوب است و در نتیجه ذرات کریستالی یخ همچنان پایدار هستند. اگر دنباله متوقف شده و دوباره شروع می گردد و یک خط منقطع در آسمان ایجاد می نماید، احتمالا هواپیما در یک قطعه خشک پرواز کرده و دوباره وارد ناحیه مرطوب می شود.

اگر در سمت پشت هواپیما، بین دم و سر دنباله، یک امتداد 100 پایی از هوای خالص وجود داشته باشد، نشان می دهد زمان تشکیل یخ از مخلوط گاز داغ خروجی و هوای اطراف کوتاه بوده است. گاهی ممکن است ابتدا چهار خط سفید و سپس دو خط سفید ببینید. در این صورت می توانید به این نتیجه برسید که هواپیمای در حال پرواز چهار موتوره است که هر موتور دنباله خود را ایجاد می کند و پس از مدتی به دلیل جریان هوا، دنباله های موتور سمت راست باهم و موتورهای سمت چپ نیز با هم ترکیب می شوند و تنها دو دنباله از هواپیما باقی می ماند.

باید توجه داشت که تشکیل دنباله تنها مختص هواپیماهای جت نیست، بلکه در هواپیماهای پیستونی، راکت ها و حتی پرندگان نیز امکان تشکیل دنباله وجود دارد. «گای مورچی» در کتاب مشهور خود به نام «آهنگ آسمان» می نویسد:«من در مورد غازهای وحشی که دنباله های بخار را بر فراز کوه های راکی از خود بر جای می گذارند، شنیده ام». یکی از کارشناسان ناسا در این مورد می گوید:«بله! امکان چنین چیزی وجود دارد! یک قو در هنگام پرواز، با نمناک کردن هوای 36- درجه فارنهایتی اطراف خود، می تواند باعث تشکیل یک دنباله شود، اگرچه این دنباله تقریبا کوچک است».

پس از تشکیل دنباله، امکان دارد اتفاقات زیادی برای آن بیفتد. ممکن است باد آن را با خود برده، عریض تر نماید و لبه های تیز و مشخص آن را از بین ببرد. اگر دنباله ها به اندازه کافی بزرگ شوند، کریستال های یخ به لایه پایینی که خشک تر است می افتند و بخار می شوند و یا در یک لایه اشباع شده افتاده و ترک بر می دارند. اگر پدیده قیچی باد وجود داشته باشد، کریستال های لایه پایینی با سرعتی متفاوت از کریستال های بالایی حرکت می کنند. در این حالت، یک دنباله رو به گسترش به صورت افقی یا عمودی تشکیل می شود. البته تاکنون چندین بار گزارش هایی در مورد فرو ریختن قطعات یخ بر روی زمین نیز اعلام شده است.

راز خط سفید دنباله هواپیما در آسمان + عکس

راز خط سفید دنباله هواپیما در آسمان + عکس
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از طیاره بلوگفا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف