نمناک سرگرمیگوناگون خط کشی جالب برای اندازه گیری جهان + عکس
خط کش ، اندازه گیری جهان
گروهی از فیزیکدانان روسی موفق به طراحی یک روش جدید برای ایجاد حالت خاصی از کوانتوم درهم تنیده شده اند که می تواند به عنوان یک خط کش فوق دقیق برای اندازه گیری مسافت های طولانی با دقت زیراتمی استفاده شود.

اندازه گیری جهان با ساخت یک خط کش

ساخت خط کشی برای اندازه گیری جهان اقدام جدید محققان و دانشمندان روسی می باشد که با معادلات جالب توجهی تعبیر شده است.به نقل از physnews، گروهی از فیزیکدانان روسی موفق به طراحی یک روش جدید برای ایجاد حالت خاصی از کوانتوم درهم تنیده شده اند که می تواند به عنوان یک خط کش فوق دقیق برای اندازه گیری مسافت های طولانی با دقت زیراتمی استفاده شود.

تکنیک دانشمندان مرکز کوانتوم روسیه و موسسه فیزیک و فناوری مسکو که در مجله Nature Communications منتشر شده، می تواند برای بهبود حساسیت تداخل سنج های نوری مانند انواع مورد استفاده در کشف امواج گرانشی توسط رصدخانه تداخل سنج لیزری امواج گرانشی (LIGO) به کار گرفته شود.

خط کش


رصدخانه لیگو با تقسیم یک لیزر به دو پرتو کار می کند که مجددا با هم ترکیب می شوند. اگر یکی از پرتوها، تداخل را مانند یک موج گرانشی تجربه کند، این تجربه باعث تغییر طول موج شده و یک تفاوت قابل سنجش بین دو پرتو موسوم به الگوی تداخل ایجاد می کند. رصدخانه لیگو می تواند تفاوت های قابل مقایسه با قطر یک پروتون را اندازه گیری کند.

از سوی دیگر، خط کش کوانتومی محققان از حالت NOON فوتون ها استفاده می کنند که در آن، یک پالس لیزر چند فوتونی بطور همزمان در دو نقطه وجود دارد.

در آزمایشات، فوتون ها در هر نقطه در یک حالت درهم تنیده قرار داشتند. زمانی که بخش های درهم تنیده آن ها تداخل را تجربه می کردند، یک تفاوت قابل اندازه گیری از حالت NOON اصلی ایجاد می شد که به این پدیده " تبادل درهم تنیدگی" می گویند. این تفاوت می تواند در اندازه های کوچکتر از یک پروتون نیز سنجیده شود.

اگرچه این تجربه در آزمایشگاه انجام شده، اما فیزیکدانان معتقدند می توان از این روش همچنین در تداخل سنج های زمینی مانند لیگو یا ابزار فضایی مشابه آن یعنی "لیزا" استفاده کرد.

خط کشی جالب برای اندازه گیری جهان + عکس

خط کشی جالب برای اندازه گیری جهان + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایسنا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف