چروک شدن پوست
چروک شدن پوست بسته به دلایل مختلف به مرور زمان بروز می کند. برخی معتقدند که خندیدن زیاد هم یکی از دلایل در چروک شدن پوست است که در این رابطه متخصصان پوست توضیح می دهند.

آبا خندیدن هم می تواند باعث چروک شدن پوست شود؟

چروک شدن پوست دلایلی همچون افزایش سن - تغذیه نامناسب - استرس و اضطراب و دهها دلیل دیگر دارد که خندیدن هم یکی از انها به شمار می رود.

متخصصان پوست و زیبایی می گیوند:هر گونه حرکت در ماهیچه های صورت به ایجاد یک خط که عمود بر عضله زیرش است منجر می شود. مثلا خطوط پیشانی عمود هستند، چون ماهیچه های پیشانی به طرف بالا و پایین حرکت میکنند. در مورد لبخند زدن، ماهیچه های صورت لبهای شما را به بیرون کشیده و در نتیجه خطوطی عمودی ایجاد میکنند.

 گفتنی است زمانی که شما لبخند می زندی در حقیقت  برجسته ترین خطوط روی صورت شکل می گیرند که به نام خطوط خنده یا چین های نازولابیال (nasolabial folds) شناخته می شوند. این خطوط به صورت پرانتزی بین بینی و دهان هستند و زمانی که لبخند میزنید ظاهر می شوند، هر چقدر که سن شما بالاتر می رود، ممکن است متوجه شوید که این خطوط بیشتر روی پوست باقی مانده و چین و چروک را تشکیل می دهند.
 
خندیدن

عوامل ایجاد چروک ناشی از خنده 

 
این چین و چروک ها به خاطر لبخند زدن نیستند، پس نباید خودتان را مجبور به کنترل لبخند زدن کنید. وقتی سن بالا می رود، پوست خاصیت انعطاف پذیری و توانایی جوان سازی را از دست می دهد. این تغییرات بیولوژیک به علت از دست دادن چربی و آتروفی عضلانی به شکست تدریجی ساختارهایی که پوست را تشکیل داده اند می شود. در ایجاد چین و چروک روی صورت شما چندین عامل تعیین کننده دخالت دارند. برخی از این عوامل عبارتند از:ژنتیک، غلظت ملانین و تولید چربی. اما برخی عوامل تحت کنترل شما هستند.
 از جمله این عوامل بودن در معرض اشعه های مضر UV است، این عامل تحت کنترل شما بوده و می توانید به آسانی آن را اصلاح کنید. اولین دلیل ایجاد چین و چروک قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر خورشید است، و روش ساده پیشگیری از آن استفاده از ضدآفتاب است، چه ابری باشد و چه آفتابی. یادتان باشد که هر روز به مقدار کافی آب بنوشید و از مرطوب کننده روی پوست استفاده کرده تا از ایجاد چین و چروک پیشگیری کنید.

خندیدن باعث چروک شدن پوست می شود؟

4.416
این مطلب مفید بود ؟142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دکتر سلام - /ن
وبگردی