نمناک اخبارجامعه رفت و آمد مخفیانه دانشجوی اخراجی درخوابگاه دختران
خوابگاه دختران ، دانشجوی اخراجی
او که یک دانشجوی اخراجی بود بدون آنکه کسی بفهمد به اتاق ما می آمد. فریب کاری در خوابگاه دختران دانشگاه کرمان و نقشه ای که آنها را به زندان کشاند.
تاریخ انتشار : 26 دی 1395

نقشه دانشجوی اخراج شده در خوابگاه دختران

من باید برای خودم کسی می شدم اما الان چیزی جز زندان نصیبم نشده است

 

 «تو باید از همه دخترای فامیل بهتر باشی، مگه چی از اونا کمتر داری؟!» مادرم فقط می خواست از بقیه سَرتر باشم، اما به چه قیمت و چطور، برایش مهم نبود... هیچ وقت این حرفا از یادم نمی رود، مدام مثل صحنه های فیلم از مقابل چشانم رد می شود...

فکر می کرد همه چیز با پول و امکانات حل می شود، همه چیز را در دانشگاه رفتن و مدرک گرفتن می دید. بیچاره پدرم هم که صبح تا شب درگیر کار و بار خودش بود. دلش می خواست در زندگی چیزی کم نداشته باشم، اما...

دختر جوان آهی کشید و با صدایی پر از بغض ادامه داد:با هزار بدبختی وارد دانشگاه شدم. از همان اوایل ورودم با سمانه و مریم آشنا شدم. هر سه حرف همدیگر را خوب می فهمیدیم چون همگی یک درد مشترک داشتیم «توقعات بیش از حد والدین و چشم و هم چشمی های معمول.»

نه از نظر مالی مشکلی داشتیم و نه امکانات ما کم بود، هر چیزی که می خواستیم فراهم بود. اوایل خودمان بودیم و درس، کتاب و فعالیت های علمی، تا این که با مهسا آشنا شدیم... مهسا دانشجوی اخراجی بود که به دلیل مسائل اخلاقی و اعتیاد به موادمخدر از دانشگاه اخراج شده بود، اما هرازگاهی به صورت پنهانی وارد خوابگاه می شد و شب را آنجا می گذراند....

هر چقدر که بیشتر زمان می گذشت مهسا به ما نزدیک تر می شد، انگار که می دانست هر سه یک چیزی تو زندگی کم داریم... انگار نقطه ضعف زندگی ما را پیدا کرده بود. همیشه به ما سرکوفت می زد و می گفت:شما عرضه هیچ کاری ندارید، فقط درس می خونید، پس تفریح و سرگرمی چی میشه؟

وسوسه های شیطانی او باعث شد کم کم تحت تاثیر او دل از درس و دانشگاه بکنیم و مشغول خوشگذرانی و تفریحات کاذب بشویم. روزبه روز بیشتر درگیر خوشگذرانی می شدیم تا این که مهسا آن پیشنهاد لعنتی را داد:

«حمل مواد مخدر از شهرستان های جنوبی به سمت مرکز استان»

اولین بار که این پیشنهاد را داد، فکر کردیم شوخی می کند. هیچ وقت فکرشم نمی کردیم دخترای ساده و مظلومی که «آفتاب و مهتاب هم نمی دیدشون» یه روز بخوان دست به چنین کار زشت و پلیدی بزنند.

اوایل مقاومت می کردیم. حتی فکر کردن به این موضوع هم برای ما غیرقابل تصور بود چه برسد به این که بخواهیم به آن عمل کنیم. همیشه فکر می کردم هر کسی که وارد منجلاب قاچاق موادمخدر می شود مشکل مالی دارد یا تامین مخارج زندگی برایش خیلی سخت است، اما فکرش را نمی کردم کسی برای خوشگذرانی و تامین مخارج رفیق بازی و... دست به این کار کثیف بزند.

بیشترین چیزی که آزارم می دهد این است که هیچ کدام از نظر مادی چیزی در زندگی کم نداشتیم، کافی بود اراده کنیم تا هر چی می خواستیم مهیا شود. اما همه چیز پول و مادیات نبود. ما توجه و محبت می خواستیم که جایش در زندگی ما خیلی خالی بود، محبت واقعی.

بعد از مدتی به خواسته مهسا تن دادیم. همان جوری که از ما خواسته بود عازم مناطق جنوبی استان شدیم. از قبل با رابطی که آنجا داشت هماهنگ کرده بود. همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد، به هر کدام از ما یک کیف حاوی موادمخدر داد. قشنگ مثل تو فیلم ها.

هنوزم باورم نمی شد که به راحتی حاضر شده بودیم به این خفت تن بدهیم. هر سه سوار تاکسی شده و راه افتادیم. ترس و اضطراب داشتیم، اما ما برای همین اضطراب راضی به این کار شدیم و این حس برای ما لذتبخش بود تا این که به ایستگاه بازرسی رسیدیم و...

دختر جوان با نگاهی غمبار گفت:هر فردی باید حواسش را جمع کند. بعضی از اشتباه ها را می توان جبران کرد. ولی بعضی از خطاها که از یک نقطه کوچک هم شروع می شود ممکن است عواقب خطرناک و غیرقابل جبرانی در پی داشته باشد.

مساله مهم این است که وقتی گرفتار این بلاها می شوی قبح دیگر خطاها و کارهای خلاف هم برایت ریخته می شود و ابایی نداری که چه کار می کنی و چه کار می خواهی انجام بدهی. همیشه با خودم فکر می کنم اگر ما قدرت «نه» گفتن را داشتیم هیچ وقت به این سادگی گرفتار دوست ناباب نمی شدیم. بعد از دستگیری در اداره پلیس تازه متوجه نیت شوم مهسا شدیم. او و همدستانش برای این که بتوانند موادمخدر را جابه جا کنند، دانشجویان را فریب داده و از آنها سوءاستفاده می کردند. ماموران کمتر به دانشجویان شک می کردند و بهترین طعمه برای آنها بودیم. بعد از دستگیری ما، مهسا و همدستانش فراری شدند.

الان شاید توجه پدر و مادرمان به ما بیشتر شده، اما میان ما دیوار بلند زندان قرار دارد.

این پرونده در پلیس کرمان در حال رسیدگی است و سه دختر جوان منتظر رسیدگی به پرونده شان در دادگاه هستند.

هشدار

کلمه «نه» یکی از کوتاه ترین و ساده ترین کلمات است، اما گاهی به زبان آوردن همین کلمه، بسیار سخت می شود.

وقتی می خواهیم به دیگران «نه» بگوییم، می ترسیم احساسات شان را جریحه دار کرده یا ناامیدشان کنیم یا حتی بدتر، دیگر دوستمان نداشته باشند، اما همین ترس ما را در مسیری قرار می دهد که پایان آن فقط پشیمانی خواهد بود. در آن زمان است که با خود می گوییم کاش، خیلی رک می گفتیم «نه». وقتی فردی به شما پیشنهادی را مطرح می کند، باید به چند نکته توجه داشته باشید. دیگران می توانند تقاضایشان را مطرح کنند و من هم همان قدر حق دارم تقاضایشان را نپذیرم. وقتی شما به کسی «نه» می گویید، در واقع تقاضای او را نپذیرفته اید و این به مفهوم انکار وجود آن فرد نیست. وقتی ما به یک مورد پاسخ مثبت می دهیم و به موردی دیگر منفی، نشان می دهیم حق انتخاب داریم. مردم با «نه» گفتن مشکل دارند، زیرا تصور می کنند طرف مقابل نمی تواند براحتی با این پاسخ منفی کنار بیاید و بسیار ناراحت می شود.

با ابراز صریح احساسات مان، در حقیقت اجازه می دهیم دیگران هم احساسات شان را رک و صریح بیان کنند. وقتی هر زمان نتوانیم کاری را انجام دهیم به دیگران صادقانه «نه» بگوییم، آنها هم می توانند در برابر تقاضاهای ما «نه» بگویند. بنابراین در مواقع لازم باز هم هر دو می توانیم تقاضا ها و خواسته هایمان را مطرح کنیم. 

 

رفت و آمد مخفیانه دانشجوی اخراجی درخوابگاه دختران

رفت و آمد مخفیانه دانشجوی اخراجی درخوابگاه دختران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از رکنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف