نمناک بهداشت و سلامتتغذیه تعادل عصبی و تشخیص بارداری از خواص عسل
خواص عسل ، بیماران قلبی
عسل یکی از معجزات طبیعت است که در سلامت انسان نقش بسیار عمده ای را ایفا می کند.در ادامه با خواص عسل در درمان بیماری ها آشنا شوید.

خواص عسل در درمان بیماری ها

عسل همواره یکی از پرطرفدارترین خوراکی های موجود در آشپزخانه و در عین حال درمان کننده خیلی از بیماری ها بوده است که نیاکان ما از سالهای بسیار دور با خواص آن آشنایی داشته اند. امروزه عسل کانون توجه بسیاری از تحقیقات علمیِ جوامع پزشکی قرار گرفته تا تصورات نیاکان ما را در ارتباط با خواص عسل برای سلامتی بررسی و اثبات نمایند .

خواص شگفت انگیز عسل برای سلامتی

ابو علی سینا فیلسوف و بزرگ ترین شخصیت پزشکی ایرانی هزار سال پیش در کتاب قانون خود نسخه های زیادی بر پایه عسل و موم آن تجویز کرده است، بقراط حکیم (بنیان گذار طب یونان) 2500 سال پیش در مورد عسل چنین گفته است:هر دارویی از مواد غذایی درست می شود و متعاقب آن هر غذایی نیز جانشین دارو می گردد،عسل پاسخگوی این دو شرط است،به همین جهت بقراط حکیم در درمان زخم ها و اکثر بیماری ها عسل را تجویز کرده است .
عسل، غذایی مقوی و انرژی زا است و چربی های اطراف قلب را آب می کند. به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبی توصیه می شود. دارای ویتامین های بسیاری از جمله ویتامین های B2 ، B5 ، B6 ، نیاسین، پریدوکسین و ویتامین های C ، K ، E ، A نیزمی باشد. این ماده طبیعی به شرط آن که دور از رطوبت باشد در مدت طولانی فاسد نمی شود. عسل در صورتی ارزش غذایی خود را از دست می دهد که بیش از 60 درجه حرارت ببیند. این ماده غذایی، کبد را فعال می کند و در دفع سموم از کبد موثر است. عسل ترشحات روده را تحریک می کند و در واقع وجود ترکیبات معطر آن باعث این اثر می شود.همچنین عمر را طولانی کرده، به تقویت اعضا و احشاء بدن می پردازد، خستگی را برطرف می کند و در افزایش نیروی جوانی و قدرت بدنی دخالت مستقیم دارد،عسل قادر است رادیکال های آزاد را نیز خنثی کند .

خواص عسل

عسل چه خواصی در درمان بیماری ها دارد

اثرات ضد سرفه عسل، به توانایی آن برای رقیق کردن ترشحات راه های هوایی و بهبود عملکرد سلول های پوششی آن مربوط می شود.این ماده غذایی، معده را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد و قطعا تمایل زیاد افراد به محصولات شیرین را کاهش می دهد.عسل با این که بسیار شیرین است برای دندان ها و لثه ها مضر نیست بلکه به سلامت لثه ها کمک می کند و سبب سفید شدن دندان ها می شود. مصرف روزانه عسل به طبیعی بودن خواب کمک می کند، سر درد را کاهش داده و حالت ناتوانی و عصبی را در افرادی که عدم تعادل عصبی دارند، کاهش می دهد .
عسل تنها ماده شیرین کننده ای است که به همان صورت که در طبیعت تولید می شود. می تواند به مصرف برسد. برای استفاده از آن تصفیه یا تغییر شکلی لازم نیست و این ماده منحصر به فرد در تمام اعصار به همین صورت مصرف می شده است .در صورت تازه بودن به رنگ زرد روشن است ولی به مرور زمان و به علت اکسیده شدن به رنگ های زرد طلایی و سپس قهوه ای مایل به قرمز در می آید.

طبیعت عسل و مصلحات آن

عسل در طب سنتی جزو خوراکی های فرآوری شده طبقه بندی می شود. طبیعت آن گرم و خشک است و با توجه به مناطقی که در آن شکل می گیرد گرمی و خشکی آن متفاوت است به طور مثال سبلان نسبت به مناطق گرم و خشک دارای عسل هایی با گرمی خفیف تا میانه است .
آشامیدن عسل همراه با روغن ها مثل روغن گل سرخ می تواند به عنوان ماده ای ضد سرفه استفاده شود و به سالم ماندن ریه های انسان کمک می کند هرچه از مدت زمان ماندگاری عسل بیشتر بگذرد، طبع آن هم گرم تر خواهد شد .

خواص عسل

عسل چه خواصی برای سلامتی دارد

آب انار ترش، آبلیمو، آب بالنگ، سرکه و گشنیز جزو مصلحات آن به شمار می روند .
خوردن عسل به همراه مصطکی (صمغ نوعی درخت) نیز توصیه می شود؛ این ترکیب جاذب الرطوبت است یعنی رطوبات اضافی در قلب و مغز و کبد که سه عضو اصلی در بدن هستند را جذب می کند و به تبعیت از آن ها بقیه اعضا و بافت های بدن سالم حفظ می شوند، همچنین این ماده رطوبت معده را می گیرد و به آن کمک می کند تا هضم اولیه به خوبی صورت بگیرد .

نحوه ی مصرف عسل در افراد مختلف

عسل برای افراد در سنین مختلف اثرات گوناگونی دارد، جوانان با مزاج گرم باید عسل را با آب ترکیب کنند تا گرمی آن کمی تعدیل شود سپس میل کنند در غیر این صورت گرمیشان افزایش پیدا می کند و خوردن عسل به جای خیر بودن برایشان شر می شود، افراد میانسال و کهنسال می توانند عسل را مستقیماً میل کنند و هرچه این ماده از مناطق گرم تر تهیه شده باشد، برایشان مفیدتر است .

تشخیص بارداری با عسل !

گاهی می توانیم از عسل برای تشخیص بارداری استفاده کنیم اگر خانومی در ماه اول و دوم دوره نداشته باشد و فکر کند که باردار است می توان کمی عسل را با آب ترکیب کرد و به او داد اگر حالت تهوع پیدا کرد باردار است، یعنی از راه طبیعت پی به طبیعت بدن می بریم .

خواص شگفت انگیز و نحوه مصرف عسل برای افراد مختلف

تعادل عصبی و تشخیص بارداری از خواص عسل
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از بهداشت نیوز ، تبیان / ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف