نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان افراد شب کار چگونه بخوابند و استراحت کنند؟
خواب ، مشکل خواب رفتن
چرخه خواب و بیداری در افرادی که رژیم سخت و خودسرانه می گیرند و زیر نظر متخصص رژیم غذایی نمی گیرند، دچار مشکل می شود.

افراد شب کار باید روز را در اتاق تاریک بخوابند

یک فلوشیپ اختلالات خواب با بیان اینکه بدن ما در ساعاتی از شبانه روز برای فعالیت آماده است و ساعاتی در شبانه روز نیاز به آرامش و خواب دارد که به این مسئله، سیکل خواب و بیداری گفته می شود، گفت:مهم ترین عامل اثرگذار بر چرخه خواب و بیداری، نور خورشید است. سایر عوامل نور مصنوعی، نور منزل و نور کامپیوتر است که بر چرخه خواب و بیداری اثر دارند. همچنین ساعت غذا خوردن، فعالیت اجتماعی و سر و صدای محیط روی این چرخه تاثیرگذار است.

وی با تاکید بر اینکه باید ساعت خواب و بیداری را تنظیم و از مصرف غذاهای حجیم و پرکالری در شب خودداری کنیم، افزود:از 9 شب به بعد نیز باید تعداد لامپ روشن را کم کنیم. اگر فرد فعالیت بدنی سنگین می کند، از 9 شب به بعد نباید فعالیت سنگین داشته باشد. همچنین مصرف نوشیدنی کافئین دار مثل چای، قهوه و نوشابه کافئین دار از 9 شب به بعد توصیه نمی شود. استفاده از گوشی همراه و مطالعه در بستر نیز نباید داشته باشیم.

افراد که شیفت شب کار می کنند، باید طی روز در اتاق تاریک و آرام بخوابند و اگر لازم باشد، از چشم بند استفاده کنند و گوشی در گوش قرار دهند تا سر و صدای محیط آزارشان ندهد.

اودر پاسخ به این سئوال که والدین در برابر نوزادی که در خواب رفتن مشکل دارد و بی قراری می کند، چه باید کنند؟، اظهار داشت:والدین باید مراقب باشند، فرزندشان به بیماری ریفلاکس مبتلا نباشد و این بیماری را در نظر داشته باشند و با پزشک مشورت کنند.

این فلوشیپ اختلالات خواب در ادامه به مصرف غذاهایی که موجب اختلال خواب می شوند اشاره و بیان کرد:غذاهای حجیم، پرکالری و پرادویه خواب را دچار اختلال می کند. همچنین مصرف زیاد نوشیدنی کافئین دار می تواند چنین اثری داشته باشد.

خواب راحت

مشکل خواب رفتن

وی در پایان با اشاره به اینکه چرخه خواب و بیداری در افرادی که رژیم سخت و خودسرانه می گیرند و زیر نظر متخصص رژیم غذایی نمی گیرند، دچار مشکل می شود، ادامه داد:این افراد ممکن است به کم خوابی دچار شوند و چون رژیم غذایی شان خودسرانه است، احنمال دارد به کمبود برخی املاح معدنی دچار شوند. رژیم غذایی اگر با نظر متخصص تغذیه باشد، کمبودهای احتمالی شناخته می شود و املاح جایگزین می شود.

افراد شب کار چگونه بخوابند و استراحت کنند؟

افراد شب کار چگونه بخوابند و استراحت کنند؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از مهر -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف